Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Zasedanje SŠK (foto: Tiskovni urad SŠK)
Zasedanje SŠK

Nadškof Stres: Cerkev je bogata v darovih ubogih vdov

Slovenija | 27.11.2012, 14:51

V Ljubljani so danes sklenili dvodnevno zasedanje Slovenske škofovske konference, ki so se ga udeležili tudi škofje iz Bosne in Hercegovine, Italije, Madžarske ter s Hrvaške. Ob tem je ljubljanski nadškof Anton Stres sinoči daroval sveto mašo v ljubljanski stolnici. V Nagovoru je spregovoril o bogastvu Cerkve, ki temelji na darovih ubogih vdov.

Najpomembnejša v Cerkvi je ljubezen, je dejal nadškof Stres, ko se je navezal na evangeljski odlomek o ubogi vdovi, in dodal, da Cerkvi pogosto očitajo, da je bogata. „To ni res in je res. Ni res, če mislijo, da je v posesti velikih količin imetja. Je pa res, da je bogata v velikodušnosti svojih ubogih vdov.“ V naši Cerkvi se po njegovih besedah ogromno naredi prav z darovi teh ubogih vdov. Pri tem ni mislil le gmotnih darov, ampak tudi prostovoljno delo. „Včasih so nekateri sanjali, da bi bilo lepo, če bi imela Cerkev več imetja in bi lahko najemala sodelavce ter jih dobro plačevala. Toda, ali bi to res bilo idealno? Ni. Več so vredni darovi uboge vdove. Ne zaradi vsote, ki se zbere, ampak zaradi ljubezni, ki se na ta način pokaže in izkaže.“ Dokler bo po naših župnijah živa pripadnost Cerkvi se po besedah nadškofa Stresa ne bomo kopali v bogastvu, vendar bomo imeli polne Cerkve in sijoče ljudi, ki bodo prispevali k širjenju Božjega kraljestva.

Ubogo vdovo je bilo sram, ker je vrgla tako malo, Jezus pa je vse obrnil na glavo. On vidi našo velikodušnost, s katero delamo za Božje kraljestvo. Če lahko veliko damo, je dejal nadškof Stres, se moramo zavedati, da je vse to Božji dar. „Še bolj pomembno pa je, da se spomnimo na to, ko smo ponižani, ker imamo občutek, da nimamo veliko dati. Imamo malo moči in talentov. Ko smo v službi Božjega kraljestva, je vse tisto, kar lahko ponudimo Bogu v dar kot naše sodelovanje tako neznatno in ubogo; vsaj po naših človeških merilih. Tudi naša Cerkev je uboga vdova, ki da lahko Bogu na voljo tako malo. Tako malo nas je in pogosto se počutimo tako nesposobne in omejene.“ Tako lahko po besedah nadškofa Stres razmišljamo tudi, ko se odločamo za duhovni poklic. Počutimo se nesposobne. „To je nevarna skušnjava in napačna ponižnost.“ Jezus nas namreč uči, da ni pomembno koliko damo. „Pomembno pa je, da damo vse, kar smo in kar imamo“, je še dejal nadškof Anton Stres in spomnil, da nam je tudi Bog dal vse.

Poročilo z 69. plenarnega zasedanja Slovenske škofovske konference

V prostorih nadškofijskega ordinariata na Ciril-Metodovem trgu 4 v Ljubljani je v ponedeljek, 26. in v torek, 27. novembra 2012, potekalo 69. plenarno zasedanje Slovenske škofovske konference (SŠK). Poleg članov SŠK in apostolskega nuncija nadškofa msgr. dr. Juliusa Janusza so se zasedanja udeležili tudi predstavniki sosednjih škofovskih konferenc: zastopnik Hrvaške škofovske konference varaždinski škof msgr. Josip Mrzljak, zastopnik Škofovske konference Bosne in Hercegovine banjaluški pomožni škof msgr. Marko Semren in zastopnik Italijanske škofovske konference upokojeni goriški nadškof msgr. Dino De Antoni.

Udeleženci so razpravljali o položaju Cerkva v posameznih državah, skupaj pa so darovali tudi maši v stolnici sv. Nikolaja in v Bogoslovnem semenišču v Ljubljani. Tovrstna srečanja so priložnost za poglabljanje medsebojnih vezi med različnimi krajevnimi Cerkvami ter doživljanje občestva in vesoljnosti Cerkve.

Glavna tema zasedanja je bila posvečena letu vere in novi evangelizaciji. Celjski škof dr. Stanislav Lipovšek, ki je bil delegat SŠK na škofovski sinodi o novi evangelizaciji in posredovanju vere novim generacijam, je predstavil potek sinodalnega dogajanja in glavne vsebinske poudarke. V letu vere tudi v Cerkvi na Slovenskem poteka proces poglabljanja osebne vere. V ta namen je bil pripravljen krovni dokument za slovenski pastoralni načrt z naslovom Pridite in poglejte, ki predstavlja izhodišče za pastoralne načrte v župnijah in drugih cerkvenih občestvih z namenom, da od tradicionalne postopno preidemo k osebni veri. Cerkev želi oznanilo evangelija širiti z zgledom svetnikov, predvsem slovenskih, z osebnim pričevanjem ter krepiti ekumenski dialog s krščanskimi Cerkvami. Poleg tega krepi dialog s kulturo, umetnostjo in znanostjo ter dialog z drugimi verskimi skupnostmi, še posebej z Islamsko skupnost v Republiki Sloveniji. Škofje so izrazili zadovoljstvo nad sodelovanjem z drugimi krščanskimi Cerkvami in Islamsko skupnostjo ter si izmenjali pastoralne izkušnje pri posredovanju vere z gosti sosednjih škofovskih konferenc.

Člani SŠK so sprejeli zasnovo pastirskega pisma za postni čas, potrdili članstvo v Komisiji za sredstva družbenega obveščanja, Slovenskem ekumenskem svetu in Apostolstvu sv. Cirila in Metoda. Potrdili so statut Misijonskega središča Slovenije in se seznanili z življenjem posameznih komisij in odborov, ki delujejo v okviru Slovenskega pastoralnega sveta.

Škofje so spregovorili tudi o aktualnem dogajanju v družbi. Pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami vse vernike in ljudi dobre volje vabijo, da se volitev udeležijo.

Vir: Katoliška Cerkev

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...