Evropski poslanec Lojze Peterle
Peterle: Evropa ni doživela svoje krize še čisto do dna
Slovenija | 27.11.2012, 18:55
Poslanska skupina Evropske ljudske stranke, je na konferenci, ki je potekala 15. in 16. novembra na Malti, postavila v ospredje izhod Evropske unije iz krize. Govorniki so bili enotni, da bo do rešitev prišla samo z več povezane Evrope. To sta posebej poudarila malteški in grški premier, Lawrence Gonzi in Antonios Samaras. Slednji je še dodal, da je pred Grčijo novo obdobje in da verjame v izhod iz finančnih težav. V razpravi je sodeloval tudi slovenski poslanec Lojze Peterle (ELS/N.Si), ki je ponovil, da mora Evropa v prihodnje nastopiti bolj enotno, glede stanja v Grčiji pa dodal, da ga je nastop Samarasa prepričal.
Peterle je srečanje ocenil kot zelo dobro, saj je na njem prišlo do poglobljene izmenjave mnenj o ključnih zadevah, s katerimi se politično ukvarja Evropska unija. „Prepričan sem, da bo šla EU naprej v smeri bančne unije, kar bi pomenilo pomemben korak v smeri močnejše politične unije. Večji integraciji bančne unije bo sledilo nadaljnje delo s fiskalno, z monetarno in tudi z gospodarsko unijo. Tako rekoč delamo pet unij hkrati. Vse to je med seboj zelo povezano,“ meni Peterle in dodaja, da so se nekatere države za to pot že odločile, kajti le tako bo lahko EU napredovala.
„Evropa ni doživela svoje krize še čisto do dna,“ je nadaljeval Peterle v pogovoru za Radio Ognjišče. Meni, da bo recesija v kateri se nahaja unija, verjetno odkrila še kakšne luknje. „Po drugi strani pa je vendar močnejša politična volja, da sprejmemo ukrepe, ki nas bodo peljali naprej. To, kar je pojasnjeval grški premier Samaras, mi daje upanje, da je tudi Grčija stopila na pot, ki jo lahko potegne iz krize. Pomembno je, da tam ne pride do populizma, radikalizma in do nerazumnih zahtev, ki jih v tem času ni mogoče izpolniti. Treba je priti do zdrave osnove v Grčiji, v Španiji, Italiji, tudi v Sloveniji,“ trdi evropski poslanec Peterle. Dodaja, da so države, ki so se prej odločile za reforme, že premagale glavnino krize. Kot primer je navedel Latvijo, ki se po treh letih hude krize že lahko pohvali z gospodarsko rastjo. „Mi smo še v času suhih krav in ta čas je treba izkoristiti za odpravo vsega tistega, kar nam škoduje za nove koncepte.“
Konferenca na Malti je postregla tudi z razpravo o prihodnosti v arabskem svetu. Gostje so razpravljali, kaj uniji dobrega prinaša tako imenovana arabska pomlad. „Razvoj ostaja odprt,“ opozarja Peterle. Nekateri sogovorniki na Malti so celo opozarjali na nove revolucije v arabskem svetu, kar pomeni, da se pravljica po tem, kar se je dogajalo zadnji dve leti, ni zgodila. „Iz avtoritarnosti ni mogoče kar naenkrat preiti v stabilno gospodarsko rast, zagotavljanje človekovih pravic ter izenačevanje pravic med moškimi in ženskami. Pred silami, ki so se odločile za spremembe na severu Afrike, od Libije in Tunizije do Egipta, je veliko dela,“ je povedal Peterle. Ta je mnogim že predstavil svojo izkušnjo tranzicije. Dejal je, da je „pred njimi veliko dela“.
Busuttil: Želim si, da bi mnoge države izšle iz položaja, v katerem so se znašle
Gostitelj srečanja je bil malteški evropski poslanec Simon Busuttil. Dvodnevno srečanje je ocenil kot zelo pozitivno, sam pa je zadovoljen, da so se lotili dveh pomembnih tem, ki sta ključni za Evropo: „Prva za prihodnost unije same, druga pa, kaj bomo naredili zdaj, po arabski pomladi. Ti dve temi potrebujeta poglobljeno razpravo in pazljivo pripravljene študije, na podlagi katerih bomo prišli do končnih sklepov. To je razlog, zakaj je Evropska ljudska stranka pripravila to študijsko srečanje.“
Na vprašanje, ali po letih kriz med članicami povezave vidi luč na koncu tunela, je odgovoril pritrdilno. Kot primer je navedel kar svojo državo, ki je s pravilnimi ukrepi na poti k dobri gospodarski rasti, to pa potrjujejo tudi vsi ekonomski kazalci. „Želim si, da bi mnoge države izšle iz položaja, v katerem so se znašle. Luč na koncu tunela je povezava do Evropske unije, zato ker moramo biti prepričani, da ima povezava prave mehanizme, ki nam lahko pomagajo iz tunela, in zagotovilo, da se bo znala pravilno obrniti v primeru novih kriz.“
Konference na Malti se je udeležil tudi grški premier Samaras. Ta je bil nenavadno optimističen, kar so ocenili tudi udeleženci. Busuttil je opozoril, da je Grčija preživela zelo težko obdobje. „Bil sem navdušen nad pozitivnim in konstruktivnim govorom grškega premierja, ki je bil zelo navdušujoč, ko je rekel: „Izšli bomo iz tega! Mi bomo uspeh! Mi bomo model uspeha v Evropski uniji!“ To je zelo navdušujoče, saj vsi vemo, skozi kaj je šla in še vedno gre Grčija. Zdaj moramo biti vsi pogumni, podpirati Grčijo in ji pomagati pri izhodu iz tega.“
Glede stabilnosti v arabskih državah pa je malteški poslanec za Radio Ognjišče še dejal, da je ta izredno pomembna za Evropo. Posebej je poudaril razvoj dogodkov po menjavi režimov. Dejal je, da je stanje v arabskih državah pomembno za njih same in tudi za Evropsko unijo. Sam bi rad videl, da bi bil Mediteran regija miru in stabilnosti. Po drugi strani vidi Busuttil v arabskih državah za Evropo tudi velike gospodarske prednosti. „Boljše, kot so te države, boljše, kot je sodelovanje z nami, več bo možnosti za blaginjo pri njih in pri nas,“ je v pogovoru za naš radio dejal poslanec Evropske ljudske stranke Simon Busuttil.