Slavi KoširSlavi Košir

Papež pri opoldanski molitvi: Bog spodbuja k solidarnosti

Svet | 14.10.2012, 13:53

Sončno rimsko je na trg svetega Petra v Vatikanu privabilo številne romarje. Papež jim je je v sozvočju z evangeljskim odlomkom tokratne nedelje spregovoril o Jezusovem nauku o bogastvu. Med romarji so bili tudi župljani Doba pri Domžalah, ki jih je sveti oče po molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu toplo nagovoril.

"Lepo pozdravljam romarje iz Doba pri Domžalah v Sloveniji! Ob jubileju vaše župnijske cerkve ste prišli v Rim, da bi se zahvalili za dar vere. Želim vam, da bi bila vaša cerkev pogosto polna, vaša srca pa v njej vedno znova posvečena in okrepljena za vse dobro. Naj bo z vami in z vso vašo župnijo moj blagoslov," so besede Benedikta XVI. slovenskim romarjem.

Sicer pa je papež danes spomnil na Jezusovo trditev, da bogataš zelo težko pride v nebeško kraljestvo, a da to zanj vendarle ni nemogoče. Bog namreč lahko pridobi srce bogatega človeka s tem, da ga spodbuja k solidarnosti in k delitvi dobrin z revnimi ter ga tako usmeri k darovanju. Takšen preobrat pa se zgodi po osebnem srečanju človeka z Jezusom.

Bogati mladenič je vse življenje izpolnjeval Božje zapovedi, a še vedno ni našel prave sreče. Želel si je polnost življenja. A ker je navajen zanašati se na svoje bogastvo, misli, da je tudi večno življenje mogoče pridobiti z izpolnjevanjem morda kakšne posebne zapovedi. Ob tem, se Jezus zazre vanj s pogledom polnim ljubezni, z Božjim pogledom. Razume, da je ta človek na svoje imetje navezan in mu zato predlaga, naj vsega razdeli med uboge. Tako njegov zaklad in s tem tudi njegovo srce, ne bo več na zemlji, temveč v nebesih. Povabi ga, naj se mu potem pridruži. Vendar je bogati mladenič, namesto da bi z veseljem sprejel Jezusovo povabilo, odšel žalosten. Ni se zmogel odtrgati od svojega premoženja, ki ga vendar ne bo nikoli moglo osrečiti in mu dati večno življenje. "Bog želi spremeniti naše srce tako, da bomo zmožni izreči svoj 'da' ljubezni in izpolniti Božjo voljo. Tako nas vodi do resničnega zaklada, do občestva z njim, ki je neizčrpen."

Zgodovina Cerkve pozna vrsto oseb, ki so s svojim imetjem ravnale v evangeljskem duhu in dosegle svetost, je dejal Benedikt XVI. Lahko se spomnimo samo svetega Frančiška, svete Elizabete Ogrske ali Karla Boromejskega. Opoldanski nagovor je papež sklenil s prošnjo, naj nam Marija, ki je Sedež Modrosti, pomaga z veseljem sprejeti Jezusovo povabilo k vstopu v polnost življenja.

Po molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu je sveti oče vse prisotne seznanil z beatifikacijo, med katero je bilo včeraj v Pragi za blažene razglašenih 14 duhovnih sinov svetega Frančiška Asiškega. Leta 1611 so bili umorjeni zaradi svoje neomajne zvestobe veri. Kot je dejal sveti oče, nas spominjajo, da vera v Kristusa pomeni tudi pripravljenost na trpljenje z njim in zanj.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...