Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

Peterle in Pahor o polpretekli zgodovini in Nobelovi nagradi za mir

Slovenija | 13.10.2012, 10:01

„Danes imamo velikega sovražnika, ki je kapital in lahko počne s teboj, kar želi, ter ga nič ne briga narodna zavest,“ je na jubilejnem, 50. evropskem večeru Lojzeta Peterleta dejal tržaški pisatelj Boris Pahor. Glede dogodkov iz polpretekle zgodovine je ponovil, da bodo le popisani spomini ljudi, ki so živeli v posameznih obdobjih, prispevali k realni oceni. Kritičen je bil tako do Slovenije kot Italije, da je v šolskih učbenikih zapisanega zelo malo o trpljenju Slovenk in Slovencev v času fašizma.

Pisatelj Pahor je uvodoma poudaril, da je potrebno razčistiti zgodovinska dejstva in jih popisati na način, kot so se zgodila, ter dodal, da mladi danes ne poznajo, kaj vse je prinesel fašizem. Na enem od srečanj jim je dejal, da poznajo tisti fašizem, ki ga prikazujejo knjige. „Vsega, kar je fašizem naredil pri nas na Primorskem, takrat se je to imenovana Julijska krajina, ne veste. Ne veste, kaj je fašizem počel v Sloveniji, kakšna je bila usoda talcev, ne veste, da so eksistirala fašistična taborišča, kjer so ljudje umirali.“ Spomnil je, da je bilo na Rabu bistveno hujše taborišče, kot je bil Dachau, a o vsem tem se danes ne uči. „Je krivda deloma prejšnjega režima in je krivda 20 let, od kar imate državo in imate študente, ki tega ne vedo.“

Pahor ni mogel mimo požiga slovenskega narodnega doma v Trstu ter ponovil, da bi tudi o tem morali pisati zgodovinski učbeniki. Ti bi morali vsebovati poglavje o slovenskih šolah, o požigu slovenskih knjig pa tudi o prisilnem učenju italijanskega jezika. „Fašizem ni bil samo to, kar je počel Mussolini. Hitler sam je rekel, da je bil Mussolini njegov učitelj.“

Italija bi morala po besedah tržaškega pisatelja priznati vsa grozodejstva, ki jih je za seboj postil fašizem. „Pravi fašizem, tisti banditski, ki je požigal in ga je pozdravljal tudi Mussolini, se je rodil v Trstu,“ je dejal in na vprašanje o vlogi organizacije TIGR povedal, da je bil to prvi organizirani odpor proti fašizmu. „Komunisti niso hoteli Tigra vključiti kot organizacije v osvobodilni boj iz čisto preprostega razloga, to pa je, da so bili prvi antifašisti v Evropi Tigrovci in ne komunisti, čeprav so se ti hvalili, da so.“

V nadaljevanju je tržaški pisatelj posebej podčrtal nacionalno zavest, ki je po njegovih besedah v Sloveniji primanjkuje. „Namesto da bi postal parlament tvoje svetišče, kjer bi ti naredil tako, da bi čim bolje reševal to državo, ji ti nasprotno kradeš. Ne samo kradeš, da boš obogatel, ampak kradeš, da boš propadel. To je absurd absurda.“ Takšno razmišljanje pa se rodi s pomanjkanjem narodne zavesti. „Danes imamo velikega sovražnika, ki je kapital in lahko počne s teboj, kar želi ter ga nič ne briga narodna zavest.“

Pahor je bil deloma kritičen tudi do Evropske unije, ki je v ospredje postavila kapital, na vprašanje, ali je prišla Nobelova nagrada za mir Evropski uniji v pravem času, pa, da je ta gotovo pozitivna predvsem v času, ko se unija sooča z reševanjem gospodarske krize. „To je gotovo neka tolažba“.

„Jaz sem danes to komentiral z eno samo besedo, rekel sem: Končno. Mislim, da je ta projekt, ki nima primere v Evropski in svetovni zgodovini, vreden take časti in pozornosti. Mislim se, da se bo to zgodilo že kdaj prej, ampak čas je zelo primeren za takšno sporočilo in jaz sem ga zelo vesel,“ pa je o Nobelovi nagradi za mir, ki jo je prejela Evropska unija, dejal evropski poslanec Lojze Peterle.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.