Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Škof Andrej Glavan med mašo v ZDA (foto: Dejan Pavlin)
Škof Andrej Glavan med mašo v ZDA

Škof Glavan: Baraga je vzornik herojske vere

Slovenija | 23.09.2012, 08:59

„Bolj gorečega oznanjevalca, kot je bil Baraga, si težko predstavljamo,“ je v nagovoru pri slovesni sveti maši v sklopu 63. Baragovih dni v mestu Marquette (Michigan) v ZDA, dejal novomeški škof msgr. Andrej Glavan. Prepričan je, da si je božji služabnik Friderik Irenej Baraga „že doma v Sloveniji in v misijonih prizadeval, da je evangeliziral tudi z novim pristopom in metodami, da je oblikoval celostne, popolnoma v Bogu zakoreninjene vernike, ki hkrati živijo res človeka vredno življenje.“

V mestu Marquette bodo danes sklenili 63. Baragove dneve. V imenu Slovenske škofovske konference se jih udeležuje novomeški škof Andrej Glavan. Letošnja novost v beatifikacijskem postopku je papeževo dovoljenje, da se verniki odslej lahko priporočajo škofu Baragi kot častitljivemu Božjemu služabniku, saj je kardinalska komisija v Rimu priznala njegove junaške kreposti. Letos so v stolnici v Marquettu njegove relikvije iz kripte prenesli v kapelo. Včeraj so v kraju L'Anse potekali vodeni ogledi Baragovega spomenika, popoldne pa je bil v stolnici v Marquettu maša v slovenskem jeziku, daroval jo je škof Glavan. Sledilo je družabno srečanje s slovenskim kulturnim programom. Danes se mnogi ustavljajo ob Baragovem grobu v kripti stolnice sv. Petra v Marquettu, slovesno mašo v angleškem jeziku pa bo ob somaševanju škofa Glavana in drugih duhovnikov daroval tamkajšnji škof msgr. Alexander K. Sample. Popoldne bo potekalo še letno srečanje Baragovega društva ter predstavitev slovenskih pesmi.

Škof Glavan med slovenskimi rojaki
Škof Glavan med slovenskimi rojaki © Dejan Pavlin
V sinočnjem nagovoru je škof Glavan dejal, da lahko častitljivega Božjega služabnika Friderika Ireneja Barago imenujemo moža vere – vzornika herojske vere. „Baraga je poglobil vero že kot študent prava ob apostolu Dunaja, sv. Klemenu Dvoržaku. Ta vera je bila tako trdna in neomajna, da so ljudje, ki so prišli z njim v stik, imeli občutek, da pred seboj gledajo Božje stvarnosti. Kot praktičen človek in vnet misijonar je bil vedno sredi sveta, a njegov pogled, mišljenje in ravnanje je kazalo, da ni od tega sveta. Če beremo njegove knjige, moramo pomisliti: »To je pisal človek vere.«“

Škof je v luči leta vere še dejal, da lahko iz Baragovega življenja, njegove evangelizacije in spisov ter iz navodil za leto vere sklepamo, „da se moramo v letu vere okleniti predvsem bolj temeljitega verskega izobraževanja (katekizem), molitve (osebna vera), prejemanja zakramentov – zlasti evharistije, in češčenja Matere Božje“.

Škof Andrej Glavan med rojaki
Škof Andrej Glavan med rojaki © Dejan Pavlin
Nagovor škofa Andreja Glavana na Baragovih dnevih

Dragi bratje in sestre!

Prihajam iz pred 6. leti na novo ustanovljene škofije Novo mesto, v kateri je tudi župnija Dobrnič z Malo vasjo, rojstnim krajem našega škofa Friderika Ireneja Barage. V župniji Dobrnič imam tudi sam korenine, saj je bil moj oče doma prav tam. Naša škofija je razmeroma majhna, saj ima le 140.000 katoličanov. Pokriva del Slovenije, iz katerega po Božji dobroti izhaja veliko svetniških kandidatov. V zadnjih dveh letih so bili za blažene razglašeni trije: mučenec – 19-letni laik, maturant Alojzij Grozde, žrtev komunističnega nasilja in revolucije na začetku 2. svetovne vojne – in mučenki – redovnici, s. Krizina Bojanc in s. Antonija Fabijan, nedolžni žrtvi srbskega nacionalizma v Bosni, prav tako z začetka 2. svetovne vojne. Poleg teh iz novomeške škofije prihaja še en častitljivi Božji služabnik, škof Janez F. Gnidovec, ki je umrl kot škof v Skopju v Makedoniji in mu je papež že priznal herojske kreposti. Zanj čakamo priznanje čudeža. Postopek od lani teče tudi za misijonarja Andreja Majcna, ki ga imenujejo tudi kitajski in južnovietnamski don Bosko. Omeniti pa moram, da je tla naše škofije orosila tudi kri tisočev nedolžno umorjenih žrtev komunizma med 2. svetovno vojno, največ pa po njej.

Dragi bratje in sestre!

Prihodnji mesec bomo po odločitvi papeža Benedikta XVI. začeli leto vere. Častitljivega Božjega služabnika Friderika Ireneja Barago lahko imenujemo moža vere – vzornika herojske vere. Urednik slovenskega verskega časopisa Zgodnja Danica je že leta 1869, torej le leto po Baragovi smrti, pozival slovensko mladino, naj si za vzor vere izbere Barago.

