Odprta razstava o škofu Baragi
Slovenija | 09.10.2012, 10:15
V galeriji Družine so včeraj odprli razstavo Kulturnega društva Trebnje z naslovom Le eno je potrebno. Gre za prikaz življenja in dela škofa Friderika Ireneja Barage, ki sta ga pripravila vodja in sodelavec Nadškofijskega arhiva v Ljubljani dr. France M. Dolinar in Blaž Otrin. Razstavo je odprl ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik. Razstavljeno gradivo bo na ogled na voljo do petka, 26. oktobra 2012.
Življenje škofa Barage
O življenju škofa Barage je na včerajšnjem odprtju razstave spregovoril vodja in sodelavec Nadškofijskega arhiva v Ljubljani dr. France M. Dolinar.
Friderik Irenej Baraga se je rodil 28. junija 1797 v Mali vasi pri Dobrniču na Dolenjskem, umrl pa je 19. januarja 1868 v Marquettu v Michiganu v ZDA. Bil je slovenski misijonar, škof, popotnik in slovničar.
Baraga je večino časa deloval v ZDA. Pravo je študiral na Dunaju, teologijo pa v Ljubljani. V duhovnika je bil posvečen v ljubljanski stolnici leta 1823. Službo kaplana je opravljal v Šmartinu pri Kranju in Metliki. Leta 1830 je odšel v ZDA misijonarit med Indijance. V škofa je bil posvečen v Cincinattiju v Ohiu, njegovo prvo škofovsko mesto je bilo Sault Ste. Marie, katerega sedež je prenesel v Marquette. Napisal je več nabožnih knjig, v nemščini pa tudi knjigo Zgodovina, značaj, šege in običaji severnoameriških Indijancev, v kateri so Evropejci prvič spoznali zgodbo o indijanski princesi Pokahontas. V slovenščini sta leta 1997 izšli njegovi knjigi: Krščanski nauk za Indijance, Družina 1997 in Opominvanje, Faksimile iz leta 1826, Trebnje 1997. Pomembni sta tudi njegova slovnica in slovar čipevskega jezika, v katerem je pisal tudi nabožne knjige.
V zvezni državi Michigan v ZDA so po njem poimenovali okrožje Baraga, mestno občino Baraga v tem okrožju in vas Baraga v tej mestni občini. Škof Baraga je bil avtor številnih verskih knjig, ki jih hrani knjižnica Narodnega muzeja Slovenije. Posebnega pomena sta njegov slovar in slovnica čipevskega jezika.
Baraga – kmalu prištet med blažene?
Desetega maja letos je papež Benedikt XVI. podpisal dekret o priznanju junaških kreposti Božjega služabnika Friderika Ireneja Barage (1797–1868), apostola Indijancev in enega prvih pionirjev krščanske omike med severnoameriški Indijanci. Škofijski postopek v Marquettu, kjer je Baraga leta 1868 zaključil svojo zemeljsko pot kot prvi škof marquettske škofije, je potekal vse od leta 1952. Trenutno poteka preiskava o domnevnem čudežnem ozdravljenju bolnika s tumorjem na jetrih na priprošnjo Friderika Barage in če medicinska znanost ne bo mogla razložiti nenadnega ozdravljena, bo to ključni dokaz o Baragovi svetosti, na podlagi katerega ga bo papež razglasil za blaženega.