Predsedniške volitve
Pahor in Türk za Radio Ognjišče o različnih temah
Slovenija | 29.11.2012, 09:48
Pred drugim krogom predsedniških volitev smo predsedniška kandidata Boruta Pahorja in Danila Türka vprašali, kaj menita o dobrodelnosti, protestih, predsedniški rezidenci, predsedniški plači, imenovanju veleposlanikov in tudi o letalu falcon.
Kandidata o dobrodelnosti
Ker smo v tednu Karitas smo predsedniška kandidata vprašali, ali sodelujeta v dobrodelnih akcijah in se tudi odzoveta na pomoč tako, da namenita delež od svojega dohodka na račun kakšne od dobrodelnih organizacij: „Vse to in še več drugega, to se lahko naredi čisto na individualni ravni,“ je povedal Danilo Türk. Kako dobrodelen je Borut Pahor? „Moj prispevek k temu, da smo dali prostovoljstvu in solidarnosti en pomen v letošnjem poletju kar precejšen in to so ljudje zaznali.“
Prisluhnite izjavi Danila Türka
Prisluhnite izjavi Boruta Pahorja
Kandidata o protestih
V luči nedavnih protestov proti načinu reševanja naše države iz krize in nekaterih napovedi o stavkah smo predsedniška kandidata vprašali, ali podpirata takšen način opozarjanja na stiske. Danilo Türk je prepričan, da so bili protesti nujni, Borut Pahor razume tako sindikate kot tudi vlado. „Ti protesti so bili nekaj novega. Bili so resno opozorilo, da gredo stvari sedaj zelo daleč in da je ogrožena socialna država,“ je povedal Türk. Pahor pa dodal, da so stavke „izraz zelo iskrenih stisk med ljudmi.“
Kandidata o svoji plači
Tisti, ki bo v drugem krogu volitev postal predsednik republike, bo na mesec prejemal dobrih tri tisoč evrov neto plače. Kandidata Danila Türka in Boruta Pahorja smo vprašali, ali je to dovolj ali bi potrebovala več. „Ne bi potreboval,“ je dejal Türk. „Z veseljem bom s tem denarjem opravljal predsedniško funkcijo,“ pa poudarja Pahor.
Kandidata o rezidenci
Zakon o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike predvideva, da vlada določi prostore za delovanje njegovega urada, njegovo prebivanje in protokolarne objekte. Med protokolarnimi objekti je predsedniku na primer na voljo brunarica na Brdu pri Kranju in vila pod Rožnikom v Ljubljani. Predsednikov urad deluje v t. i. predsedniški palači na Erjavčevi, predsedniške rezidence v Sloveniji nimamo. Bi jo potrebovali? „Sedaj niso časi za predsedniško rezidenco,“ je dejal Pahor, Türk pa dodal, da živi v svojem stanovanju in „ničesar drugega ne potrebujem“. Oba sta zatrdila, da nameravata v primeru izvolitve še naprej prebivati, kjer živita zdaj.
Kandidata o imenovanju veleposlanikov
Predsednik republike med drugim imenuje veleposlanike. V zadnjem času je spet odmevala zgodba Dimitrija Rupla, čigar kandidaturo za slovenskega veleposlanika v sosednji Avstriji je aktualni predsednik leta 2008 zavrnil. Boruta Pahorja in Danila Türka smo vprašali, kakšne lastnosti bi moral imeti veleposlanik, da bi verodostojno predstavljal našo državo.
Kandidata o falconu
Pred tednom dni je vlada, tako kaže, le končala zgodbo o falconu. Letalo bo z novim letom postalo del flote Slovenske vojske, a uporabljali ga bodo lahko tudi predsednika države in vlade ter ministri. Kako zgodbo komentirata predsedniška kandidata Danilo Türk in Borut Pahor?