P. Samir o protestih v islamskem svetu
Svet | 17.09.2012, 14:51
Ameriški film „Nedolžnost muslimanov“ še naprej razburja. Potem, ko je bil najprej v Libiji ubit ameriški veleposlanik, so se protesti razširili tudi na ostale države arabskega sveta. Tako o njih poročajo iz Iraka, Pakistana, Libanona in tudi iz Indonezije. Zaskrbljenost zaradi razmer so izrazili tudi na slovenskem ministrstvu za izobraževanje.
Docent na Univerzi svetega Jožefa v Bejrutu pater Samir Khalil Samir je na vprašanje Radia Vatikan, ali za napadi stojijo fundamentalistična gibanja, odgovoril pritrdilno, ter dodal, da enega filma ne gre enačiti z razmišljanjem celega naroda. „Ta film je močna provokacija in ker govori o ustanovitelju Islama, je prav gotovo napad na muslimane. Po drugi strani pa ni dopustno, da bi verbalni napad ali nek film, povzročil tako močan nasilen odziv. To se na žalost preveč pogosto dogaja v islamskem svetu. V Indiji se je na primer v teh dneh zgodila podobna zadeva, ampak so imami takoj rekli, da se ne smejo odzvati z nasiljem, torej so se zavedali, kaj morajo storiti. Konec koncev je nekaj ena oseba ali skupina ljudi z režiserjem, ki je ustvarila neko verbalno in ne fizično nasilje na islam, nekaj po vsem drugega pa je reči, da stoji za tem Amerika. To je napaka, ki se pri nas prepogosto ponavlja. Preveč se posplošuje, ko pravijo, da za temi napadi stojijo Amerika, Evropa, Zahod ali pa celo kristjani. To je del srednjeveške miselnosti in smisel arabske pomladi je prav želja, da bi pregnali to srednjeveško miselnost,“ je povedal pater Samir.
Na slovenskem ministrstvu za izobraževanje, ki je pristojno tudi za odnose z verskimi skupnostmi, pa so zapisali, da slovenska ustava ne zagotavlja samo nekaterih pravic pripadnikom posameznih skupnosti, ampak zavezuje vse državljane, da to svobodo in te pravice spoštujejo, kar tudi pomeni, da se vzdržijo dejanj, ki jih posamezna verska skupnost razume kot bogoskrunske. Ministrstvo je tudi izreklo solidarnost ameriški diplomaciji, ki je bila žrtev neopravičljivega nasilja, in islamski skupnosti v Sloveniji, ki je bila tudi žrtev nepotrebnih žalitev.