Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Sirija (foto: nn)
Sirija

Spoštovanje človekovih pravic – pot rešitve za Sirijo

Svet | 18.09.2012, 10:33

Nasilje v Siriji dokazuje, da vojna ne more rešiti nesoglasij. O tem je na sedežu Združenih narodov v Ženevi na zasedanju Sveta za človekove pravice dejal stalni opazovalec s strani Svetega sedeža nadškof Silvano Maria Tomasi. Na kršenje grobo človekovih pravic v Siriji je opozoril tudi profesor zgodovine islamskih držav na univerzi v Calabriji Alberto Venturo.

Nadškof Tomasi je spregovoril o rezultatih raziskave, ki jo je pred tem predstavil predsednik Pinhero. Od začetka konflikta v Siriji je bilo že približno 30 tisoč smrtnih žrtev, več kot milijon pa je beguncev. Zato je nadškof Tomasi povabil k spoštovanju človekovih pravic, ki so pot do rešitve koflikta in temeljni predpogoj za mirovna pogajanja.

Spomnil je tudi na prizadevanja Svetega sedeža in papeževo povabilo k takojšnji prekinitvi nasilja. Mednarodno skupnost je pozval, naj se odpove sebičnim interesom in podpre politični proces, novinarjem pa je dejal, naj dobro opravljajo svoje delo ter posredujejo celostne informacije. Samo tako bodo javnosti predstavili celotno sliko in pokazali na nesmisel nasilja. „Mediji lahko pomagajo ustvarjati kulturo miru“, je poudaril Tomasi. Glede arabske pomladi pa je dejal, da se ne sme zadušiti težnje po svobodi, kajti narodi Sirije in Bližnjega vzhoda zaslužijo podporo in solidarnost v teh težkih trenutkih. Učinkovita pot do miru je po njegovih besedah varovanje človekovih pravic.

Po besedah profesorja zgodovine islamskih držav Alberta Venture gre v Siriji za civilno vojno, zato so na dnevnem redu kršenja človekovih pravic. Poleg tega so v nekaterih primerih predvsem sile predsednika Asada izvajale brutalne zločine nad prebivalstvom. Ob tem je ponovil besede Kofija Anana, ki se mu zdijo rešitev, čeprav bo le ta težko izvedljiva: „Če nočemo, da bi se konflikt v Siriji končal tako, da bi ena stran prevladala nad drugo, bomo morali posredovati tako, da bodo v pogajanja vključene vse skupine v državi.“ Torej bi morali uporniki, vladne sile in mednarodna skupnost, vsi narediti korak nazaj in tako bi mogoče uspeli najti dogovor, je še prepričan prof. Ventura.

Svet, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...