Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Drugi vatikanski koncil in Cerkev na Slovenskem

Slovenija | 11.10.2012, 17:06

Drugi vatikanski vesoljni cerkveni zbor oziroma koncil, ki se je začel pred pol stoletja, je bil velik dogodek tudi za Cerkev na Slovenskem. Na njem so sodelovali štirje slovenski škofje. O pripravah na koncil in njegovem poteku je redno poročala Družina, ki je takrat izhajala vsak 1. in 15. dan v mesecu. Škofje so se med bivanjem v Rimu večkrat oglasili tudi prek valov radia Vatikan in poročali o dogajanju na posameznih zasedanjih koncila.

Na prvem zasedanju koncila, ki se je začel na današnji dan leta 1962, sta sodelovala ljubljanski nadškof Anton Vovk in mariborski škof Maksimilijan Držečnik. Slednji je sodeloval na vseh zasedanjih. Na drugem zasedanju se je koncilu pridružil škof Jožef Pogačnik, ki je bil takrat še administrator škofije, na tretjem in četrtem zasedanju pa je sodeloval kot ljubljanski nadškof. Tretjega in četrtega zasedanja se je udeležil še apostolski administrator za Primorsko, škof Janez Jenko. Nadškof Vovk je sodeloval tudi v pripravah na koncil in sicer v komisiji za škofe in vodstvo škofij. Med prvim in zanj edinim zasedanjem koncila je bil že precej bolan, kljub temu je sodeloval na vseh sejah. Njegov takratni tajnik Franci Vrhunc, ki je bil z njim v Rimu, je pred leti povedal: "Jaz sem ga skupaj z Držečnikom, ker smo stanovali v isti hiši, vsak dan peljal z avtom prav do zakristijskih vrat, ker v koncilsko dvorano - baziliko ni smel noben drug vstopit. Na pragu ga je vedno čakal njegov posvečevalec - to je bil nekdanji nuncij nadškof Hurley - in ga, ker sta kot nadškofa sedela blizu skupaj, peljal na njegovo mesto."

Nadškof Vovk drugega zasedanja ni dočakal, saj je nekaj mesecev pred tem umrl. Najvidnejšo vlogo na koncilu je imel škof Držečnik, ki je s pismenimi predlogi sodeloval že v pripravljalnem delu in med zasedanji večkrat javno nastopil. Pred vsemi koncilskimi očeti je enkrat spregovoril tudi nadškof Pogačnik, škof Jenko pa je sodeloval le pri končni redakciji koncilskih dokumentov. Za poročila o delu koncila, ki so jih verniki lahko prebirali v Družini, je bil v veliki meri zaslužen profesor Anton Strle.

Na prvem zasedanju koncila, ki se je začel na današnji dan leta 1962, sta sodelovala ljubljanski nadškof Anton Vovk in mariborski škof Maksimilijan Držečnik. Slednji je sodeloval na vseh zasedanjih. Na drugem zasedanju se je koncilu pridružil škof Jožef Pogačnik, ki je bil takrat še administrator škofije, na tretjem in četrtem zasedanju pa je sodeloval kot ljubljanski nadškof. Tretjega in četrtega zasedanja se je udeležil še apostolski administrator za Primorsko, škof Janez Jenko. Nadškof Vovk je sodeloval tudi v pripravah na koncil in sicer v komisiji za škofe in vodstvo škofij. Med prvim in zanj edinim zasedanjem koncila je bil že precej bolan, kljub temu je sodeloval na vseh sejah. Njegov takratni tajnik Franci Vrhunc, ki je bil z njim v Rimu, je pred leti povedal: „Jaz sem ga skupaj z Držečnikom, ker smo stanovali v isti hiši, vsak dan peljal z avtom prav do zakristijskih vrat, ker v koncilsko dvorano - baziliko ni smel noben drug vstopit. Na pragu ga je vedno čakal njegov posvečevalec - to je bil nekdanji nuncij nadškof Hurley - in ga, ker sta kot nadškofa sedela blizu skupaj, peljal na njegovo mesto.“
Nadškof Vovk drugega zasedanja ni dočakal, saj je nekaj mesecev pred tem umrl. Najvidnejšo vlogo na koncilu je imel škof Držečnik, ki je s pismenimi predlogi sodeloval že v pripravljalnem delu in med zasedanji večkrat javno nastopil. Pred vsemi koncilskimi očeti je enkrat spregovoril tudi nadškof Pogačnik, škof Jenko pa je sodeloval le pri končni redakciji koncilskih dokumentov. Za poročila o delu koncila, ki so jih verniki lahko prebirali v Družini, je bil v veliki meri zaslužen profesor Anton Strle.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...