Nadškof Anton Stres
Pred praznikom vseh svetih nadškof Stres maševal za umrle v vojni za Slovenijo
Slovenija | 30.10.2012, 15:15
Smo pred praznikom zapovedanim Vseh svetih. Svete maše bodo na sam praznik dopoldne po vseh župnijah, popoldne pa so maše in molitve za rajne tudi na grobovih. Nadškof Anton Stres je že danes opoldne daroval sveto mašo za padle vojake in policiste v vojni za Slovenijo. Bogoslužje je bilo v stari cerkvi na ljubljanskih Žalah, nadškofu Stresu pa so se ob oltarju pridružili vojaški in policijski vikar, Jože Plut in Janez Novak, ter vojaški kaplani. Svete maše se je udeležil tudi obrambni minister Aleš Hojs.
Nadškof Stres je v nagovoru razložil pomen besed: sovražiti svoje življenje na tem svetu. Gre namreč za žrtvovanje samega sebe in za spoznanje, da ohranjanje telesnega življenja ni najvišja dolžnost, zato ne izključuje napora, žrtev in odpovedi. „Odpoved lahko gre celo do odpovedi lastnemu življenju. So vrednote, ki lahko terjajo tudi to“, je dejal nadškof Stres.
Ti, ki so za svobodo in dostojanstvo prebivalcev Slovenije dali življenje, so bili po besedah nadškofa Stresa pripravljeni dati največ, kar človek sme dati in sicer telesno življenje. „Nimamo pa pravice odpovedati se resnici, pravici, poštenju. Kadar so na tehtnici telesne in moralne vrednote - in v vojni do tega redno prihaja - smo poklicani, da damo prednost moralnim in rajši žrtvujemo telesno življenje, kakor da bi umazali svojo vest“, je poudaril nadškof. Moralna zavezanost vrednotam, ki so višje od zgolj telesnega življenja, nas opozarja, da nismo samo telesna bitja, ampak tudi duhovna.
Ob prazniku Vseh svetih vsaka družina poroma na družinski grob in obnovi vezi ljubezni, saj je ljubezen močnejša od smrti, je dejal nadškof Stres in dodal: „Če to velja za vsako družino in vsako drugo skupnost, je še posebej prav, da to stori tudi narodno občestvo in država kot najvišja politična skupnost in se s hvaležnostjo pokloni spominu tistih, ki so zanjo dali življenje.“
Praznik Vseh svetih nas vabi, da se ozremo onkraj zemeljskega življenja in se zavedamo, da nas po smrti čaka večnost. P. Silvo Šinkovec je za naš radio povedal, da je ob spremljanju ljudi na prehodu v drugo življenje večkrat zaznal, da ljudje sami začutijo, da se jim življenje izteka. Zato se na ta trenutek tudi pripravljajo. Po njegovih besedah pa je pomembno tudi, da se mi spravimo z njimi, če je to potrebno. „Iz naše strani je potrebno, da jih, če gre za kakršnokoli zamero, prosimo za odpuščanje.“
Po besedah p. Šinkovca je zelo pomembno, da človeku, ki ne ve, kako resno je bolan, to neposredno in jasno povemo. „Je prav, da se mu pove, je prav da ima trenutek za razmislek in se spravi sam s seboj.“
Praznik Vseh svetih je izraz vere Cerkve, da so poleg javno razglašenih in zapisanih svetnikov v koledarju svetništvo dosegli tudi drugi neimenovani možje in žene vseh časov.