Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Kristjani v Egiptu: Nova ustava naj govori o državljanu

Svet | 18.10.2012, 19:39

Zadnje nasilje v Egiptu je spodbudilo strah pred islamizacijo države. Trg Tahrir v prestolnici Kairo je bil namreč pred slabim tednom dni znova prizorišče srditega boja med podporniki in nasprotniki zdajšnjega predsednika Mohameda Mursija. Ta je bil dolga leta član Muslimanske bratovščine, a je, ko je prevzel vodenje države, iz nje izstopil. Kljub temu je marsikdo prepričan, da ima skupina nad njim še naprej precejšnjo moč.

Nasprotniki Mursiju očitajo, da v slabih sto dneh po volitvah ni izpolnil še nobene obljube. Prav tako veliko razburjenje povzroča nova ustava, čeprav njeno besedilo še ni dokončno. "Položaj v Egiptu je težaven," je za Radio Vatikan ocenil pater Samir, ki je svetovalec Svetega sedeža za vprašanja islama in tudi sam Egipčan. Ob tem je opozoril tudi na številne težave, s katerimi se soočajo kristjani v tej arabski državi. "Videli smo že, da so skrajneži porušili in požgali nekaj cerkva, prav tako hujskajo proti kristjanom."

Zdajšnji predsednik skuša po njegovih besedah v tem položaju poiskati srednjo pot. Kot dodaja, želi pokazati, da Muslimanska bratovščina, ki ji je pripadal, ni fanatična skupina, ampak predstavlja zmerni islam. "Ali je to politična poteza ali je resnično zmeren, bomo še videli. V tem trenutku se kristjani vsekakor bojijo," je poudaril pater Samir.

Bolj konkretna sodba o Mursijevem vodenju Egipta sicer po njegovem zahteva še nekaj časa. "Bistven bo tudi razvoj gospodarstva. 40 odstotkov našega prebivalstva namreč živi pod pragom revščine. Kaj delajo oblasti na področju vzgoje in izobraževanja? Ali ga bodo islamizirali ali bo nevtralno? Kako bo z ostalimi področji? Ne gre za ideologijo. Nisem proti Muslimanski bratovščini ali zanjo. Sem pa proti radikalnim in brezkompromisnim fanatikom. Moramo počakati, a ne predolgo. Če ni razvoja, je bila to napačna izbira," je dodal.

Veliko je tudi nejasnosti glede ustave. V zadnji različici je opaziti korak nazaj pri pravicah žensk in manjšin. Pater Samir je ob tem opozoril, da razpravljanje o posameznih pravicah ne vodi k cilju. "V ustavi ne bi smelo biti pojmov ženska in moški. Ne bi smelo pisati, kaj smejo prve in kaj smejo drugi. Ne. Gre za državljane. Prav to zahtevamo tudi mi, kristjani. Ne želimo zakonov, ki opredeljujejo pravice kristjanov in pravice muslimanov. Govoriti želimo o državljanih." Le če bodo imele oblasti v mislih vse kot državljane, je po mnenju patra Samirja mogoče zgraditi nov Egipt. To bi pomenilo tudi novo upanje za vse tamkajšnje kristjane.

Svet, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...