Gospodarstveniki zahtevajo konkretne ukrepe
Slovenija | 14.11.2012, 21:30
Na vrhu gospodarstva na Brdu pri Kranju je bilo slišati poziv za uspešno Slovenijo. Od politike zahteva konkretne ukrepe na področjih pravne države, boljšega poslovnega okolja, razvojnega zagona in izvoza. Politika medtem opozarja na različne blockade, s katerimi se sooča.
Kot je poudaril predsednik gospodarske zbornice Samo Hribar Milič, je varčevanje nujno in neizbežno, a to ni dovolj. Po njegovem za preboj potrebujemo cel niz hitrih, odločnih korakov. Predsedstvo zbornice je prav zato pripravilo poziv za uspešno Slovenijo. Sestavljen je iz štirih področij, ki so nadgrajena s konkretnimi ukrepi. Na zbornici bodo seznam dopolnili s sklepi tokratne razprave, nato ga bodo predložili politiki in čez pol leta skrbno preverili, kateri od ukrepov so bili uresničeni.
Gospodarstveniki so se med drugim zavzeli za spoštovanje načel pravne države. Prepričani so namreč, da gospodarstvo potrebuje pravosodni sistem, ki bo hitro in pravično zajezil plačilno nedisciplino, reševal gospodarske spore in zagotovil učinkovit pregon gospodarskega kriminala. Prav tako predlagajo podelitev dodatnih pristojnosti izvršiteljem v izvršilnih postopkih in zagotovitev zakonske podlage za njihovo učinkovito delovanje, uvedbo obvezne izdaje izvršnice v postopkih javnih naročil, sprejem podzakonskega predpisa za urejanje neposrednih plačil podizvajalcev v javnih naročilih in specializacijo sodnikov za vodenje insolvenčnih postopkov. Zavzemajo se za hitre, učinkovite in transparentne stečajne postopke.
Podjetja po njihovem prepričanju potrebujejo stabilno poslovno okolje; spodbudno davčno politiko, odpravo administrativnih ovir, hitre in učinkovite upravne postopke, fleksibilen trg dela, za deset odstotkov nižje stroške dela, omejitev socialnih prispevkov navzgor, celovito reformo pokojninskega sistema in nadgradnjo zdravstvenega sistema. Kot dodajajo, potrebuje tudi konkurenčno izvozno gospodarstvo, zato je treba povečati mednarodno povezanost gospodarstva s konkretnimi razvojnimi spodbudami, programi in fleksibilnejšim režimom za tuje poslovne partnerje, zagotoviti promocijo Slovenije kot blagovne znamke, skrbeti za skupne nastope v tujini ter okrepiti financiranje internacionalizacije prek SID banke in močneje spodbujati tuje naložbe.
Po predstavitvi konkretnih predlogov gospodarstvenikov so besedo dobili še navzoči ministri. Radovan Žerjav, ki vodi resor za gospodarski razvoj in tehnologijo, se je strinjal, da so za preboj potrebne smele, trdne in odgovorne določitve, a, kot je poudaril, brez blokad. Spomnil je, da je vlada do zdaj sprejela tri pakete ukrepov za spodbujanje gospodarstva in da bo s tem nadaljevala, pri čemer se zaveda, da je treba biti bolj konkreten. Žerjav je razočaran, da gospodarstvo od celotne politike danes ni zahtevalo, da najprej reši vprašanje referenduma. Vlada po njegovih besedah namreč potrebuje pogoje za delo, ki z referendumskimi blokadami niso zagotovljeni.
Predsednik državnega zbora Gregor Virant je zatrdil, da bo politika gospodarstvu prisluhnila in ga tudi slišala. Položaj je po njegovih besedah resen, zato je treba ukrepati sistematično in hitro, odpraviti ključne vzroke in sprejeti ukrepe. Današnje razmere po Virantovih besedah povzročajo velika politična tveganja, kar je velik dejavnik slabega stanja države na mednarodnih finančnih trgih. Velik del krivde, pravi Virant, nosi inštitut referenduma, saj zaradi njega vlade ne morejo prevzeti polne odgovornosti za konsistentno politiko. Virant je omenil nujnost pogovarjanja in dogovarjanja. V tej luči se resno zanaša tudi na predsednika republike, da bo deloval povezovalno ter blažil nasprotja in spopade, ki so pomemben generator slabega položaja, v katerem je Slovenija. Predsednik parlamenta je ocenil, da je večina predlogov gospodarstvenikov skladnih s tem, o čemer razmišljajo v državnem zboru in na vladi.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak želi z novo delovnopravno zakonodajo gospodarstvo prepričati, da to v prvi meri omogoča prav izpolnjevanje njihovih zahtev, med drugim teh, da se delovna sila prilagaja potrebam in da se sklepanja pogodb za določen čas ne bo omejevalo. Glede slednjega je dejal, da bo bo vlada šla v stimuliranje zaposlovanja za nedoločen čas, medtem ko bo nekoliko destimulirala zaposlovanje za določen čas. Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je zatrdil, da so pripravljene reforma pravosodja, reforma javnega sektorja in reforma stečajne zakonodaje. Po njegovem je pri reševanju problemov ključno pogovarjanje, sodelovanje in konstruktiven, pozitiven pristop k problemom. Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič je na okoljskem področju obljubil reorganizacijo na institucionalni ravni v smeri, da se ne bo dogajalo, da se z istega ministrstva izdajajo različna soglasja, mnenja. Minister za izobraževanje in znanost Žiga Turk se strinja, da je nujno strateško telo, ki bi postavilo prioritete na področju raziskav in razvoja. Spomnil je, da so v prejšnjem mandatu tako telo že vzpostavili, koalicijska pogodba jih zavezuje, da nekaj podobnega vzpostavijo tudi zdaj.