Obama za sodelovanje pri iskanju rešitev za fiskalni prepad, ki grozi ZDA
Svet | 15.11.2012, 15:38
Barack Obama je prvič po vnovični izvolitvi na čelo ZDA stopil pred novinarje. Osredotočil se je na gospodarstvo, ki še vedno okreva po globoki krizi. Kongres je pozval k sodelovanju pri iskanju rešitve za grozeči fiskalni prepad in zagotovil, da ne bo pozabil obljube o povišanju davkov za najbogatejše. Ob tem se ni mogel izogniti vprašanjem, povezanim z odstopom direktorja centralne obveščevalne agencije.
Delovna mesta in rast ter nadgradnja že ustvarjenega. To so prednostne naloge Obame, ki jih je poudaril na prvi novinarski konferenci po volitvah, na katerih so mu prebivalci ZDA zaupali še en mandat v Beli hiši.
Velesila se bo januarja soočila s svojo različico varčevanja, med drugim bodo potekle davčne olajšave. Grozi ji fiskalni prepad, ki skrbi ves svet. Kako se bo Obama spravil nad proračunski primanjkljaj? Ne bo več podaljševal olajšav za dva odstotka tistim, ki zaslužijo več kot 250 tisoč dolarjev na leto. "Ne moremo si privoščiti, da bi še naprej imeli davčne olajšave za bogate iz časa Georgea Busha. Kar lahko storimo je, da ne dovolimo dviga davkov za srednji razred," je dejal.
Prav od tega družbenega sloja je po njegovem odvisen uspeh ZDA. Prepričan je tudi, da je izzive mogoče rešiti le z združenimi močmi. "V tem trenutku je edino vprašanje, ali bomo srednji razred držali za talca ali lahko vsi stopimo korak nazaj in sprejmemo dogovor," je poudaril, pri čemer se je obrnil predvsem na republikance, ki imajo večino v kongresu.
Čez lužo je v zadnjih dneh najbolj vroča tema škandal, v katerega je vpleten zdaj že nekdanji prvi mož Cie David Petraeus. "Za zdaj nimam nikakršnih dokazov, da bi bile v aferi razkrite kakršnekoli informacije, ki bi lahko kakorkoli vplivale na nacionalno varnost," je pojasnil Obama. V bran pa je vzel veleposlanico ZDA pri Združenih narodih Susan Rice, ki jo številni omenjajo kot novo zunanjo ministrico velesile. Nanjo so se namreč zgrnili očitki, ker je po incidentu na konzulatu v Libiji javno dejala da je šlo za demonstracije ogorčenih muslimanov zaradi žaljivega filma o preroku Mohamedu in ne za teroristični napad. Obama je povedal, da je Riceova le posredovala podatke, ki jih je prejela od obveščevalcev, in da pri tem ni šlo za zavajanje.