Simpozij na Slomu
Tudi uradno sklenili Slomškovo leto
Slovenija | 26.11.2012, 16:01
Na današnji dan leta 1800 se je rodil prvi mariborski škof danes blaženi Anton Martin Slomšek. Minuli konec tedna so v mariborski metropoliji tudi uradno sklenili praznovanje Slomškovega leta, tega so sklenili tudi na Slomškovi Ponikvi.
Ljudska univerza Šentjur je ob sklepu Slomškovega leta na Slomu pri Ponikvi organizirala četrti simpozij, ki je bil posvečen tudi 150. obletnici smrti blaženega Antona Martina Slomška. Namen je bil spodbuditi razmislek o vprašanjih, povezanih z vzgojo in slovenskim šolstvom sredi 19. stoletja na Slovenskem, v povezavi z aktualnimi vidiki. Osrednja pozornost je bila namenjena premisleku o Slomšku kot šolniku in pedagogu ter o njegovem vplivu na razvoj šolstva.
Zbrane sta nagovorila direktorica univerze Šentjur, Jelka Godec in Alojz Kačičnik, župnik na Ponikvi in predsednik delovne komisije za pripravo Slomškovega leta. O pomenu blaženega je spregovoril župan občine Šentjur, Marko Diaci. Za organizacijo tako pomembnega dogodka in ohranjanje Slomškove besede pa se je zahvalil celjski škof, Stanislav Lipovšek.
Zgodovinar Stane Granda je bil prvi sogovornik na simpoziju. Spregovoril je o Slomšku in njegovem odnosu do kmečkega dela. Pater Silvo Šinkovec je predstavil prispevek „Slomšek in celostno razvita osebnost“.
Med razpravo je Jelka Godec citirala Slomškove besede, ki so po njenem mnenju še vedno aktualne in vredne razmisleka: „Vsak dober nauk več velja kot zlato in srebro...Potuhe pa otrokom nikar ne dajajte, če jih šolski gospodje v strah vzamejo, kar je prav ... Ako se pri otrokih slabi nagoni, razvade in svojeglavost zarana ne potrebijo, postanejo sirovine, grdi staršem in učiteljem, sebi in drugim nadloga, vsej deželi nesreča ... Šola, v kateri se otrokom svoja volja dá, kaj ne velja! ...“
V drugem delu srečanja je direktor Zavoda Antona Martina Slomška Ivan Štuhec spregovoril o vlogi vere v vzgoji in izobraževanju od Slomška do danes. Lidija Hamler, ravnateljica dijaškega doma Antona Martina Slomška, je nato predstavila referat o vzgoji za socialne kompetence.
S predavanjem ”Vzgojo za kreativno in kakovostno življenje” je nastopil tudi evropski poslanec Milan Zver. Med drugim je menil, da je gospodarska kriza predvsem posledica krize vrednot in pomanjkanja zaupanja. Dodal je, da mladim manjka optimizma, saj zaupanje v demokratični sistem pada iz leta v leto. "Zato so pogosto pod velikim stresom zaradi pretiranih pričakovanj okolice, malodušni ali zdolgočaseni. Namesto ustvarjalnosti sta pogosto prisotna „avtomatiziranost“ in „vkalupljenost“, je zaključil.
Sledila je razprava, ki je potekala skozi vprašanja že med programom. Izkazalo se je, da je tematika blizu številnim poslušalcem zato se je pojavila želja po novih srečanjih.