Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Vrata grškokatoliške cerkve sv. Cirila in Metoda (foto: Wikipedia)
Vrata grškokatoliške cerkve sv. Cirila in Metoda

Katoliški škofje vzhodnega obreda tokrat na Hrvaškem

Svet | 26.11.2012, 22:04

V Križevcih na Hrvaškem je od četrtka, 22. novembra, do nedelje, 25. novembra, potekalo letno srečanje katoliških škofov vzhodnega obreda. Udeležilo se ga je približno 60 škofov in ostalih strokovnjakov, ki so predstavljali 14 katoliških Cerkva vzhodnega obreda v Evropi. V središču pozornosti njihovega dela je bila tema o posebnem prispevku njihovih Cerkva k skupnemu poslanstvu vesoljne Cerkve v luči drugega vatikanskega koncila. Govorili so tudi o novi evangelizaciji in letu vere.

V sklepnem poročilu Sveta evropskih škofovskih konferenc, ki je pripravilo dogodek, piše, da je srečanje zaznamovalo 400-letnico polnega občestva hrvaške grkokatoliške Cerkve z rimsko Cerkvijo. Poročilo navaja tudi, da so se škofje zahvalili svetemu očetu za njegovo prizadevanje, da bi bila liturgična, teološka in kulturna tradicija vzhodnih katoliških Cerkva priznana in cenjena kot duhovno bogastvo za celotno Cerkev.

V poročilu so izpostavljena štiri vprašanja, ki so jih škofje obravnavali med srečanjem. Prvo se nanaša na prispevek vzhodnih koncilskih očetov na drugem vatikanskem koncilu. Na tem velikem cerkvenem dogodku je bilo prisotnih prek 200 škofov iz vzhodnih Cerkva. Njihov prispevek je bil obširen, najbolje se izraža v dveh koncilskih dokumentih: okrožnici o katoliških Cerkvah vzhodnega obreda in okrožnici o ekumenizmu. Drugo vprašanje je posvečeno zakonodaji vzhodnih Cerkva v obdobju po koncilu. V enem od predavanj je bil predstavljen proces, ki je pripeljal do realizacije zakonika kanonskega prava vzhodnih Cerkva, objavljenega leta 1990. Tretje vprašanje, ki ga omenja sklepno poročilo, govori o sinodi za novo evangelizacijo. Poseben prispevek vzhodnih Cerkva na tem področju je nujno povezan z zvestobo modelu oznanjevanja, kot sta ga imela sveta brata Ciril in Metod. Ta model je bil med drugim globoko zaznamovan z močno duhovnostjo, liturgijo v ljudskih jezikih in zvestobo papežu. Zadnje vprašanje se nanaša na katekizem ukrajinske grkokatoliške Cerkve, ki je njen prvi lastni katekizem. Nastal je kot sad desetletnega dela.

Prihodnje srečanje katoliških škofov vzhodnega obreda bo gostilo mesto Košice na Slovaškem od 17. do 20. oktobra prihodnje leto.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...