Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Simpozij o II. vatikanskem koncilu: Privatni arhivi koncilskih očetov

Svet | 03.10.2012, 22:45

Ob 50-letnici začetka drugega vatikanskega koncila se v Rimu že vrstijo številni dogodki.

Danes se je tako začel mednarodni simpozij z naslovom Drugi vatikanski ekumenski koncil v luči arhivov koncilskih očetov. Študijski dogodek, ki se bo sklenil v petek, 5. oktobra, organizirata Papeški odbor za zgodovinske znanosti in Študijski in raziskovalni center II. vatikanski koncil, ki deluje v okviru papeške lateranske univerze. Simpozij sta danes na tiskovnem uradu Svetega sedeža predstavila predsednik omenjenega odbora p. Bernard Ardura in direktor centra Philippe Chenaux.

Kot je bilo rečeno, privatni arhivi koncilskih očetov predstavljajo bogat vir dokumentov, kot so dnevniki, razni zapiski o srečanjih komisij in zasedanjih v baziliki sv. Petra, članki, namenjeni za objavo v različnih škofijskih publikacijah, in podobno. Dokumenti lahko pomagajo razumeti, kako so koncilski očetje živeli to veliko zborovanje, kako so ga dojemali in se odzivali na različna mnenja, izražena v koncilski avli. Kot privatni viri sicer nimajo uradnega statusa, so pa kljub temu pomembni za razumevanje koncila, potek samega dela in obdelavo koncilskih dokumentov. Simpozij, ki se bo odvijal v Vatikanu, želi biti prvi korak v predstavitvi raziskovanja teh privatnih arhivov, ki je v teku, kot je na današnji tiskovni konferenci povedal p. Ardura. Drugi dogodek te vrste bo namreč organiziran leta 2015, ob 50. obletnici zaključka drugega vatikanskega koncila.

Pred petdesetimi leti je sestava škofovskega zbora bila precej drugačna od današnjih razmer, predvsem kar se tiče tako imenovanih misijonskih teritorijev. Iz ameriške celine in Evrope je na koncil prišlo 2090 škofov, medtem ko jih je iz Azije bilo le 408, Afrike 351 in Oceanije 74. Upoštevati je treba, da je večina škofov, ki so prišli iz misijonskih območij, bilo Evropejcev in so pripadali misijonarskim ustanovam. Pri raziskovanju privatnih arhivov je torej treba vzeti v obzir dejstvo, da se mnogi dokumenti nahajajo v hišah raznih redovnih skupnosti in ne samo na škofijah, je zatrdil p. Ardura. Pojasnil je, da je namen papeškega odbora spodbuditi zgodovinsko-kritično znanstveno branje drugega vatikanskega koncila, ki je bil nekaj posebnega glede na število udeležencev, glede na velika pričakovanja in tudi glede na možnost odprtega soočanja različnih stališč.

Simpozij Drugi vatikanski ekumenski koncil v luči arhivov koncilskih očetov se bo jutri odprl z dokumentarcem vatikanske filmoteke ter dvema uvodnima predavanjema. V enem bo kardinal Angelo Scola spregovoril o obdobju med napovedjo koncila in njegovim začetkom, saj sama priprava na zborovanje ponuja ključ za razumevanje celotnega dogodka. Philippe Levillain pa bo spregovoril o zgodovinski umeščenosti koncila. Na simpoziju bosta sodelovala tudi predstavnika pravoslavnega moskovskega patriarhata in protestantske skupnosti, glede na to, da je koncil bil ekumenske narave. Rezultati dosedanjega raziskovalnega dela, ki se je začelo leta 2011, bodo na razpolago tudi širši javnosti. Seznam arhivov koncilskih očetov bo namreč objavljen na spletni strani papeškega odbora.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.