Družina
Družinski organizaciji za pravičnejšo razporeditev bremen pri reševanju krize
Slovenija | 11.10.2012, 15:45
V Družinski pobudi in Civilni iniciativi za družino in pravice otrok podpirajo prizadevanja vlade za izhod Slovenije iz finančne, gospodarske in socialne krize. A kot poudarjajo, je treba zagotoviti, da bodo bremena reševanja trenutnih težkih razmer, s katerimi se sooča naša država, pravično razporejena. Med drugim opozarjajo na nekaj določil v predlogu pokojninske reforme, ki po njihovem slabšajo položaj staršev in zanemarjajo dejstvo, da so poleg vplačanih prispevkov ključen steber pokojninskega sistema tudi otroci.
Predstavniki tako imenovanih družinskih organizacij so se glede pokojninske reforme sešli z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Andrejem Vizjakom. Predstavili so mu kompromisni predlog najbolj nujnih popravkov. "Družinski organizaciji od vlade pričakujeta, da reforma staršem zaradi dejstva, da imajo otroke in tako skrbijo tudi za dolgoročni obstoj pokojninskega sistema, ne povzroči dodatnega poslabšanja položaja," piše v izjavi za javnost.
Kaj točno bi spremenili?
Pri ureditvi znižanja upokojitvene starosti zaradi otrok bi ohranili nekoliko spremenjeno veljavno načelo progresivnosti, po katerem pri večjem številu otrok vsak naslednji prinaša več bonusa. Kot dodajajo, "večje število otrok prinaša več koristi pokojninskemu sistemu, uporaba bonusa pa ni omejena samo na dve leti, kakor predvideva prvotni predlog reforme, ampak enako kot v veljavnem zakonu na 5 let."
Družinski organizaciji bi izbrisali določilo, da otrok, ki je upravičen do družinske pokojnine, to pravico izgubi, če sklene zakonsko zvezo. "To določilo poročene otroke postavlja v slabši položaj kot otroke, ki živijo v zunajzakonski skupnosti in je zato diskriminatorno," pojasnjujejo njuni predstavniki.
V Družinski pobudi in Civilni iniciativi za družino in pravice otrok se zavzemajo tudi za dopolnilo za boljšo zaposljivost mater majhnih otrok, prav tako so za ohranitev vštevanja skrbi za otroka v prvem letu njegove starosti v pokojninsko dobo za mame, ki v tem času niso bile pokojninsko zavarovane.
Vizjak je obljubil, da bodo na ministrstvu predloge podrobno preučili in jih v največji možni meri vključili v zakonsko besedilo oziroma jih v nadaljnji obravnavi podprli kot dopolnila k predlogu pokojninske reforme. "V obeh družinskih organizacijah pričakujemo, da se bo to tudi zares zgodilo in bo na koncu sprejeta pokojninska reforma pravičnejša do družin, kot je bil prvotni predlog," še poudarjajo.