Janša napovedal zmanjševanje mase plač v javnem sektorju
| 02.10.2012, 14:41
Poslanke in poslanci so nadaljevali 6. redno sejo. Kljub pričakovanjem pa še niso sprejeli zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank. Poslanci koalicije so namreč dopolnila k osnutku zakona vložili tik ped nadaljevanjem seje, zato v opoziciji niso imeli dovolj časa, da bi jih preučili. Predsednik državnega zbora Gregor Virant je tako sejo prekinil do jutri. Je pa na poslanska vprašanja odgovarjal predsednik vlade Janez Janša, ki je bil minuli teden na obisku v ZDA, kjer se je udeležil zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov. Vprašanja so se nanašala predvsem na Slovenski državni holding, javne uslužbence in infrastrukturne projekte.
Poslanec Janko Veber iz SD je premiera Janšo v zvezi s Slovenskim državnim holdingom vprašal, kako namerava vlada zagotoviti večjo transparentnost upravljanja z državnim premoženjem. Janša je odgovoril, da imamo danes nekredibilno, nejasno in netransparentno upravljanje državnega premoženja. „Glede na to, da so zdaj iste naložbe razdeljene med več različnih upravljalcev, katerih predstavniki so na skupščinah ravnali različno in lastnikom povzročali škodo, zdaj ne bo tega, ker bo samo en upravljalec in bo glasovanje enotno in kredibilno,“ je pojasnil Janša.
Janija Möderndorferja iz PS je zanimalo, koliko javnih uslužbencev bo v sklopu dodatnih varčevalnih ukrepov odpuščenih. Janša je povedal, da se je v zadnjih časih število dovoljenj za tujce kot tudi število delovnih mest v gospodarstvu zmanjšalo. Je pa po njegovem naraslo število zaposlenih v javnem sektorju. „V situaciji, v kateri smo, pa je to kontinuirano vrtanje luknje v slovenske javne finance, zato bo potrebna racionalizacija,“ je dejal Janša in poudaril, da za zdaj ni govora o odpuščanju v javnem sektorju.
Poslanca NSi Mateja Tonina pa so zanimali infrastrukturni projekti, ki se jim bo vlada posvetila v prihodnjim mesecih. Janša je pojasnil, da bi bilo potrebno vpeljati nove investicije in pripeljati tuj kapital. Glede na stanje naših javnih financ, kakšne velike investicije namreč niso možne, je dejal in med drugim omenil slabo stanje slovenskih železnic, nekatere slabe cestne povezave in infrastrukturo šolstva in zdravstva.
O morebitnem odpuščanju v javnem sektorju je ob robu razprave Ali občine lahko rešijo državo iz krize spregovoril tudi minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič. Tudi tokrat ni želel razkriti, kakšne reze prinaša proračun za prihodnji dve leti na segmentu stroškov dela. Kot je povedal, bo ključna četrtkova seja vlade. Na njej se bodo po njegovem dogovorili vse, tudi kako bo z racionalizacijo javnega sektorja in zmanjševanjem mase plač.