ZDA: Obama in Romney soočila stališča glede zunanje politike
Svet | 23.10.2012, 15:00
Na univerzi Lynn na Floridi je bilo sinoči tretje soočenje ameriških predsedniških kandidatov. Tokrat je bila v ospredju zunanja politika svetovne velesile. Demokrat Barack Obama in republikanec Mitt Romney sta predstavila svoje poglede glede Irana, Afganistana, Sirije, Libije, Izraela, Kitajske, Rusije in obrambnega proračun ZDA. Aktualni predsednik je nastopil agresivneje od svojega izzivalca. Romney se je celo precej strinjal z Obamovo zunanjo politiko, s čimer je morda malce razočaral svoje podpornike.
Romney je v soočenju med drugim okrcal Obamo, da je zaradi pomanjkanja njegovega vodstva svet ušel izpod nadzora. Kot primer je omenil Sirijo, čeprav sam ne ponuja drugačne rešitve, kot je pritisk na tamkajšnji režim brez vojaškega posredovanja. Republikanski predsedniški kandidat je presenetil z izjavo, da podpira umik ameriške vojske iz Afganistana do konca leta 2014, čeprav je do zdaj določitvi datuma nasprotoval. Romney je prav tako podprl Obamovo politiko pobijanja terorističnih osumljencev z brezpilotnimi letali, a hkrati poudarjal, da je za mir po svetu in da je uporaba sile tudi zanj zadnji izhod. "S pobijanjem se ne moremo izvleči iz godlje, v kateri smo se znašli. Vzpostaviti bomo morali celovito in trdno strategijo v podporo islamskim državam ter ostalim delom sveta, da bodo zavrnili ekstremizem."
Glede Irana je Romney vztrajno ponavljal, da je država zdaj štiri leta bližje jedrskemu orožju, Obamo je obtožil, da je poslabšal odnose z Izraelom. Ta je vrnil s trditvijo, da varnostno in obveščevalno sodelovanje še nikoli ni bilo na tako visoki ravni, ter zagotovil, da Iranu ne bo dovolil priti do jedrskega orožja - za to bo uporabil vsa sredstva. Zdajšnji predsednik je še zanikal poročanje medijev, da se po volitvah pripravljajo neposredna pogajanja med ZDA in Iranom. Romney je presenetil tudi, ko je pozdravil umik iz Iraka. A Obama je opozarjal, da je imel njegov tekmec prej nasprotno stališče. "Kot kaže, želiš voditi zunanjo politiko iz 80. let. Tako kot želiš uvoziti socialno politiko iz 50. let in gospodarsko politiko iz 20. let prejšnjega stoletja."
Kandidata sta iz površinske razprave izpustila številne teme. Med drugim nista omenjala Evrope, razen ko je Romney dejal, da gredo ZDA po poti Grčije.
Takoj po soočenju je anketa med neopredeljenimi volivci televizije CBS pripisala zmago Obami s 53-imi proti 23-im odstotkom. Po anketi televizije CNN med registriranimi volivci je demokratski kandidat republikanskega premagal z 48-ti odstotki proti 40-im. Vprašanje je, koliko bo to vplivalo na nadaljnji potek kampanje. Soočenje je namreč s področja zunanje politike pogosto pobegnilo h gospodarskim temam, ki volivce letos najbolj zanimajo. Romney je pri tem ponavljal svoj glavni argument, da je okrevanje pod Obamo prepočasno.