Državni zbor
Razlika v številu sindikalnih podpisov za referendum ostaja nepojasnjena
Slovenija | 07.11.2012, 23:12
Kako je prišlo do razlike v številu podpisov pri pobudi Sindikata KNG za referendum o slabi banki - sindikat jih je v DZ oddal 3127, ministrstvo pa jih je preverjalo 2733 - odgovorni v DZ in na ministrstvu danes niso znali pojasniti. V PS in SD so pozvali k odstopu ministra za notranje zadeve, v PS pa tudi k odstopu predsednika DZ.
DZ je danes - potem ko je predsednik DZ Gregor Virant že v torek sporočil, da je interni nadzor pokazal, da so od ministrstva dobili 36 listov s podpisi manj, kot so jih tja poslali - vložil kazensko ovadbo zoper neznanega storilca, in sicer suma storitve kaznivih dejanj zoper volilno pravico in volitve ali kakšno drugo kaznivo dejanje.
"Interna preiskava v DZ je pokazala - in jaz ljudem verjamem - da smo poslali celoten paket, tudi 36 listov, pri katerih je nastala razlika," je povedala generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik. Dodala je, da pa ne morejo z gotovostjo reči, da jih je res prišlo toliko, tako kot ministrstvo ne more dokazati obratno.
Nadzor so danes končali tudi na ministrstvu za notranje zadeve. Kot je na podlagi ugotovitev nadzora povedal minister Vinko Gorenak, napake na ministrstvu ni bilo. "Preverili smo vse, kar smo od državnega zbora dobili, in vrnili smo vse, kar smo od državnega zbora dobili," je zatrdil.
Nadzorna skupina, ki jo je vodil Mile Nunič z ministrstva, je ugotovila, da je ministrstvo prejelo in DZ vrnilo 2733 podpisov, pri čemer jih je bilo 2346 ustreznih, 387 pa neustreznih.
Glede na pregled dokumentacije, razgovore z uslužbenci in vpogled v informacijski sistem na ministrstvu je skupina ugotovila, da ne obstajajo razlogi za domnevo, da so se listi s podpisi izgubili na ministrstvu za notranje zadeve.
Gorenak je glede poziva k odstopu dejal, da zagovarja visoke standarde na tem področju ter da še pol ure pred izjavo za medije ni vedel, kakšni so rezultati nadzora, zato je imel odstopno izjavo že napisano. Ker nadzor ni pokazal nepravilnosti, odstopne izjave ni poslal predsedniku vlade.
Premier Janez Janša je na novinarsko vprašanje, ali bo ministra Gorenaka zaradi ugotovitev DZ pozval k odstopu, odgovoril, da prvič sliši, da bi bil Gorenak odgovoren za to.
Premier se je odzval, preden so bili predstavljeni izsledki nadzora na ministrstvu. "Tako kot bodo rezultati te preiskave, bodo potrebne tudi reakcije. Mislim pa, da je treba najprej ugotoviti, koliko podpisov je bilo vloženih in potem ukrepati," je povedal.
Janša je še dejal, da verjetno obstaja zapisnik, s katerim so uslužbenci DZ sprejeli določeno število podpisov. "Glede na pravila, ki veljajo v DZ, bi morali v zapisnik vpisati, koliko podpisov je bilo vloženih, in po tej sledi je treba iti naprej. Če te številke ni, pa vedno obstaja možnost, da kdo kaj odvzame ali doda," je menil.
K odstopu ministra Gorenaka oz. njegovi zamenjavi so danes pozvali v SD in PS.
Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je dejal, da je minister za notranje zadeve objektivno odgovoren za "izginotje" dela podpisov. "V tem trenutku je popolnoma jasno, da je bila grobo kršena ustavna pravica ljudi do neposrednega odločanja o javnih zadevah," je zapisal Veber. Pri tem se je skliceval na ugotovitev preiskave v DZ, da do izginotja 394 podpisov ni prišlo v DZ.
Svet PS pa je sprejel sklep, s katerim premiera Janšo poziva, da v treh dneh razreši Gorenaka, sicer bodo v stranki razmislili bodisi o interpelaciji Gorenaka bodisi o interpelaciji cele vlade. Zahtevajo tudi odstop predsednika DZ Gregorja Viranta. Če Virant ne bo odstopil sam, bodo zahtevali sklic izredne seje DZ, na kateri bodo razpravljali o delovanju DZ in predsednika DZ.
V PS namreč ocenjujejo, da je pri preverjanju podpisov za podporo referendumu o zakonu o sanaciji bančnega sistema in zakonu o državnem holdingu prišlo do "organizirane prevare", saj so pri obeh zahtevah zmanjkali listi s podpisi. Kot je namreč ocenil prvak stranke Zoran Janković, se je podobno kot pri podpisih za referendum o zakonu za sanacijo bank zgodilo tudi pri zahtevi za referendum o zakonu o državnem holdingu, čeprav "je bil vtis v javnosti, da so bili podpisi umaknjeni". Dokler se omenjeno dogajanje v DZ ne razčisti, v PS po besedah Jankovića niso pripravljeni razpravljati o umiku referendumske zahteve o zakonu o državnem holdingu.
Virant je v odzivu na ta poziv dejal, da ne vidi razlogov za odstop. "Nobenega dokaza ni, da bi pri postopku s podpisi prišlo do napake v DZ. Nasprotno, v DZ smo težavo z nadzornimi mehanizmi odkrili in razrešili," je za STA povedal predsednik DZ.
Predsedniški kandidati Borut Pahor, Danilo Türk in Milan Zver so na poslovnem zajtrku Ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji kot zaskrbljujoče, nenavadno in škandalozno označili ugotovitev DZ, da je z notranjega ministrstva prejel 36 listov s podpisi manj.
Türk je ocenil, da gre za "izjemno zaskrbljujoč primer", ki ga je treba temeljito raziskati in po potrebi potegniti konsekvence, gre pa za del širšega problema vprašanja kompetentnosti vlade, ki pripravlja kvalitetne zakone, doseže sporazume. Zver je to ocenil kot "nenavadno" in se strinjal, da se to ne bi smelo zgoditi, delo vlade pa označil za dobro. Pahor je primer označil za škandal, ki "meče temno senco na postopek".
Na dogajanje okrog podpisov za referendumske pobude se je odzval tudi gospodarski minister in predsednik SLS Radovan Žerjav, ki meni, da je vse skupaj Sloveniji povzročilo ogromno škode ter da na tak način "ne bomo prišli nikamor in bomo stopicali na mestu; še več, šli bomo nazaj".
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je izrazila ogorčenje nad dogajanjem glede podpisov. Predsednik ZSSS, v okviru katere deluje tudi sindikat KNG, Dušan Semolič je dejal, da v ZSSS niso nikoli dvomili o pravilnosti postopka zbiranja podpisov njihovega sindikata ter da je zadovoljen, da je notranji nadzor v DZ pokazal, da službe DZ opravile svoje delo korektno in skladno s predpisi. Doslej po Semoličevih besedah niso nikoli dvomili o delu ustreznih služb ministrstva za notranje zadeve, ki preverjajo zbrane podpise pod referendumske pobude, tokratni zaplet in ugotovitve o manjkajočih listih s podpisi pa da ima širše politične posledice.