Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Srečanje na Malti (foto: Alen Salihović)
Srečanje na Malti

Na Malti o reševanju krize v Evropi

Svet | 15.11.2012, 15:57

Dan po stavkah in protestih v Evropi, ki so bili uperjeni proti varčevanju, je skupina Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu na Malti pripravila konferenco o izhodu Evropske unije iz krize. Govorniki so se strinjali, da bo do rešitve prišlo le z več povezane Evrope. To sta posebej podčrtala malteški premier Lawrence Gonzi in grški premier Antonios Samaras. Slednji je dodal, da je pred Grčijo novo obdobje in da verjame v izhod iz finančnih težav. V razpravi je sodeloval tudi evropski poslanec iz Lojze Peterle.

Maltežani, ki gostijo srečanje, so pod svoje okrilje najprej vzeli trenutno najbolj obleganega Evropejca, to je njihov kandidat za komisarja Tonio Borg, danes malteški zunanji minister. Njegov nastop je bil dober, predstavitev odlična, Evropska ljudska stranka naj stopi zanj. To je poudaril gostitelj srečanja, malteški poslanec Simon Busutill. Kot je dejal, Evropa ne potrebuje nove krize, s čimer je zavrnil kritike nekaterih poslancev, ki so na zaslišanju spraševali predvsem o Borgovih pogledih na splav in homoseksualnost. V odgovorih je zagotovil, da bo spoštoval evropsko listino o temeljnih pravicah. "Dragi prijatelji, prihodnji teden ne bomo dovolili, da bo tolerantnost postala netolerantnost, ne smemo dopustiti, da nas premaga ekstremizem. Prihodnji teden računamo na glas vsakega izmed vas."

Da evropska monetarna unija potrebuje več Evrope, pa je dejal malteški premier Gonzi, ki se je pohvalil s pozitivnimi gospodarskimi trendi v državi. Vse članice je pozval k tesnejšemu sodelovanju, saj slabe gospodarske razmere v eni sami članici negativno vplivajo na vso unijo. "Mnoge države, tudi Grčija, so nam dokazale, da tisto, kar smo storili v preteklosti, preprosto ni dovolj. Potrebnega je veliko več, da bomo res verjeli v vizijo Evrope in Evropske unije." Nastop malteškega premiera je Peterle ocenil z naslednjimi besedami: "Gotovo je eden od ljudi, ne samo zaradi problema migrantov, ki jih doživlja ta države, ki vedno ponavlja medsebojno povezanost vseh, ki živimo Evropski zvezi."

Najbolj pričakovan je bil govor grškega premiera. Samaras je najprej opisal trenutno stanje v državi in napovedal, da po vsem negativnem obdobju vidi luč na koncu tunela. "Grška zgodba o uspehu bo od zdaj naprej imela veliko več pozitivnih učinkov in bo postala evropska zgodba o uspehu. Evropska unija bo z njo dokazala, da lahko ostane skupaj, da zna oceniti stanje, se učiti na napakah in iti naprej." Samaras se je tudi zahvalil vsem članicam in Evropski ljudski stranki, ki podpirajo prizadevanja njegove države za izhod iz krize. Veseli ga, da so nujnost reform kljub stavkam sprejeli tudi državljani. "To je za vse nas zgodovinski uspeh in nas bo vrnil v močno Evropo, ki so jo zgradili naši očetje in jo mi gradimo naprej za naše otroke," je o tem, ali ga je grški premier prepričal, povedal Peterle. Ostali sogovorniki so v razpravi poudarili, da dovolj Evrope še ni porok za izhod iz krize, a so to pametne odločitve, ki ne smejo biti populistične.

Svet, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«