Študentje med predavanjem
Visokošolska središča po državi znova zaživela
Slovenija | 01.10.2012, 14:29
Slovenska visokošolska središča so preplavili študentje. Začelo se je namreč novo študijsko leto. Posebne dobrodošlice vodstev univerz in študentskih organizacij so bile namenjene več tisoč brucem, ki z današnjim dnem vstopajo v enega najlepših in najrazburljivejših obdobij v življenju. A novo študijsko leto bo, tako kaže, zaznamovalo tudi več novosti na zakonodajnem področju.
Najprej nekaj številk. Letos je bilo v prvem prijavnem roku na fakultete, akademije in visoke strokovne šole sprejetih 13.370 novih študentov, v drugem roku še nekaj več kot 4.700. Nekaj jih bo svoj študij izbralo v tretjem roku, ki poteka od danes do 5. oktobra na tistih visokošolskih zavodih, kjer so še prosta vpisna mesta.
Univerza v Ljubljani je tradicionalen sprejem za bruce in njihove starše pripravila na Prešernovem trgu. Dopoldne so se na stojnicah predstavile fakultete in akademije, sledila je uradna otvoritev novega študijskega leta, popoldanski program pa je glasbeno obarvan. V središču Kopra je bruce in ostale študente Univerze na Primorskem med drugim nagovoril njen rektor Dragan Marušič. Pred tem so jih na fakultetah pozdravili dekanje in dekani. Za novince so z uvodnimi srečanji poskrbeli tudi na fakultetah Univerze v Mariboru. Ta je še pred uradnim začetkom študijskega leta pripravila uvajalni teden za bruce in jih seznanila z različnimi vsebinami, povezanimi s študijem. Informacije o študiju in obštudijskih dejavnostih danes in prihodnje dni delijo tudi študentske organizacije.
Povejmo, da se na področju visokega šolstva obetajo zakonodajne spremembe. Vlada je namreč v državni zbor pred kratkim poslala novelo zakona, s katero bi to področje nekoliko preuredila. Predlagala je obravnavo po skrajšanem postopku. "Menimo, da ima trenutno predlagan zakon rušilne oziroma zelo škodljive posledice za slovenski visokošolski prostor," je novelo komentiral predsednik Študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc. Za zdaj še ni znano, kdaj bodo poslanci novelo obravnavali, so pa v parlamentu potrdili, da matični odbor načrtuje javno predstavitev mnenj. Očitki letijo tudi na uredbo o financiranju visokošolskih in ostalih zavodov. Nekatere univerze so napovedale ustavno presojo. Opozarjajo, da mora biti financiranje zapisano v zakonu. "Verjamemo, da bo minister razumel, da je vlaganje v izobraževanje pozitivna stvar v času krize. Glede na to, da ostale države ne zmanjšujejo sredstev za izobraževanje, nekatere jih celo zvišujejo, pričakujemo takšno razumevanje tudi s strani naše vlade," je še dodal Urbanc. Če tega razumevanja ne bo, bodo v organizaciji, ki jo vodi, svoja stališča jasno zagovarjali na vse mogoče načine.
Spomnimo še, da je prav danes stekla kampanja zbiranja podpisov v podporo predlogu zakona o štipendiranju. Študentska organizacija Slovenije pričakuje velik odziv ne le dijakov in študentov, ampak tudi širše javnosti.