Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Kaj določa nemški dekret o izstopu iz Cerkve?

Cerkev po svetu | 26.09.2012, 10:11 Marjana Debevec

Nemški škofje so zavrnili očitke glede dekreta o izstopu iz Cerkve, ki je začel veljati v ponedeljek. Če bodo v prihodnje vse tiste, ki bodo izstopili, pisno povabili na pogovor in jih seznanili s posledicami izstopa, ne gre pri tem nikakor za kakšno grožnjo, je na začetku jesenskega plenarnega zasedanja škofov v Fuldi dejal predsednik nemške škofovske konference nadškof Robert Zollitsch.

"Vsak izstop je za Cerkev boleč", je poudaril nadškof Zollitsch. Cerkev pa namerava željo po izstopu jemati resno in pojasniti, da so s tem povezane tudi posledice. Veliko tistih, ki so izstopili, ni vedelo, kakšne so dejanske posledice tega koraka, zato so se škofje v Nemčiji odločili, da jim bodo s posebnim dekretom omogočili, da se v polnosti zavedo svojega koraka. Na vprašanje, ali ne bo župnikov preveč obremenilo, če se bodo z vsakim prosilcem osebno pogovorili, je freiburški škof dejal, da so izkušnje v Avstriji pokazale, da sprejme povabilo le majhno število tistih, ki izstopijo. Ponudba pogovora je tudi znamenje, da se Cerkev ukvarja z vzroki za ta korak. Cerkveno ljudsko gibanje Mi smo Cerkev je dekret močno kritiziralo. Gre za "popolnoma napačen signal ob napačnem trenutku", so zapisali. Namesto da bi preiskovali vzroke za visoko število izstopov iz Cerkve, pomeni ta dekret škofov po njihovem prepričanju grožnjo za cerkveno ljudstvo in ne bo spodbuda za iščoče, da bi še nadalje ostali zvesti skupnosti ali pristopili k njej.

Škofovska konferenca je sicer pretekli teden objavila dekret, v katerem v sodelovanju z Vatikanom na novo ureja posledice izstopa iz Cerkve. Pred državno oblastjo izraženi izstop iz Cerkev v prihodnje vodi tudi do izgube pravic, ki jih imajo člani Cerkve. Med njimi sta prejemanje zakramenta sprave in evharistije. Ljudje, ki izstopijo iz Cerkve, tudi ne smejo biti krstni botri ali prevzeti cerkvene službe. Vendar pa njihovi odločitvi ne sledi več samodejno izobčenje, kakor je veljalo doslej. Vatikan je poleg tega zadolžil Cerkev v Nemčiji, da naj vsakemu, ki namerava izstopiti, ponudi pogovor z namenom, da bi se znova včlanil vanjo.

Cerkev po svetu
Otroci v Južnem Sudanu (photo: Izidor Šček) Otroci v Južnem Sudanu (photo: Izidor Šček)

Jure, Izidor in Jana se predčasno vračajo domov

Razmere v Južnem Sudanu so se zaostrile, posebni predstavnik generalnega sekretarja Združenih narodov Nicholas Haysom pravi, da grozi državljanska vojna. Jure Sešek in Izidor Šček tako skupaj s ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc) Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc)

Smo veliko več kot prijazne gospe

Materinski dan, ki ga v Sloveniji zaznamujemo 25. marca, ko v Katoliški Cerkvi obhajamo praznik Gospodovega oznanjenja, je priložnost za razmislek o nekaterih pomembnih izzivih naše družbe. Eden ...