Narasle vode po državi povzročajo veliko težav
Večina rek se umirja, na vrsti je sanacija
Slovenija | 06.11.2012, 07:35
Večina rek po državi je že v ponedeljek zvečer začela upadati. Na območjih, kjer so se poplave umirile, bodo danes začeli s prvim ocenjevanjem škode ter sanacijo, predvsem črpanjem vode ter blata iz objektov. Po napovedih Agencije RS za okolje pa lahko danes v spodnjem delu poplavlja Krka.
Drava in Soča, ki sta v ponedeljek povzročili največ težav, sta se umirili v celotnem toku. Na teh območjih bodo danes začeli črpati vodo iz objektov ter sanirati okolje. Pri tem bodo med drugim sodelovali tudi pripadniki Slovenske vojske, dodatnih 200 jih bo v pripravljenosti. Veliko dela bodo verjetno imeli tudi zavarovalničarji z obravnavo prijavljenih škod.
Sava bo do sredine noči še vedno naraščala v Zasavju in Posavju, ko lahko v Hrastniku doseže pretok 1800 kubičnih metrov na sekundo. Zgodaj zjutraj pa lahko na vodomerni postaji Jesenice na Dolenjskem doseže pretok okoli 3000 kubičnih metrov na sekundo.
V spodnjem toku lahko narasla Sava zajezi reko Krko in povzroči obsežnejša razlivanja Krke gorvodno od sotočja. Krka je v ponedeljek zvečer začela naraščati, trend se bo predvidoma nadaljeval v noči na torek ter v torek čez dan. Predvidoma pa Krka ne bo presegla pretoka 250 kubičnih metrov na sekundo v Podbočju, napovedujejo v agenciji.
Ljubljanica bo po napovedih Arsa sredi noči dosegla največji pretok v srednjem območju, Ljubljansko Barje pa bo še naprej poplavljeno na območju pogostejših poplav. Predvidoma v zgodnjih jutranjih urah bo Mura v Radencih presegla pretok 1000 kubičnih metrov na sekundo in nato pričela upadati.
Reke po državi večinoma upadajo
Po podatkih Oddelka za hidrološko prognozo Agencije RS za okolje (Arso) so reke po Sloveniji so ponoči večinoma začele upadati. Čez dan lahko naraste še reka Krka. Rdeči alarm je sicer še vedno razglašen za območje zgornjega in spodnjega Podravja ter za območje Posavja, kažejo podatki Arsa.
Po podatkih Arsa je Drava je začela upadati, njen pretok v Dravogradu je bil ob drugi uri zjutraj 1250 kubičnih metrov na sekundo, v Forminu pa okoli 2650 kubičnih metrov na sekundo.
Reka Mura se je, v Gornji Radgoni, ustalila pri pretoku 960 kubičnih metrov na sekundo.
Sava pri Hrastniku je dosegla največji pretok 1850 kubičnih metrov na sekundo med tretjo in polčetrto uro zjutraj in počasi upada.
Prav tako upada Savinja, ki je ob 22. uri v ponedeljek v Velikem Širju dosegla pretok 1145 kubičnih metrov na sekundo. V dopoldanskih urah bo Sava začela upadati tudi na meji s Hrvaško, kjer lahko doseže pretok okoli 2600 kubičnih metrov na sekundo.
Ljubljanica na vodomerni postaji Moste je ustaljena. Pretok Ljubljanice, okoli 200 kubičnih metrov na sekundo, bo ostal tudi še dopoldne, kažejo še podatki Arsa.