Radovedni otroci; Afrika
Afrika – celina prihodnosti
Svet | 05.09.2012, 17:21
V Kamerunu se je včeraj začel kongres za katoliške laike iz celotne Afrike. Dogodek organizira Papeški svet za laike v sodelovanju z lokalno Cerkvijo. Geslo srečanja pa je: Biti priča Jezusa Kristusa v Afriki danes. Predsednik Papeškega sveta, kardinal Stanisław Ryłko, je v pogovoru za Radio Vatikan dejal, da je namen kongresa predvsem prebuditi duha soodgovornosti v laikih. Njihova zavzetost za poslanstvo oznanjevanja Kristusa na veliki afriški celini je namreč nepogrešljiva.
Cerkev je že po naravi misijonarska, je poudaril kardinal Rylko in dodal, da se v današnjih časih Cerkev v Afriki spopada s težkimi izzivi. Med njimi je omenil revščino, lakoto, vojno, verski fundamentalizem, preganjanje kristjanov, sekularizacijo in vdor zahodne postmoderne kulture, ki ogroža tradicionalne lokalne vrednote in celo samo identiteto afriške duše. Kljub vsemu temu je Afrika polna upanja, je dodal predsednik Papeškega sveta za laike. Potrebno pa je odkriti in ovrednotiti njeno duhovno bogastvo, ki lahko koristi celotnemu človeštvu.
Gibanja – veliko upanje za Cerkev v Afriki
Kardinal Ryłko je nato poudaril, da imajo verni laiki v Afriki prednostno vlogo pri novi evangelizaciji. V svet, kjer živijo, morajo prinašati evangelij. Temeljna celica Cerkve je po besedah kardinala Rylka župnija, vendar v današnjem času potrebuje veliko pomoči s strani majhnih skupin. Pri tem je omenil veliko vlogo novih cerkvenih gibanj in skupnosti.
„Ta gibanja so vir velikega upanja tudi za Cerkev v Afriki. Blaženi Janez Pavel II. je v njih videl velik misijonski potencial, pravi Božji dar za novo evangelizacijo. Veliko laikov je tudi tukaj v Afriki preko novih karizem našlo veselje v veri in privlačnost biti kristjani“, je dejal Rylko.
Povejmo še to, da je Cerkev v Afriki v velikem porastu. Na začetku 20. stoletja je bilo katoličanov na celini manj kot dva milijona, na koncu stoletja pa že 140 milijonov. Danes predstavljajo okoli 18 odstotkov celotnega prebivalstva. Po besedah svetega očeta je Afrika „rezervat življenja in življenjske sile za prihodnost“