Svojci tragedije v moskovskem gledališču že deset let čakajo na odgovore

Svet | 23.10.2012, 18:49

Te dni mineva deset let od tragedije v moskovskem gledališču Dubrovka. 23. oktobra 202 se je več kot 900 ljudi, od katerih je večina prišla na ogled priljubljenega muzikala, znašlo v rokah do zob oboroženih skrajnežev, ki so zahtevali umik ruskih sil iz Čečenije, v nasprotnem primeru so grozili z razstrelitvijo poslopja. Posebne ruske enote so ga 26. oktobra le zavzele, pri čemer so uporabile smrtonosni plin. Ta je omamil ugrabitelje, a z njim so se zastrupili in zato umrli tudi številni talci. Njihovi svojci še danes iščejo odgovore na vprašanja glede sporne reševalne operacije.

Čečenski skrajneži, 21 je bilo moških, 19 je bilo žensk, so med zajetjem moskovskega gledališča pred desetimi leti ubili pet talcev. Kar 125 življenj pa je vzel plin, ki so ga po dveh dneh in treh nočeh po sistemu za zračenje spustile posebne ruske enote. Ko so zavzele poslopje, so pobile vse napadalce.

Število žrtev med talci je bilo visoko, ker niso bili deležni ustrezne zdravstvene oskrbe. Odvetnik njihovih svojcev Igor Trunov poudarja, da je bila pomoč slabo organizirana, da reševalna vozila niso mogla do gledališča, da bolnišnice niso bile pripravljene na sprejem tolikšnega števila ljudi in da zdravniki niso imeli protistrupa, saj niso poznali sestave plina. Ta je še danes skrivnost. Prav tako ostajajo vprašanja, zakaj se oblasti niso pogajale z ugrabitelji in zakaj so jih pobile, saj jih je plin onemogočil, zato bi jih lahko zajeli žive in nato zaslišali.

Ruska sodišča so do zdaj sistematično zavrnila vse tožbe preživelih, ki so zaradi ravnanja oblasti zahtevali odškodnine. Decembra lani je Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu Rusiji naložilo, da mora 64-im tožnikom, žrtvam napada in sorodnikom umrlih izplačati 1,25 milijona evrov odškodnine. Oblastem v Moskvi je obenem odredilo odprtje preiskave o okoliščinah smrti talcev in o odgovornih. Ruska preiskovalna komisija je zahtevo zavrnila.

Svetlana Gubareva je ena tistih, ki je tragedijo preživela, njena hči in zaročenec ne. O tem je spregovorila v pogovoru za BBC. Na vprašanje, kaj meni o napadalcih, je odgovorila: "Mislim, da so kriminalci. Težav, ki so jih imeli, ne moreš reševati na račun življenj nedolžnih ljudi. Po drugi strani mi je žal zanje, saj so tudi sami žrtve." Ali jim lahko odpusti? "Njihova krivda je manjša od krivde ruskih oblasti. Niso oni tisti, ki so uporabili plin," je poudarila. Pristojni po njenem še vedno skrivajo, zakaj je v resnici šlo, zato ne ona ne ostali preživeli in sorodniki žrtev ne bodo odnehali, dokler ne bodo izvedeli imen vseh, ki so odgovorni za tragedijo.

Spominska slovesnost ob obletnici bo v Moskvi v petek, žrtev se bodo spomnili s polaganjem cvetja na trgu pred gledališčem in minuto molka. V bližini je ob tej priložnosti zrasla cerkev svetih bratov Cirila in Metoda.

Svet