Jure SešekJure Sešek
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marjana DebevecMarjana Debevec

Pot do bančne unije ne bo lahka

Slovenija | 15.09.2012, 23:00

Po prvi razpravi finančnih ministrov EU o enotnem nadzoru nad bankami kaže, da pot do bančne unije ne bo lahka. Večina meni, da je predlog, naj začne nadzor delovati 1. januarja 2013, preveč ambiciozen. Za Švedsko je predlog "nesprejemljiv", Slovenija pa ga podpira in meni, da bo pomagal znižati ceno njenega zadolževanja.

Najbolj je odmevala izjava švedskega ministra Andersa Borga, čigar država ni članica območja evra, da je predlog Evropske komisije za vzpostavitev enotnega mehanizma nadzora nad bankami za veliko članic unije brez evra "popolnoma nesprejemljiv".

"Sama ideja, da bi bili pod nadzorom institucije, v kateri nimamo nobenih glasovalnih pravic, da je lahko denar naših davkoplačevalcev odvisen od odločitev institucije, kjer nimamo nobenega vpliva, je popolnoma nesprejemljiva," je jedro problema pojasnil Borg. Pot do kompromisa je lahko po njegovih besedah le "dolga in težka", torej enoten nadzor nikakor ne more biti uveden do konca leta.

"Slovenija predlog podpira, saj bo razbil negativen krog vplivov med pribitki na zadolževanje bank in pribitki na zadolževanje države, s tem se bodo pribitki na zadolževanje države tudi znižali," je slovensko stališče pojasnil državni sekretar na finančnem ministrstvu Dejan Krušec.

Tudi Krušec ocenjuje, da je načrtovan datum zagona enotnega nadzora "zelo zgoden". Odprta vprašanja so po njegovih besedah še, ali bo nadzor zajemal tudi članice brez evra, odnos med ECB in Evropsko bančno agencijo (Eba) ter povezanost tega ukrepa z drugima dvema načrtovanima korakoma pri oblikovanju bančne unije - skupno shemo za zavarovanje bančnih vlog in skladom za reševanje bank.

Problem je tudi obseg nadzora. Nemčija želi, da se ECB osredotoči le na sistemske banke, katerih propad bi sesul sistem. Poleg tega vztraja, da je treba vzporedno z enotnim nadzorom vzpostaviti sklad za reševanje problematičnih bank, medtem ko naj bi se po načrtih ta sklad uvedel v drugi fazi vzpostavljanja bančne unije.

Nemški in francoski finančni minister, Wolfgang Schäuble in Pierre Moscovici, sta sicer danes poskušala umiriti poročanje o sporu Berlina in Pariza glede začetka delovanja in obsega enotnega nadzora. Berlin meni, da je časovni načrt preveč ambiciozen, Pariz pa predlog, ki ga je pripravil komisar iz Francije Michel Barnier, podpira.

Na problem obsega nadzora je že v minulih dneh opozoril tudi guverner Banke Slovenije Marko Kranjec, češ da je realno, da bi ECB, ki naj bi imela vlogo krovnega nadzornika, nadzirala le 150 sistemskih bank v območju evra, ne pa vseh 6000.

To mnenje je po Kranjčevih besedah danes izrazilo veliko ministrov, vendar pa guverner sprejema pojasnilo, da je ECB pravno odgovorna za stabilnost vseh 6000 bank, vendar jih v praksi seveda ne bo nadzirala, temveč bo to prepuščeno nacionalnim nadzornikom. Če bi se pokazale težave v posamezni banki, pa bi imela ECB možnost, da v tej banki tudi neposredno intervenira. ECB bo lahko v vlogi krovnega nadzornika določala ključne parametre, kot so kapitalske zahteve, likvidnost, maksimalna izpostavljenost in finančni vzvod, mikro nadzor v banki pa bo ostal v rokah nacionalnih nadzornikov, je pojasnil Krušec. Kranjec je še povedal, da enoten nadzor v praksi ne bi bistveno povečal dela slovenske centralne banke. Ena od novosti je, da naj bi se v ECB ustanovilo še eno telo. Poleg obstoječega sveta guvernerjev, ki skrbi za denarno politiko, še odbor za finančno stabilnost, v katerem bodo posamezne centralne banke imele svojega predstavnika. "To pa bo dodatno delo," je menil. Enoten nadzor nad bankami v območju evra je tudi pogoj za neposredno dokapitalizacijo bank iz stalnega reševalnega mehanizma (ESM). Ta mehanizem bo začel delovati oktobra, članice morajo do konca leta vanj vplačati dve od petih tranš 80-milijardnega začetnega kapitala, kar je v primeru Slovenije 137 milijonov evrov. Krušec je danes ocenil, da to ne bo dodaten udarec za slovenske javne finance, saj je Slovenija ta denar že načrtovala in je tudi že predviden v proračunu.

Guverner Banke Slovenije je danes na Cipru na kratko komentiral tudi postopek imenovanja Janka Medje za predsednika uprave NLB, v sklopu katerega mora Banka Slovenije podeliti dovoljenje za opravljanje funkcije. Na vprašanje, ali ima kakšne pomisleke, je pojasnil, da za zdaj ne more izraziti nobenih pomislekov niti ne more govoriti o imenih in njihovi usposobljenosti, ker postopek dajanja dovoljenj za opravljanje funkcije članov in predsednika uprave še ni stekel. "Žogica je na strani kandidatov. Ko bomo prejeli prijavo, bo začela ura teči," je dejal. Izbrani kandidati bodo prišli na razgovor, ugotovili bomo njihovo primernost in v ustreznem času - 30 dneh, bo svet odločil o njihovem imenovanju, je pojasnil. Guverner je komentiral tudi načrte vlade za sanacijo bank, a na vprašanje, ali so ti dobri, ni želel odgovoriti. "Predlogi so v veliki meri še v delu, ne moremo jih ocenjevati, dokler ne bomo dejansko videli, kaj je končni predlog vlade ... v tem trenutku ne želimo zavzeti stališča," je dejal. Sicer pa je ponovil, da so predlogi za sanacijo bank le eden od številnih ukrepov za stabilizacijo gospodarstva in da je s političnim soglasjem mogoče zagotoviti, da za pomoč ne bo treba zaprositi. "Sicer pa to opazujemo," je sklenil Kranjec.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Tekčeve jaslice (photo: visit-trzic.com) Tekčeve jaslice (photo: visit-trzic.com)

Tekčeve jaslice - tradicija iz roda v rod

V starem delu Tržiča, v neposredni bližini župnijske cerkve, se nahajajo posebne jaslice, katerih tradicija sega v leto 1935. Gospod Marjan Zupan, eden izmed skrbnikov teh jaslic, je z nami delil ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...