Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Volilno gradivo je na poti

| 25.10.2012, 00:15 Matjaž Merljak

Do konca tega tedna bo Državna volilna komisija DVK 46.000 volivcem, ki stalno prebivajo v tujini, po pošti poslala glasovnice za volitve predsednika republike, ki bodo 11. novembra 2012. Tistim volivcem, ki živijo zunaj Evrope, so že poslali prazne glasovnice.

Po zadnjih podatkih DVK je volivcev s stalnim prebivališčem v tujini 62.079. Vsi registrirani volivci lahko glasujejo na predsedniških volitvah, ki bodo 11. novembra 2012, po pošti ali osebno na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Za glasovanje se jim ni treba posebej prijaviti, pač pa po pošti prejmejo volilno gradivo z glasovnico, ki jim jo bodo poslali do konca tega tedna.

Državna volilna komisija je 16.054 volivcem, ki živijo v državah zunaj Evrope, pa tudi v Azerbajdžanu, Belorusiji, Gruziji, Moldaviji, Rusiji, Ukrajini in Turčiji, že poslala uradne prazne glasovnice, na katere bodo morali sami vpisati imena kandidatov. Preostalih 46.025 volivcev, ki stalno prebivajo v evropskih državah, pa bo do konca tedna prejela enake glasovnice, s kakršnimi bodo volivci novega predsednika države izbirali v Sloveniji. Za vse volivce v tujini, ki bodo glasovali po pošti, velja, da morajo na DVK ali okrajno volilno komisijo prispeti do 19. novembra do 12. ure.

Hkrati z glasovnico za prvi krog predsedniških volitev bodo volivci v tujini prejeli tudi glasovnico za morebitni drugi krog, ki bo predvidoma 2. decembra. Glasovnice za drugi krog volitev pa bodo prazne za vse volivce v tujini, tako v evropskih kot neevropskih državah. Volivci v tujini bodo morali biti pri tem pozorni, da po pošti ne bodo vrnili napačne glasovnice - denimo v prvem krogu glasovnice za drugi krog, saj v tem primeru njihov glas ne bo veljaven.

Med volivci, ki v Sloveniji nimajo stalnega prebivališča in živijo v tujini, jih največ prebiva v evropskih državah, od tega največ v Nemčiji (okoli 11 tisoč), le malo manj na sosednjem Hrvaškem, okoli 5000 jih je v Srbiji, nekoliko manj pa v Italiji in Avstriji.

Med državami zunaj Evrope ima največ slovenskih državljanov volilno pravico v Kanadi (skoraj 5000), malo manj v Argentini (okoli 4500), nato v Avstraliji (3000) in dobrih 2000 v ZDA. Poleg volivcev, ki stalno živijo v tujini, bo na tokratnih predsedniških volitvah, glasovalo tudi 1254 državljanov, ki bodo v tujini začasno. Ti so se morali za takšen način glasovanja prijaviti. Od tega jih bo 538 glasovalo na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, 716 pa po pošti.

Vir: Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu

br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič) br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič)

Diakonsko posvečenje br. Dominika Papeža

V skupnosti bratov kapucinov je bila včerajšnja nedelja posebej slovesna. Novomeški škof Andrej Saje je namreč v župnijski cerkvi sv. Jerneja v Ambrusu v diakona posvetil br. Dominika Papeža.

 kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)  kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)

V Sloveniji visoki gost iz Vatikana

Slovenski škofje so bili zbrani na dvodnevni plenarni sejo. Danes je bil na njej prisoten tudi visoki gost iz Vatikana, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju, kardinal ...

Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.) Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.)

Nastop je zame zadetek v polno

Mag. Andreja Jernejčič je z več kot petindvajsetletnimi izkušnjami v komuniciranju, novinarstvu in odnosih z javnostmi, strokovnjakinja za javno nastopanje. Je avtorica sedmih knjig ter dveh ...