Papež v Libanonu od 14. - 16. septembra
VIDEO: Petrov naslednik danes v Libanon
Cerkev po svetu | 14.09.2012, 00:10 Petra Stopar
Papež Benedikt XVI. danes potuje na tridnevni obisk v Libanon. To je njegov drugi obisk na Bližnjem vzhodu, ki pa ima popolnoma drugačno razsežnost, saj prihaja do njega po arabski pomladi in v času političnih nestabilnosti. Med potovanjem, katerega geslo je „Mir naj bo z vami“, bo sveti oče podpisal tudi sklepni dokument sinode za Bližnji vzhod. Bistvo dokumenta bo sporočilo miru in sožitja.
Program
Petek, 14. september
Sveti oče bo iz Castel Gandolfa, kjer preživlja zadnje mesece, odšel že v jutranjih urah. Letalo bo z rimskega letališča Ciampino odletelo ob 9.30, na bejrutskem mednarodnem letališču Rafiq Hariri pa bo pristalo ob 13.45 po lokalnem času. Po sprejemni slovesnosti bo papež odšel na apostolsko nunciaturo v slabih štirideset kilometrov oddaljeni Harisi. Popoldne, ob 18. uri po lokalnem času bo sledil obisk tamkajšnje grško-melkitske bazilike sv. Pavla, kjer bo Benedikt XVI. podpisal posinodalno apostolsko spodbudo škofovske sinode za Bližnji vzhod. Ta je potekala od 10. do 24. oktobra 2010 v Vatikanu na temo Katoliška cerkev na Bližnjem vzhodu: občestvo in pričevanje. Podpis in izročitev apostolske spodbude pa sta glavni namen tokratnega potovanja.
Sobota, 15. september
Sobotni dan se bo za papeža Benedikta XVI. pričel z zasebno sveto mašo na nunciaturi. Sledila bo vrsta dogodkov v Baabdi. Ob desetih po lokalnem času je na programu srečanje z libanonskim predsednikom, sledili pa bosta še srečanji s predsednikom parlamenta ter predsednikom sveta ministrov. Sveti oče se bo z njimi sestal v predsedniški palači. Zatem, malo pred enajsto uro dopoldne, bo na vrsti srečanje z voditelji muslimanskih verskih skupnosti, nato pa bo sledilo še srečanje s člani vlade in državnih ustanov, diplomatskega zbora, z verskimi voditelji in predstavniki iz sveta kulture. Tudi ti dve srečanji bosta potekali v predsedniški palači v Baabdi.
Ob dvanajstih se bo papež vrnil na apostolsko nunciaturo v Hariso, takoj zatem pa bo odšel na sedež armenskega katoliškega patrirahata v Bzommarju. Tam bo kosil skupaj z libanonskimi patriarhi in škofi, pridružili pa se jim bodo tudi člani posebnega sveta škofovske sinode za Bližnji vzhod in člani papeževega spremstva. Kasneje istega dne, ob 18. uri, je na programu še srečanje z mladimi. Potekalo bo na trgu pred maronitskim patriarhatom v Bkerkéju. Na koncu bo sveti oče na kratko obiskal tudi tamkajšnjo kapelo, posvečeno Mariji.
Nedelja, 16. september
Zadnji dan pastoralnega obiska, v nedeljo ob 10. uri po lokalnem času, bo Benedikt XVI. v Bejrutu daroval sveto mašo, med katero bo škofom izročil posinodalno apostolsko spodbudo za Bližnji vzhod. To bo vrhunec apostolskega potovanja v Libanon. Zatem bo z verniki molil Angelovo češčenje. Popoldne po 17. uri pa je na programu še ekumensko srečanje na sedežu sirskega katoliškega patriarhata v Charfetu. Odhod z bejrutskega letališča je predviden ob devetnajstih po lokalnem času, okoli desetih zvečer pa vrnitev nazaj v Rim.
