Državni zbor sprejel proračun za prihodnji dve leti
Slovenija | 06.12.2012, 17:50
Parlament je sprejel državni proračun za leti 2013 in 2014. Cilj vlade, ki ga je pripravila, je, da bi do konca leta 2015 uravnotežili javne finance. Opozicija je očitala, da je proračun zlagan in ne podpira gospodarstva, a dosegla je nekatere prerazporeditve v korist visokega šolstva in šolske prehrane.
Leta 2013 se bo proračunski primanjkljaj znižal na 2,8 odstotka BDP in v letu pozneje na 2,5 odstotka. Da bi to dosegli, je predvideno varčevanje na praktično vseh področjih. Proračunski uporabniki bodo morali za približno pet odstotkov zmanjšati stroške dela, zaradi velikega krčenja sredstev za izobraževanje so bili danes pred poslopjem državnega zbora protesti, koreniti rezi so načrtovani tudi v znanost in kulturo.
S podporo dopolnilu SD je parlament visokemu šolstvu vrnil 16 milijonov evrov. Visoko šolstvo je izgubilo nujno potrebnih 20 milijonov evrov za izpeljavo že razpisanih programov, je pojasnila Majda Potrata (SD), Gregor Virant (DL) je dodal, da se s tem dopolnilom strinja tudi finančni minister. Obseg sredstev za visoko šolstvo bi se po prvotnem predlogu zmanjšal za 15 odstotkov, za znanost pa za 20 odstotkov, kar je po njegovih besedah izjemno slabo sporočilo.
V letu 2014 bo ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport deležno tudi dodatnih 16 milijonov evrov za financiranje raziskovalnih programov in projektov. Brez sredstev za raziskave ni želenega napredka, kar nedvomno negativno vpliva tudi na gospodarstvo, so ta predlog pojasnili v PS.
Soglasne podpore sta bili deležni tudi dopolnili PS, naj se za prehrano študentov, dijakov in učencev v vsakem od prihodnjih dveh let zagotovi po 23,7 milijona evrov. S tem se bodo lahko sredstva na tej postavki vrnila na raven pred uveljavitvijo zakona za uravnoteženje javnih financ, ki je vsem šolarjem odvzel subvencijo v višini dveh tretjin cene obroka.
V proračunu so upoštevani pričakovani prihranki pri izplačilu pokojnin, saj se bodo pogoji za upokojitev z letom 2013 zaostrili. Pokojninska reforma, ki jo je državni zbor sprejel ta teden, zvišuje upokojitveno starost za oba spola na 65 let, za starostno pokojnino bo treba delati 40 let. Reforma bo začela veljati z novim letom, njeni pozitivni finančni učinki so za leto 2013 ocenjeni v višini 150 milijonov evrov.
Proračun zaradi pričakovanega večjega priliva iz evropske blagajne predvideva povečanje investicijskih in razvojnih sredstev, medtem ko se bo dodatne prihodke zagotovilo z zvišanjem nekaterih davkov in dajatev, zvišale se bodo tudi trošarine. "Proračun vsebuje kombinacijo varčevanja in dodatnih prihodkov, vse skupaj pa daje možnost za močne razvojne spodbude," je zagotovil finančni minister Janez Šušteršič.
V prihodnjih dveh letih se bo lahko država zadolžila do skupne višine 9,14 milijarde evrov, v kar je všteta tudi največ ena milijarda evrov za namen financiranja ukrepov za krepitev stabilnosti bank. Prispevek za spremljanje programov RTV Slovenija se bo znižal za pet odstotkov na 12,11 evra mesečno, povprečnina, ki iz zbrane dohodnine pripada občinam, se bo znižala z letošnjih 543 evrov na 536 evrov na prebivalca. Manj kot do zdaj bo iz državnega proračuna prejela tudi Ljubljana kot glavno mesto države.
V opoziciji so bili do takšnega proračuna kritični, kot poudarjajo, je začrtana pot za izhod iz krize napačna. Poslanci koalicije so po drugim strani s predvidenimi ukrepi soglašali, kot pojasnjujejo, brez prilagoditve potrošnje tistemu, kar ustvarimo, ne bo mogoče zagotoviti razvoja.
Prihodnje leto se bo v državno blagajno steklo 8,6 milijarde evrov, kar je približno 650 milijonov evrov več od ocene za letos, medtem ko se bodo odhodki zvišali za 600 milijonov evrov na 9,6 milijarde evrov. V letu 2014 se bodo proračunski prihodki zmanjšali na 8,4 milijarde evrov, odhodki pa na 9,3 milijarde evrov.