Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Ljudmila Novak ostaja na čelu Nove Slovenije

Slovenija | 09.12.2012, 19:33

Z volitvami vodstva Nove Slovenije, krščansko ljudske stanje, na katerih je mesto predsednice ponovno dobila Ljudmila Novak, se je sklenil šesti redni kongres krščansko ljudske stranke. Na kongresu so delegati, bilo jih je 280, potrdili nosilno resolucijo z naslovom gesla kongresa Odgovorna politika. Z njo so izrazili usmeritve svojega političnega delovanja doma, v Evropi in v svetu. Novakova se je ob izvolitvi, prejela je dobrih 97 odstotkov glasov, zahvalila za podporo in zagotovila, da bo Nova Slovenija konstruktiven partner v koaliciji ter, da si bodo prizadevali za zagotavljanje pravne države. „Trdnost vladne koalicije je izjemnega pomena, saj alternative tej vladi, ki v izredno težkih razmerah vodi državo, ta trenutek ni. Zato partnerice pozivam, naj ne nasedajo provokacijam tistih sil, katerih edini cilj je rušenje vlade in varovanje lastnih interesov, ne pa dobrobiti države,“ je Novakova povedala v nagovoru.

Ljudmila Novak je v svojem nagovoru pred delegati najprej spomnila na zgodovinsko vrnitev stranke v državni zbor in na oblikovanje koalicije. Dejala je, da so kot odgovorna stranka, ki ji ni vseeno, kaj se bo zgodilo s Slovenijo, izpolnili predvolilno obljubo in postali koalicijska stranka v pretežno desni vladi. „Spoštovani, težko smo si prigarali vrnitev v parlament in tudi obstanek ni samoumeven, saj se politična situacija v Sloveniji zelo hitro spreminja, skupaj z aktualnim dogajanjem. Zato ne smemo zaspati, pač pa znova zagrabiti vsak na svojem koncu in za uspeh narediti vse, kar je v naših močeh. Več pa tudi Bog od nas ne zahteva, kaj šele da bi to smela predsednica.“

Novakova se je dotaknila tudi protestov. Dejala je, da organizirani protesti dajejo občutek, kot da je vse narobe in da glavno krivdo za to nosi vlada. „Pravi protestniki in aktivni državljani, ki spremljamo dogajanje in nam ni vseeno za prihodnost naše države, pa dobro vemo, da so problemi naše države veliko širši, globlji in da niso od včeraj. Niso prišli z mandatom te vlade, ki jih pa poskuša aktivno reševati. Največji problem zagotovo niso samo naše odločitve, pač pa nemoč vlade, ki je blokirana pri nujnih ukrepih. Najprej zaradi povsem nekonstruktivne opozicije, s katero ni možen skoraj nobeden pomemben dogovor za rešitev in izhod iz krize. Druga velika težava Slovenije so referendumi, s katerimi neprestano žugajo sindikati. Žal pri tem pogosto ne ponujajo rešitev, pač pa vztrajajo pri pridobljenih pravicah, ki jih zaradi zaostrene ekonomske in finančne situacije ni več mogoče v celoti zagotavljati.“

Predsednica krščanske NSi je ponovila, da bo Slovenija le s konkurenčnim gospodarstvom, brez dodatnega zadolževanja izšla iz krize, prav tako NSi podpira vse reforme, tako trga dela kot tudi spremembo referendumske zakonodaje. "Med prioritete naše vlade sodijo ukrepi za spodbujanje gospodarstva, kot so davčne olajšave za nove investicije in nova delovna mesta. Zmanjšanje in skrajšanje administrativnih postopkov, ki so v Sloveniji predolgi in prezapleteni. Ker smo si sami postavili preveč ovir, smo neučinkoviti, državni aparat pa se je močno razbohotil. V času suhih krav ostane malo denarja za nove investicije. Zato smo pospešili črpanje evropskih sredstev, ki je bilo v preteklosti premalo učinkovito. S tem bomo pospešili tudi nove investicije, ki bodo spodbujale gospodarsko rast," je povedala in dodala: "V takšnih okoliščinah je težko vladati. Zagotovo tudi naša vlada ne predlaga vedno najbolj optimalnih rešitev. Z bolj konstruktivno opozicijo bi te rešitve zagotovo lahko bile tudi mnogo boljše. Ob hkratni kritiki, da prepočasi izvajamo reformne ukrepe, smo ves čas deležni očitkov, da vse prehitro sprejemamo zakone. Kot da bi konja priganjali, naj hitreje teče, in ga hkrati za uzdo vlekli nazaj, da ja ne bi mogel narediti niti koraka naprej."

Novakova je še poudarila, da niso za nasilje, ki spremljajo proteste, niso za nove volitve, ne želijo nove vlade pač pa odgovorno ravnanje pretežnega dela slovenske družbe. Če je kdaj bilo na mestu vprašanje, „kaj lahko jaz naredim za državo,“ je to zagotovo sedanji trenutek, trdi Novakova Odgovorno. „V NSi imamo odgovor: Odgovorna politika! Odgovorno ravnanje vseh naših funkcionarjev. Odgovorno ravnanje vseh treh vej oblasti. Odgovorno ravnanje sedme sile. ravnanje vsakega izmed nas kot posameznika in člana družbe. Odgovorno zase, za svojo družino, podjetje, za občino, za državo. Ne pustimo umreti naše mlade države, pač pa napnimo vse moči, da jo ohranimo in ubranimo pred mafijskimi ugrabitelji in izkoriščevalci vseh vrst. Vse demokratične in domoljubne sile pozivam, naj se uprejo zavajanju in spodbujanju nasilja plačancev in zavedenih mladoletnikov."

Predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak je v Vipavi še zagotovila, da bo stranka svojo vlogo koalicijske stranke odigrala in oddelala odgovorno, zavzeto, povezovalno in dobronamerno. "To so naše vrednote. To so vrednote krščanske demokracije in tudi vrednote kristjana," je povedala Novakova.

Kongresa se je poleg delegatov udeležilo še okoli 300 drugih članov in privržencev stranke

Navzoče je bilo celotno vodstvo NSi, minister za obrambo iz vrst NSi Aleš Hojs, evropski poslanec NSi Lojze Peterle, državni sekretarji iz vrst NSi in vsi poslanci stranke. Kongresa se je udeležil tudi predsedniški kandidat NSi in SDS Milan Zver, ki se je stranki zahvalil za podporo na predsedniških volitvah.

Med udeleženci kongresa so bili tudi gostje iz tujine, med drugim poslanec prijateljske stranke NSi iz Madžarske, navzoče je pozdravil še madžarski veleposlanik v Sloveniji Istvan Szent - Ivanyi. Pisne pozdrave je udeležencem kongresa poslala nemška kanclerka Angela Merkel, prek video nagovora pa jih bo pozdravil predsednik Evropske ljudske stranke Wilfried Martens. Ocenil je, da imajo NSi in podpredsednica vlade Novakova skupaj s predsednikom vlade Janezom Janšo in s preostalimi koalicijskimi partnerji odločilno vlogo pri načrtovanju potrebnih reform in prizadevanj, da bi Slovenija izšla iz krize. Pozdravil je napore NSi za vzpostavitev pristnih temeljev socialnega gospodarstva. Prepričan je, da bo NSi kot vladna stranka uporabila svoj vpliv tako v vladi kot v državnem zboru za dinamičen proces reform. „Tako kot pred 20 leti, ko se je Slovenija znašla v težkem položaju in so vladajoči krščanski demokrati močno prispevali k hitrejšemu tranzicijskemu procesu,“ je pojasnil Martens. Kot je dejal, se dobro spominja teh časov, saj je bil kot takratni predsednik belgijske vlade med prvimi podporniki ideje, da Slovenija postane del evropske integracije. „Ena stvar je gotova. Nadaljevali boste z reformo vaše države in igrali pozitivno vlogo, a le v primeru, da boste ostali zvesti svojim vrednotam,“ je člane kongresa nagovoril Martens. Nemška kanclerka Merklova pa je zapisala, da NSi „pomembno doprinaša k temu, da se v Sloveniji ustvarja stabilna podlaga za uspešno evropsko prihodnost“.

O demonstracijah tudi drugi člani NSi

Glede na to, da se je država znašla v primežu protestov, se NSi ob razpravi o odgovorni politiki pogovorom o tem ne more izogniti. Prav tako so se govorci, zlasti vodstvo stranke, dotaknili predlogov za reformo političnega sistema. Novakova je pred kongresom v izjavi novinarjem povedala, da NSi kot koalicijska stranka čuti še posebno odgovornost, da dela dobro za Slovenijo. „Zavedamo se, da je Slovenija v težkem položaju, zato ni čas, da bi vsaka stranka uresničevala zgolj svoje interese, ampak je treba delovati skupaj kot celota. Slovenija to nujno potrebuje,“ je dejala Novakova.

Minister Hojs pravi, da NSi poskuša tako v vladi kot v državnem zboru s povezovalno politiko doseči to, da bi politika vendarle našla skupne cilje in vrednote, o katerih bi se lahko poenotila. Hojs je poudaril politiko združevanja in tudi, da je NSi stranka, ki je blizu ljudem, ob čemer omenja delo na terenu in kontakte z državljani.

Po mnenju vodje poslancev NSi Mateja Tonina so protesti pokazali, da ljudje predvsem pričakujejo odgovorno politiko, da bodo politiki torej "delovali v korist države in ne v svojo lastno korist". V NSi si po besedah Tonina ves čas prizadevajo, da delajo v korist države in ne gledajo na lastne interese. „Prav zato smo leta 2008 plačali visoko ceno, ko smo izpadli iz parlamenta,“ je dejal.

Evropski poslanec Peterle pa je poudaril, da NSi odgovorno opravlja svojo vlogo v vladi in v parlamentu, „kjer je odgovorna tudi za upravljanje državnih podjetij. Odgovorna je za vse, kar se dogaja in ne samo za resorje, ki jih pokriva“. Zato si Peterle tudi želi, da nastopa s svojimi koncepti in uveljavlja svoja načela, „ki lahko prispevajo k bolj poštenemu in bolj učinkovitemu gospodarjenju, k novi gospodarski rasti“.

Kongres je bil po besedah glavnega tajnika NSi Roberta Ilca interaktiven, prek filmov so pokazali tudi, kaj je stranka delala od vstopa v parlament in v vlado. Del kongresa je danes bil namenjen razpravi o odgovorni politiki v svetu, del pa so ga namenili razpravi o odgovorni politiki v Sloveniji. Pri tem so se osredotočili predvsem na gospodarska in socialna vprašanja. V razpravah so sodelovali nekateri gospodarstveniki in drugi znani obrazi, med drugim Tine Stanovnik z Ekonomske fakultete v Ljubljani, direktor podjetja BIA Separations Aleš Štrancar in član uprave Darsa Tine Svoljšak. "Odgovorna politika je tisto, kar v tem trenutku Slovenija najbolj potrebuje. V tem vidimo rešitev vseh kriz. Potrebujemo tudi odgovorne politike in NSi želi biti vodilna sila odgovorne politike v Sloveniji," je za STA pred začetkom kongresa pojasnil glavni tajnik stranke Ilc.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...