Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup

Molimo po namenu svetega očeta: Za migrante, za Kristusovo razodetje vsemu človeštvu in za družine

Slovenija | 01.12.2012, 20:18

V mesecu decembru nas sveti oče vabi k molitvi za migrante: da bi po vsem svetu, zlasti pa v krščanskih občestvih, priseljence sprejemali velikodušno in z iskreno ljubeznijo.

Papež Benedikt XVI. v okrožnici Ljubezen v resnici pravi, da pomemben vidik celostnega človekovega razvoja predstavlja tudi pojav preseljevanja, migracije: "Ta pojav preseneča zaradi števila vpletenih, zaradi sprožanja družbene, gospodarske, politične, kulturne in verske problematike, zaradi dramatičnih izzivov, pred katere postavlja narode in mednarodno skupnost." Po papeževem prepričanju lahko rečemo, da se soočamo z epohalnim družbenim pojavom, ki zahteva tesno in dolgoročno politiko mednarodnega sodelovanja, da bi se z njim ustrezno spoprijeli: "Takšno politiko je treba razvijati najprej s tesnim sodelovanjem med državami, iz katerih migranti prihajajo, in tistimi, v katere prihajajo. Spremljati jo mora ustrezna mednarodna zakonodaja, ki lahko usklajuje različne pravne rede z namenom, da se rešujejo zahteve in spoštujejo pravice posameznikov in preseljenih družin ter hkrati družb, ki priseljence podpirajo." Nobena država ne more več sama reševati vprašanj migrantov našega časa. Vsi smo priče trpljenju, stiskam in pričakovanjem, ki spremljajo migracijske tokove. Papež nadaljuje: "Pojav je, kakor je znano, težko ustrezno spremljati; vendar ostaja dejstvo, da tuji delavci, navkljub težavam, povezanim z njihovo integracijo, s svojim delom znatno prispevajo h gospodarskemu razvoju države gostiteljice, z denarjem, ki ga pošiljajo svojcem, pa tudi države izvora. Seveda pa takšnih delavcev ne smemo imeti za blago ali navadno delovno silo. Ne smejo torej biti obravnavani kot kateri koli drugi neodtuljivi dejavnik. Vsak migrant je človeška oseba z neodtuljivimi temeljnimi pravicami, ki jih morajo vsi in v vseh okoliščinah spoštovati (Ljubezen v resnici, 62)."

Misijonski molitveni namen nas vabi k molitvi, da bi se Kristus razodel vsemu človeštvu z lučjo, ki izhaja iz Betlehema in odseva z obraza Cerkve. Benedikt XVI. je med sveto mašo, ki jo je lani za božič daroval v Vatikanu, dejal, da se je Sin Device Marije rodil za vse, je Odrešenik vseh. Starodavna bogoslužna antifona kliče: ''O Emanuel, naš kralj in zakonodajalec, pričakovanje narodov in njih rešitelj: pridi in nas reši, Gospod, naš Bog!'' "Pridi in nas reši! To je krik človeka vsakega časa, človeka, ki čuti, da sam ne bo zmogel premagati težav in nevarnosti. Svojo roko mora položiti v večjo in močnejšo roko, v roko, ki se od zgoraj izteza k njemu. Ta roka je Jezus, ki se je rodil v Betlehemu iz Device Marije. On je roka, ki jo je Bog iztegnil proti človeštvu, da bi ga potegnil iz živega peska greha in ga postavil pokonci na skalo, trdno skalo svoje Resnice in svoje Ljubezni. […] Jezus Kristus je dokaz, da je Bog slišal naš krik. Pa ne samo to! Bog goji tako močno ljubezen do nas, da ne more ostati sam v sebi, da gre iz sebe samega in pride v nas, tako da do skrajnosti deli z nami naše stanje. Odgovor, ki ga je na človekov krik dal Bog v Jezusu, neskončno presega vsako naše pričakovanje in pride do takšne solidarnosti, ki ne more biti zgolj človeška, ampak je božanska. Samo Bog, ki je ljubezen, in ljubezen, ki je Bog, se je lahko odločila, da nas reši na tak način, po tej poti, ki je gotovo najdaljša, vendar pa spoštuje njegovo in našo resnico: to je pot sprave, dialoga, sodelovanja."

Spomnimo še na slovenski molitveni namen: molimo, da bi v družini gledali od Stvarnika zamišljeno skupnost moža-očeta, žene-matere in otrok, ki jo Cerkev po zakramentu posvečuje.

Vir: Radio Vatikan

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...