Hrvaška zastava
Gotovina in Markač oproščena vojnih zločinov
Svet | 16.11.2012, 14:03
Haaško sodišče je hrvaška generala Anteja Gotovino in Mladena Markača oprostilo vseh obtožb zaradi vojnih zločinov med in po vojaški operaciji Nevihta leta 1995. Pravnomočno sodbo je sodišče objavilo nekaj pred deseto uro dopoldan. Do oprostilne sodbe prihaja potem, ko ju je sodišče lani obsodilo na 24 oziroma 18 let zapora. Sojenje se je začelo marca 2008, obtožnica pa ju je bremenila sodelovanja v zločinskem dejanju, katerega cilj je bil prisilno in za vedno odstraniti srbske prebivalce z območij na Hrvaškem.
Gotovino in Markača je aprila lani obsodilo prvostopenjsko sodišče. Oba obtožena sta se na odločitev pritožila, sodnik Theodor Meron pa je danes ugodil njuni pritožbi in odredil, da oba generala iz pripora nemudoma spustijo na prostost. Pritožbeni svet haaškega sodišča je zavrnil tudi prvostopenjsko oceno, da je hrvaška vojska med operacijo Nevihta, leta 1995, prekomerno bombardirala mesta v nekdanji Republiki srbski krajini ter ugotovilo, da to ni imelo posledic na izgon in deportacijo prebivalstva. Meron je ob tem poudaril, da Gotovina in Markač nista kriva poveljniške odgovornosti zaradi kaznivih dejanjih izgona, deportacij, ropov, uničevanj, umorov, nečloveških dejanj in okrutnega ravnanja med in po operaciji Nevihta. Kot je znano, je bil Gotovina v priporu od leta 2005, Markač pa od leta 2007.
Odločitev sodišča so z navdušenjem sprejeli številni hrvaški državljani. Ti so na trgih v svojih mestih spremljali izrek sodbe. Navdušenje je bilo podobno tistemu z nogometnih stadionov, številni tudi niso skrivali solz sreče ob izreku oprostilne sodbe. Hrvaški veterani so se na trgih zbirali že od včeraj, ko so organizirali bedenja v podporo generaloma, hrvaški škofje pa so povabili vernike na molitev za pravično sodbo. Hrvaški premier Zoran Milanović se je po izreku sodbe Gotovini in Markaču zahvalil za vse, kar sta prestala za Hrvaško. Ob tem je spomnil, da je bila vojna za državo težka in da so se dogajale tudi napake, za katere pa je odgovorna država in ne Markač in Gotovina.
Številni odzivi prihajajo tudi iz Srbije, kjer pa z razsodbo niso zadovoljni. Tako je srbski tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević za Tanjug oprostilno sodbo označil za škandalozno in da je ta pravno nesprejemljiva. "Z oprostilno sodbo je zelo, zelo resno ogroženo načelo kaznovanja vojnih zločinov. Na področju Republike srbske krajine se je zgodil eden od najhujših vojnih zločinov na ozemlju nekdanje Jugoslavije. V celoti je nesprejemljivo, da prvostopenjsko sodišče obtožena obsodi na dolgoletno zaporno kazen, drugostopenjsko sodišče pa ju oprosti." Po besedah podpredsednika Samostojne demokratske srbske stranke in predsednika Srbskega narodnega sveta na hrvaškem Milorada Pupovca sodba lahko ogrozi spravo v regiji. Po njegovem namreč še vedno ostaja vprašanje, kdo je odgovoren za uboje, preganjanja, uničenje in zažige hiš. Na sodbo se je odzval tudi predsednik hrvaškega helsinškega odbora Ivan Zvonimir Čičak, ki je ocenil, da je sodišče ugotovilo, da so bili zločini storjeni, da pa ni dokazov, da sta zanje odgovorna Gotovina in Markač.
Kasneje sta se na odločitev haaškega sodišča odzvala tudi srbski premier Ivica Dačić in predsednik Republike srbske Milorad Dodik. Dačić je dejal, da je oprostilna sodba dokaz, da haaško sodišče ni sodišče, ampak izpolnjuje vnaprej dane politične naloge. Dodik pa je dejal, da je sodba sramotna in da je bila sprejeta pod političnim pritiskom.