Kristjani v Libanonu
Gre za potovanje v državo, ki živi v zapletenih razmerah, hkrati pa je tudi vzor za celotno regijo Bližnjega vzhoda zaradi uveljavljene tradicije dialoga in sobivanja med različnimi verskimi in družbenimi skupnostmi. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Pater Federico Lombardi je povedal, da svetega očeta vsi pričakujejo z veseljem: „To se je videlo na srečanju patriarha z versko skupnostjo druzi in s predstavniki Hezbolaha. Vsi so izrazili zadovoljstvo zaradi papeževega obiska, kar kaže na ozračje dobrodošlice s strani vseh skupin v državi. Že to je znamenje upanja.“
Cilj apostolskega potovanja je povzet v geslu: Mir naj bo z vami. Logotip zato upodablja goloba z oljčno vejico, Kristusovim križem in libanonskimi barvami v ozadju.
Glavni namen tridnevnega obiska papeža Benedikta v Libanonu je izročiti škofom Bližnjega vzhoda sklepe njihove sinode leta 2010, na kateri jih je veliko izrazilo zaskrbljenost zaradi množičnega odhajanja kristjanov z območja. „Bližnji vzhod množično zapuščajo, ker se ne čutijo varne. Ključni primer je primer Iraka, kjer je krščanska skupnost z 1,4 milijona vernikov padla na 300.000, zlasti odkar se je začela vojna,“ je za Rome Reports povedala Marta Petrosillo iz organizacije Pomoč Cerkvi v stiski. Po besedah Petrosillove se zapostavljanje kristjanov na Bližnjem vzhodu razteza od delovnega mesta do fizičnih napadov. S kristjani pogosto ravnajo kot z drugorazrednimi državljani.
Bližnji vzhod je dom za približno 20 milijonov kristjanov, kar je približno 5,6 odstotka prebivalstva.
Srečanje z mladimi
Mladi kristjani v Libanonu in na Bližnjem vzhodu globoko v svojih srcih nosijo dve vrednoti: mir in dialog. P. Toufic Bou Hadir, ki je odgovoren za organizacijo papeževega srečanja z mladimi, je v pogovoru za Radio Vatikan zatrdil, da mladi pričakujejo „glasnika miru“. Nadejajo se, da bo Benedikt XVI. s seboj prinesel „radost upanja Jezusa Kristusa“. To znamenje upanja in miru potrebujejo, saj prebivajo v deželah, ki so ranjene zaradi dolgoletnega nasilja. Poleg tega pa imajo ti mladi tudi osebno izkušnjo sobivanja s pripadniki drugih verstev. Od svetega očeta bi radi slišali spodbudne besede, kako pričevati s svojo vero in vztrajati v tako nemirni regiji kot je Bližji vzhod. Tako imenovana arabska pomlad je žal namreč obdana s krvjo in strahom. Kot je dejal p. Hadir, pa mladi obenem potrebujejo „pomlad srca, pomlad Svetega pisma, pomlad resničnega miru“. Že bl. Janez Pavel II. je pred petnajstimi leti, ko je sam obiskal Libanon, izrekel besede: „Sprememba, ki si je želite v vaši deželi, mora biti predvsem sprememba v vaših srcih.“
Tudi pravoslavni verniki se veselijo prihoda svetega očeta
Obisk je po besedah pravoslavnega duhovnika Boulosa Wehbeja iz župnije svetega Mihaela v Bejrutu, ki poučuje na katoliški univerzi Naše Gospe, pravi blagoslov za deželo in za ves Bližnji vzhod. Pravi, da je pravoslavna skupnost v Libanonu navdušena, da prihaja papež s sporočilom „upanja, odločnosti in sprave“. Duhovnik Boulos, ki je tudi koordinator skupnega krščanskega odbora za vzgojo v državi, pravi, da je Libanon najbolj ekumenska dežela na planetu, kar ponazarja skupen vzgojni program, ki so ga sestavili prvi na svetu.