Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Poplave na Vranskem (foto: Občina Vransko)
Poplave na Vranskem

Razmere po poplavah se večinoma umirjajo, sledita sanacija in ocena škode

Slovenija | 06.11.2012, 15:13

Po ponedeljkovih padavinah in poplavah se razmere po večjem delu države umirjajo, težave pa so še imeli na območju Ormoža. Danes so tako gasilci, vojaki, civilna zaščita in domačini lahko začeli z izčrpavanjem vode iz poplavljenih objektov in čiščenjem mulja, začeli pa so tudi s prvim ocenjevanjem škode, ki so jo povzročile poplave.

Izdan bo sklep o začetku ocenjevanja škode

Prvi posnetek stanja je pokazal, da je bilo v poplavah poškodovanih več kot 2200 objektov po vsej državi, je danes povedal generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Darko But. Napovedal je, da bo danes izdal sklep o začetku ocenjevanja poplavne škode.

Pristojni na Zavarovalnici Maribor so že začeli z ocenjevanjem škode na območju severovzhodne Slovenije. Kot so sporočili, je škoda po doslej zbranih podatkih ocenjena na okoli deset milijonov evrov. V Bohinju je po besedah bohinjskega podžupana Jožeta Sodje prvotna groba in neuradna ocena škode okrog milijon evrov.

Zavarovalnica Triglav po poplavah pričakuje okoli 6000 prijav škod, po dosedanjih ocenah pa naj bi nastala škoda zanje znašala približno deset milijonov evrov, so sporočili iz zavarovalnice.

V Mestni občini Nova Gorica pa so danes predstavili škodo po poplavah konec preteklega tedna, saj je poplavni val v zadnjih dneh zaobšel Goriško. Poplavljenih je bilo 126 objektov, škoda skupno znaša 105.000 evrov.

Večina rek je upadla

Večina rek po državi je že v ponedeljek zvečer začela upadati. Nekaj težav je bilo danes po besedah poveljnika Civilne zaščite RS Srečka Šestana na območju Ormoža. Tam ima Drava po njegovih besedah še vedno zelo visok pretok, zaradi česar je ogroženih ali poplavljenih nekaj hiš, poplavljena so tudi tamkajšnja polja in travniki. Zato tam opravljajo nekatere sprotne aktivnosti, kot je umik ljudi z ogroženih območij, medtem ko črpanje vode še ni mogoče, saj je njen nivo še vedno previsok.

Poleg tega po Šestanovih besedah čakajo tudi, kako se bodo razvijali dogodki v spodnjem delu Save. Tudi tam so po njegovih zagotovilih v pripravljenosti in se lahko pravočasno odzovejo.

Na območju Maribora, Malečnika, Dogoš in Dupleka se Drava počasi vrača v svoj normalni tok. Tisto, kar je bilo poplavljeno, je sicer po besedah vodje civilne zaščite v Mariboru Slobodana Stojanoviča večinoma še vedno poplavljeno. V Malečnik so zjutraj prišli tudi pripadniki Slovenske vojske, ki pomagajo pri sanaciji najhujšega.

Čeprav je Drava v preteklosti že večkrat poplavljala, na območju Maribora ne pomnijo tako velikega pretoka, kot so mu bili priča v ponedeljek. Posledično je tudi škoda ogromna, a konkretnih ocen še ni.

Na ptujskem območju so morali reševalci in policisti ponoči pomagati osmim ljudem, ki so zaradi poplav v ponedeljek zvečer ostali ujeti na strehah svojih hiš v Vurberku. Enim je na pomoč prihitel policijski helikopter, drugim pa podvodna reševalna ekipa.

Na Gorenjskem se je stanje umirilo ponoči. Vodostaji rek so se znižali in voda se je umaknila s cest, še vedno pa je zaradi več plazov in poškodovane ceste onemogočen dostop do Ukanca.

Kot so pojasnili na kranjskem regijskem centru za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje, so gasilci okoli polnoči zaključili zadnje intervencije, povezane s poplavami, in sicer na širšem območju Kranja in Bohinja. Na celotnem Gorenjskem je sicer v ponedeljek na 317 objektih posredovalo 55 gasilskih enot, je povedal poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet. Ocenil je, da danes kakšne nove intervencije ne bodo potrebne.

Sava se na brežiškem območju umirja, če ne bo novih padavin, pa tudi s Krko ne pričakujejo povečanih težav, je pojasnil poveljnik brežiške Civilne zaščite Roman Zakšek. Po njegovih besedah na območju Krške vasi v občini Brežice ni več ogroženih stanovanjskih hiš, nekaj manjših težav s poplavljanjem stanovanjskih prostorov so imeli le na območju Velikih Malenc, kjer je voda zalila nekdanji mlin, v Dolenji Pirošici, na Čatežu ob Savi in Ločah.

Na pomoč priskočili prostovoljci, vojaki, pripadniki Civilne zaščite, Karitas, Rdeči križ

V pomoč prizadetim v poplavah sta se že aktivirala Rdeči križ Slovenije in Slovenska Karitas. Rdeči križ je odprl račun za zbiranje prispevkov za akcijo "Poplave 2012". Slovenska Karitas pa je iz sklada za naravne nesreče že zagotovila 40.000 evrov začetnih sredstev za realizacijo prve pomoči najbolj prizadetim.

Prizadetim v poplavam pomagajo tudi vojaki, skupaj pa je v akcije po podatkih uprave za zaščito in reševanje vključenih več tisoč ljudi. Že dopoldne je bilo angažiranih 480 vojakov. Iz mariborske in celjske vojašnice jih je v skladu s potrebami Civilne zaščite na poplavljena območja krenilo 260. Kot so sporočili z ministrstva za obrambo, bodo pomagali pri odpravljanju posledic poplav na Štajerskem in Koroškem.

Težave v prometu

Vremenske razmere so povzročile tudi nemalo težav v prometu. Zaradi poplavljenih cestišč so zaprte številne ceste v Podravju in na Koroškem, v Zasavju ter na Celjskem. Zaprt je tudi mejni prehod Vič na avstrijski stran ter mejni prehodi Ormož, Zavrč ter Središče ob Dravi. Na avstrijski strani je zaprt prelaz Jezersko. Cesta Kranjska Gora-Vršič-Trenta je prevozna za osebna vozila z verigami, prelaz Korensko sedlo pa za osebna vozila z zimsko opremo.

Slovenija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...