Janša napovedal pripravo predlogov za deblokado političnega sistema
Slovenija | 05.12.2012, 07:43
Predsednik vlade in predsednik SDS Janez Janša je predstavil predlog reforme političnega sistema. Dejal je, da bo predlagal sklic predsednikov parlamentarnih strank, vodij poslanskih skupin in poslancev narodnih skupnosti, na katerem bodo preverili, ali obstajata zadostna večina in politična volja za dogovor. Delo bi lahko zaključili v nekaj mesecih.
Premier Janša je povedal, da bosta oba predloga poslana "vsem parlamentarnim dejavnikom, prisluhne pa naj se tudi neparlamentarnim". Po njegovem predlogi za reformo političnega sistema prihajajo tudi od neparlamentarnih strank, civilne družbe, strokovnjakov ter državljank in državljanov. "Predlagam, da se nato sestanemo predsedniki, vodje poslanskih skupin, oba poslanca narodnih skupnosti in po vrsti ugotovimo, za katere od teh predlogov obstaja zadostna večina in politična volja za dogovor ali za dogovor, kot bi ga predlagal kdo drug, če bo o tem doseženo soglasje," je poudaril.
Na vprašanje o predčasnih volitvah je dejal, da je to ponudba opoziciji. "Za nekatere od teh ukrepov, ki jih predlagamo in ki so nujni za deblokado, je potrebna dvotretjinska večina. Če hoče opozicija v zameno za to predčasne volitve, če hoče zato stopiti v vlado, so naša vrata odprta v obe smeri," je dejal premier.
Poudaril je, da je za vse predloge, vključno s tistimi, ki za sabo potegnejo spremembo ustave, že pripravljeno strokovno gradivo. "Obstajajo konkretni osnutki in konkretni predlogi, zato ni noben problem takoj začeti z razpravo. Prav tako ni noben problem ob obstoječi ustavni komisiji ustanoviti še dodatne strokovne skupine in delo v nekaj mesecih tudi zaključiti," je še dejal premier Janez Janša.
Janša meni, da bo Kangler v prihodnjih dneh sprejel razumno odločitev
Prvak SDS Janez Janša je pojasnil, da je v torek govoril z mariborskim županom Francem Kanglerjem, saj ga je zanimalo, kaj je "možno narediti za to, da se ustavi ta eskalacija nasilja, ki je v ponedeljek v Mariboru presegla vse razumne meje". Janša ocenjuje, da bo Kangler na podlagi tega dogovora v prihodnjih dneh sprejel razumno odločitev.
Predsednik vlade Janša je dodal, da mu Kangler odločitve ni povedal, vendar meni, da "se bo to zgodilo". Po seji izvršilnega odbora SDS je namreč Janša v izjavi novinarjem komentiral tudi ponedeljkove proteste v Mariboru, ki so se sprevrgli v nasilje. "Kar se je včeraj zgodilo v Mariboru, je za Slovenijo tragedija," je bil jasen Janša. Po njegovih besedah ni šlo le za peščico t. i. izgrednikov, temveč za okoli 800 ljudi, ki so se poslužili nasilja. Kot je dejal, lahko ugotovimo, da je šlo predvsem za mlade, za ljudi, veliko je bilo mladoletnikov.
Izpostavil je, da je bilo med pridržanimi na vseh protestih v minulih dneh veliko mladoletnikov. V Mariboru je to po Janševih besedah "še posebej del neke izgubljene generacije, ki je v tej situaciji zaradi takšnih ekonomskih in socialnih razmer, ki tam vladajo". Na tem mestu se moramo, tako Janša, kot družba in kot posamezniki vprašati, katere napake so bile v teh letih narejene, da je "takšna generacija zrasla gor".
Po njegovem prepričanju se morajo o tem vprašati vsi, ki so kadar koli odločali o zadevah, ki zadevajo mlado generacijo in njihovo rast, od šolskih ministrov do tajnika Sviza Branimirja Štruklja, ki vodi "ceh, ki vzgaja to mladino". Kot ugotavlja Janša, jih pri teh težavah čaka globlja razprava.
Dodal je še, da to, kar se je dogajalo prejšnji teden, ne sodi v normalno, civilizirano, demokratično državo. Kot pravi, ni bilo treba pozivati na proteste tik pred predsedniškimi volitvami.
Janša: Referendumi glede proračunske zakonodaje so izven okvira normalnosti
Referendumi glede proračunske zakonodaje so "izven vsega, kar predstavlja okvir normalnosti", ocenjuje premier in prvak SDS Janez Janša. Upa, da referenduma o zakonu o izvrševanju proračuna, ki ga omenja glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, ne bo. Svari, da s to potencialno blokado ne bo nič več denarja, bo pa oteženo normalno delovanje države.
Janša je po včerajšnji seji izvršilnega odbora SDS komentiral tudi napovedane proteste in možnost stavke Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz). Oboje utegne biti 21. decembra. Glavni odbor Sviza se je namreč včeraj preimenoval v glavni stavkovni odbor. Splošna stavka bo, če DZ ne bo glasoval proti predlogu proračuna za leti 2013 in 2014. Ob tem Štrukelj kot naslednjo možnost omenja, da poskusijo predlog proračuna ustaviti tako, da vložijo 2500 podpisov, ki bi "zavrli uresničevanje proračuna in morda vlado prisilili, da se vrne za pogajalsko mizo".
Janša sicer meni, da takega referenduma ne bo. Ob tem je posvaril, da že sam postopek sprožitve referendumske pobude ali zahteve vzame svoj čas in premakne uveljavitev proračuna.
Znižanja mase za plače v javnem sektorju pa je po Janševih besedah bistveno manjše od tega, kar se prikazuje v javnosti in ne pomeni drastičnih posegov v zaposlenost v javnem sektorju. Nižanje je manjše od deset odstotkov, večino tega cilja pa je možno doseči z upokojevanjem, je pojasnil. Prav tako po njegovih besedah predvidevajo ukinitev nekaterih institucij, kjer se delo podvaja, odprta pa so tudi sektorska pogajanja s pristojnimi panožnimi sindikati o tem, kako doseči ta cilj. Zato ni realnih razlogov, da se proračun blokira, je dejal Janša.
Po njegovih ocenah tudi datum za stavko in za nove proteste ni izbran naključno. "21. december je dan, ko bo ta država proslavljala obletnico samostojnosti in enotnosti. Dan, ki je tako ali drugače pomemben, ker se bo v veliki meri zaključevalo parlamentarno delo, ki prinaša zelo pomembne odločitve," ugotavlja predsednik vlade. Po njegovem mnenju je nekdo "očitno izračunal, da je to primeren termin za ponovne blokade". "To je tudi dan ali dva pred prisego novega predsednika države. Očitno nekatere tudi to moti," je dejal.
Janša pričakuje, da se bo marsikaj od tega, kar je "danes v zraku in povzroča napetosti", do takrat razrešilo. Vse tudi poziva, naj ne "pogrevajo" te situacije, ki je po njegovih besedah dovolj vroča.