Šest let po Baragovi smrti je A. Kuhls v baltimorskem časopisu Volkszeitung napisal članek z naslovom Sveti škof. V njem med drugim pravi: »Že v njegovem življenju so ga splošno čislali kakor svetnika in mnogoteri so čudeži, ki jih je njegova ljubezen skazovala Indijancem – njegovim otrokom.« Leta 1902 so že napovedovali beatifikacijski postopek. Barago so umeščali med šest ameriških svetniških kandidatov, od katerih sta vsaj filadelfijski škof Janez Neuman, ki so ga Baragova pisma navdušila za misijone, in Elizabeth Ann Seton že razglašena za svetnike.

Baraga je poglobil vero že kot študent prava ob apostolu Dunaja, sv. Klemenu Dvoržaku. Ta vera je bila tako trdna in neomajna, da so ljudje, ki so prišli z njim v stik, imeli občutek, da pred seboj gledajo Božje stvarnosti. Kot praktičen človek in vnet misijonar je bil vedno sredi sveta, a njegov pogled, mišljenje in ravnanje je kazalo, da ni od tega sveta. Če beremo njegove knjige, moramo pomisliti: »To je pisal človek vere.«

Resničnost živega Boga, skrivnost učlovečenja Božjega Sina, potrebnost milosti, dejstvo večnega življenja in odgovornost za življenje, vera v zakramente, zlasti krst in evharistijo, so bile pri Baragi otipljive resničnosti.

V svojem prvem angleškem pastirskem pismu l. 1853 je zapisal: »Naša prva bistvena dolžnost do Boga je dolžnost verovanja, ki je v tem, da pritrdimo vsaki besedi, ki nam jo je Bog razodel, ne da bi odklonili eno samo piko razodete vere. Nekatere resnice naše vere so tako vzvišene, da jih ne moremo razumeti z našim šibkim in omejenim razumom. Tudi te resnice moramo verovati na temelju Božjega pričevanja Boga, ki se ne more nikoli motiti, nikoli varati ali biti varan.« (Baragovo pastirsko pismo, 2 sl.).

V mnogih pismih je tožil, koliko praktičnega in teoretičnega ateizma srečuje. Leta 1833 je pisal na Dunaj: »Velik del prebivalstva Združenih držav ni krščen, nima sploh nobene vere.« Podobno je tudi nemški misijonar Sändel istega leta ugotavljal, da mnogi v Ameriki rojeni belci ne pripadajo nobeni veroizpovedi. Tudi Ignacij Mrak, prvi Baragov naslednik v škofovski službi, je leta 1857 ugotavljal nepoučenost in nevero. Ko je nekega delavca na žagi vprašal, če je katoličan, mu je ta odgovoril: »Jaz nimam nobene vere. Mislim, da je najboljša vera pošteno živeti« in nato nadaljuje v pismu: »Takih je tukaj veliko, ki nimajo nobene vere …«

Baraga pa je hkrati v svojem prvem pastirskem pismu učil: »Dolžnost verovanja je bistvena in njeno izpolnjevanje je potrebno za zveličanje, kajti brez vere je nemogoče ugajati Bogu (prim. Heb 11,6) … živeti moramo iz svoje vere, v skladu z načeli svoje vere; napraviti jo moramo za pravilo našega življenja« (PP). Vera mora usmerjati korake našega življenja.

Vedno, ko Baraga govori o veri, misli pri tem prvenstveno na vero v živega osebnega Boga in šele v zvezi s tem tudi na verske resnice.

V tem prvem škofovskem pismu razlaga Baraga, kako moramo ljubiti Boga z vsem srcem, z vso dušo, z vsem mišljenjem in z vso močjo. Pismo sklene: »Zlasti si prizadevajte, da bi imeli resnično ljubezen do Boga, kar je temelj vsega krščanstva in veličastno znamenje izvolitve za zveličanje. Če ljubite Boga iskreno in nad vse, boste lahko spolnjevali vse ostale dolžnosti do njega. Nič ni težkega, nič utrudljivega: za ljubeče srce« (PP 12). K taki popolni ljubezni je pozival vse ljudi brez izjeme, predvsem pa jo je sam dan za dnem dokazoval.

Baragovo skrb za evangelizacijo in za poglobljeno življenje vernikov izraža zlasti njegovo geslo Le eno je potrebno. Ugotavljal je, da so se oblasti sicer trudile na več načinov, kako pomagati poganom, da bi se odvadili raznih strasti in razvad, a so le malo dosegle. »Samo naši sveti Božji veri je mogoče napraviti pogane za dobre ljudi. Le vsak, ki se je odločil sprejeti našo sveto vero, spremeni svoje celotno življenje,« je ugotavljal že na začetku svojega misijonskega delovanja.

Danes govorimo o novi evangelizaciji. Tudi sinoda škofov bo temu posvečena. Bistvo te nove evangelizacije je, da mora biti nova po gorečnosti, po pristopih in metodah. Bolj gorečega oznanjevalca, kot je bil Baraga, si težko predstavljamo. On si je že doma v Sloveniji in v misijonih prizadeval, da je evangeliziral tudi z novim pristopom in metodami, da je oblikoval celostne, popolnoma v Bogu zakoreninjene vernike, ki hkrati živijo res človeka vredno življenje.

Iz Baragovega življenja, njegove evangelizacije in spisov ter iz navodil za leto vere lahko sklepamo, da se moramo v letu vere okleniti predvsem bolj temeljitega verskega izobraževanja (katekizem), molitve (osebna vera), prejemanja zakramentov – zlasti evharistije, in češčenja Matere Božje.

Častitljivi Božji služabnik Friderik Irenej Baraga, izprosi v letu vere pravo poglobitev vere v svoji marquettski škofiji, v naših slovenskih škofijah in vsem Slovencem po svetu. Amen!

Vir: Katoliška Cerkev

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...