Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Med novimi kardinali je tudi nadškof Dominique Mamberti (foto: nn)
Med novimi kardinali je tudi nadškof Dominique Mamberti

Nadškof Mamberti kritičen do razmer v Siriji in do Združenih narodov

Svet | 05.10.2012, 11:46

Rešitev krize v Siriji ni mogoča brez spoštovanja pravil mednarodnega prava, je v tem tednu pred Združenimi narodi v New Yorku spomnil predstavnik za odnose z državami pri Svetem sedežu nadškof Dominique Mamberti.

V načelnem govoru pred skupščino Združenih narodov je nadškof spomnil na pritisk pod katerim se je zaradi brezupnega položaja ljudi v Siriji znašla mednarodna skupnost. Mamberti je pozval k edinosti. Organizacija združenih narodov mora združiti moči, da bi vse v konfliktu vpletene strani nadomestile uporabo orožja s pogajanji in dejansko spoštovale versko svobodo, človekove pravice in vse temeljne svoboščine. S tem v zvezi je Mamberti spomnil na papežev klic k miru v Libanonu. Benedikt XVI. se je med drugim izrekel tudi proti prodaji orožja za to območje. Tudi nuncij v Damasku nadškof Mario Zenari je v preteklih tednih večkrat opozoril na nujnost edinosti mednarodne skupnosti v vprašanju Sirije. Predvsem Rusija in Kitajska sta se zoperstavljali poskusu skupnosti, da bi poiskala skupno politično linijo.

Organizacija združenih narodov je izgubila moč edinosti in prepričanja

Nadškof Mamberti je v načelnem govoru pohvalil prispevek Združenih narodov k zagotavljanju miru, razvoja in človekovih pravic v nekaterih delih sveta, ni pa varčeval niti s kritiko: „Današnja stvarnost nam kaže skupnost držav, za katero se zdi, da je zgubila tisto moč edinosti in prepričanja, ki bi jo od nje upravičeno pričakovali.“ Zdi se, da je Organizacija združenih narodov postala „tisti kraj uresničevanja sil“, na katerem „žal pogosto“omogočajo korist „strateškim posameznim interesom“. Kljub skupnim statutom Združenih narodov danes skupnost držav ni sposobna, da bi učinkovito uresničila takšen model v smislu „good governance“, je pograjal vatikanski predstavnik. Kot sedanje izzive za svetovno skupnost je nadškof tu naštel „nove oblike konfliktov“, v katere so vpletene „različne mednarodne skupine s „hegemonično, psevdoreligiozno ideologijo“. Dalje je Mamberti nakazal tudi terorizem v Afriki in Aziji.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...