Na Obali vse več povpraševanja po brezplačnih toplih obrokih
Slovenija | 28.10.2012, 00:21
Če se v poletnih mesecih socialne stiske delno zakrijejo s sezonskim delom in delom na črno, se pozimi pokažejo v vsej ostrini. Obalne občine in območna združenja Rdečega križa socialno najbolj ogroženim pomagajo tudi z brezplačnimi toplimi obroki. Kot ugotavljajo, število prosilcev za tovrstno pomoč narašča.
Kar 35.200 toplih obrokov so letos razdelili v piranski občini. V programu, ki ga izvaja tamkajšnje Območno združenje Rdečega križa (OZRK) v sodelovanju z Občino Piran, je prijavljenih okrog 170 občanov, ki se jim vsak mesec pridruži od šest do 12 novih prosilcev.
"Prevladujejo upokojenci z nizkimi pokojninami, brezposelni in družine, kjer se revščina kaže z vsemi svojimi obrazi," je poudarila sekretarka OZRK Piran Valentina Klemše. Program, ki je lahko v celoti subvencioniran ali delno sofinanciran, jim ponuja 22 toplih obrokov na mesec oziroma prehrambene bone za prehrano v šestih gostinskih lokalih na območju občine Piran.
Približno 100 učencem iz socialno šibkejših družin občina v letošnjem letu pomaga tudi s subvencijami šolskih kosil in pomočjo pri nakupu šolskih potrebščin. Za brezdomne osebe pa je v Piranu v sodelovanju s tamkajšnjim centrom za socialno delo in ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve, urejene dnevni center s svetovalno informativno pisarno.
V občini Koper so letos razdelili 1468 toplih obrokov v tamkajšnjem dijaškem domu. Program, ki ga izvaja OZRK Koper v sodelovanju s koprsko občino, je namenjen brezdomnim uporabnikom in tistim, ki si ne morajo skuhati toplega obroka, ker živijo v zasilnih bivalnih enotah. Za brezdomne osebe so v občini Koper sicer postavili bivalne kontejnerje, ki jih bodo v novembru prenovili in infrastrukturno uredili.
Za zagotavljanje dnevne dostave kosil starejšim in invalidnim osebam na dom je občina Koper letos namenila 187.000 evrov. Uporabniki, ki nimajo dovolj lastnih sredstev, lahko uveljavljajo oprostitev plačila. Še 110.000 evrov pa občina namenja za plačilo kosil osnovnošolcem.
V občini Izola zagotavljajo v okviru programa Topli obrok en brezplačni topli obrok dnevno 30 socialno najbolj ogroženim osebam. Med prejemniki so večinoma starejši z nizkimi pokojninami, brezposelni starejši občani s hudimi zdravstvenimi težavami in trije brezdomci.
Za program toplih obrokov, ki ga izvajajo v sodelovanju z območno enoto Rdečega križa in v okviru katerega bodo do konca leta predvidoma razdelili blizu 8000 obrokov, so v izolski občini letos namenili 26.271 evrov.