Muzikal o Materi Tereziji
Muzikal o Materi Tereziji
Slovenija | 18.10.2012, 22:12 Rok Mihevc
Preteklo soboto, 13. oktobra, je v Ravnah na Koroškem doživel svojo premiero muzikal o Materi Tereziji z naslovom „Svinčnik Zanj“. Ideja se je rodila že pred osmimi leti, mladi iz Misijonske skupine Pridi pa so jo zadnji dve leti obujali v življenje.
Devet mladih si je najprej vzelo čas in poglobilo znanje o Materi Tereziji tako, da so prebirali njen življenjepis, knjige, pisma in spoznavali življenje njenih sester Misijonark ljubezni. Nastali so osnutki besedila, v letošnjem letu pa so predstavo postavili na odrske deske. Vanjo je vključenih skoraj 30 mladih, ki so prevzeli vloge igralcev, glasbenikov, režiserja, koreografinje in tonskega ter svetlobnega tehnika.
Blažena Mati Tereza se je rodila v Albaniji kot Agnes Gonxa Bojaxhio. Kasneje se je priključila irskemu redu Loreto, od koder je bila poslana za učiteljico v indijsko mesto Darjeeling. Ko je bila prestavljena v mesto Kalkuta, je ob hoji po ulicah srečevala revne, brezdomce in otroke, ki niso imeli strehe nad glavo. Tam so životarili in umirali na cesti. Izkušnja jo je globoko pretresla in začutila je, da jim mora pomagati. V ta namen je ustanovila nov red Misijonark ljubezni, ki ga je leta 1950 potrdil papež Pij XII. Za reveže je začela ustanavljati domove, kjer je skupaj s sosestrami skrbela za uboge, bolnim ter umirajočim je lajšala trpljenje.
Leta 1979 je za svoje človekoljubno delo prejela Nobelovo nagrado za mir. Štiri leta po tem je doživela srčni napad in težave z zdravjem so bile čedalje bolj pogoste. Umrla je 5. septembra 1997. Papež Janez Pavel II. pa jo je 19. oktobra 2003 razglasil za blaženo. Ena njenih najodmevnejših misli je: „Vedno prosim, da bi bila majhen svinčnik v Božjih rokah ...“
Muzikal „Svinčnik Zanj“ z besedo, petjem in plesom predstavlja njene odločitve, veselje, dvome in stiske na način, kot so jih začutili mladi ustvarjalci predstave. Sami pravijo, da je njihov osnovni namen ob liku blažene Matere Terezije zbuditi čut za dobrodelnost in sočutje do bližnjih. Dodajajo še, »da lahko skupaj spreminjamo svet, če vsak s svojimi talenti prispeva tisto, kar je v njem najboljšega.«
Več o sami predstavi lahko najdete na www.svincnikzanj.si. Odmevom ustvarjalcev in gledalcev muzikala po prvih predstavah pa lahko prisluhnete v študentski oddaji Kolokvij.