Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Vabljeni v park vojaške zgodovine (foto: www.parkvojaskezgodovine.si)
Vabljeni v park vojaške zgodovine

VI. Festival vojaške zgodovine pivka

Slovenija | 14.09.2012, 11:33

V Parku vojaške zgodovine Pivka bo od sobote do prihodnjega petka potekal šesti festival vojaške zgodovine. V ospredju sedemdnevne prireditve je tokrat ameriška vojaška pomoč Jugoslaviji v 50. letih 20. stoletja.

Odprtje razstave „Oklep svobode“

Jugoslavija se je po drugi svetovni vojni kot komunistična država gospodarsko in politično popolnoma naslonila na Sovjetsko zvezo. Od Sovjetske zveze je bila popolnoma odvisna tudi v vojaškem smislu - v Sovjetski zvezi si je zagotavljala orožje, tam so se izobraževali častniki, jugoslovanske vojake je podučevalo večje število inštruktorjev Rdeče armade. To prvo povojno obdobje je bilo prekinjeno leta 1948 z resolucijo Informbiroja, s katero je bila Jugoslavija izločena iz kroga na Sovjetsko zvezo vezanih komunističnih držav. V veliki zagati je bila Jugoslavija prisiljena navezati stike z zahodnimi državami, saj se je njena slabo oborožena in opremljena armada znašla pred resno nevarnostjo invazije Rdeče armade in vojska satelitskih držav. Jugoslovansko vodstvo je takrat z raznimi diplomatskimi manevri navzven kazalo namero, da se namerava tesno povezati z zahodnimi demokracijami in celo priključiti zvezi NATO. Zlasti ZDA so zato Jugoslaviji namenile izjemno veliko vojaško pomoč s katero so želeli zavarovati Jugoslavijo pred vojaškim posegom z vzhoda ter posredno zavarovati Italijo in sredozemski prostor. Vojaška pomoč je bila nepredstavljivo velika; med vsem drugim orožjem velja izpostaviti 599 tankov M4A4 Sherman, 319 takrat najsodobnejših tankov M47 Patton, 399 lovcev na tanke M36 Jackson, 10.000 tovornjakov, več kot 400 letal. Velika donacija je omogočila preoborožitev Jugoslovanske armade, zlasti sodobna, reaktivna letalska flota pa naj bi odvrnila Stalina od vojaške intervencije v Jugoslaviji.

Oklepna vozila iz ameriške vojaške pomoči sodijo med najdragocenejše eksponate Parka vojaške zgodovine. V Parku smo se zato odločili pripraviti razstavo o tej nepoznani in desetletja zamolčani temi. Donacija orožja, prejeta od kapitalistične velesile, je pri Jugoslovanskem političnem vodstvu zbujala nekakšno nelagodje in nikoli ni bila obešena na velik zvon. Po drugi strani pa se je Jugoslavija že po nekaj letih spet naslonila na Sovjetsko zvezo in vedenje o tej pomoči v orožju je kmalu utonilo v pozabo. Za idejo razstave smo uspeli navdušiti tudi veleposlaništvo ZDA v Sloveniji, ki je postavitev razstave tudi podprlo. Ime »Oklep svobode« izhaja iz dejstva, da so na razstavi posebej predstavljena oklepna vozila iz zbirke Parka vojaške zgodovine, ki so bila del ameriške vojaške pomoči ter da je ta pomoč najverjetneje preprečila vdor sovjetskih sil v Jugoslavijo. Slovesno odprtje razstave bo v nedeljo, 16. septembra ob 15. uri, ko bodo Park vojaške zgodovine v ta namen obiskali tudi minister za obrambo RS, ameriški veleposlanik in drugi visoki gosti.

Pomembna popestritev nedeljskega dogodka bo tudi predstavitev ameriške vojaške tehnike iz druge svetovne vojne, ki jo bo izvedlo kulturno zgodovinsko društvo Triglav iz Ljubljane. V Parku vojaške zgodovine bodo že v soboto postavili ameriški vojaški tabor in obiskovalcem predstavili življenje, opremo, vozila in orožje ameriških vojakov v drugi svetovni vojni.

Drugi dogodki v okviru Festivala vojaške zgodovine

Na razstavo se navezuje tudi okrogla miza, ki bo potekala v torek, 18.09.2012, pod naslovom „Letala ameriške vojaške pomoči v jugoslovanskem letalstvu“, ki jo organiziramo skupaj z založbo Defensor. Na okrogli mizi bodo sodelovali tudi slovenski piloti, ki so leteli z letali ameriške vojaške pomoči in so dragocene priče tistega obdobja.

Festival se bo zaključil z mednarodnim simpozijem o utrdbah v 20. stoletju, ki ga pripravljamo z Vojaškim muzejem Slovenske vojske, Vojaško-zgodovinskim inštitutom ter muzejem Madžarske vojske iz Budimpešte. Čas med obema vojnama je bil v Evropi čas gradnje velikih obrambnih sistemov. Sledi teh aktivnosti najdemo tudi v Sloveniji, posebej bogate tudi tukaj na našem območju. S simpozijem bi radi to dediščino našega območja umestili v nek širši okvir in obelodanili neka nova spoznanja.

Žal pa moramo iz programa umakniti že napovedano predajo in predstavitev vojaškega letala IAR 93 VULTUR/ SOKO J-22 OREL. S slovesnostjo predaje letala naj bi obeležili 20. letnico navezave diplomatskih stikov med Romunijo in Slovenijo, a se je izvedba transporta letala zaradi administrativnih zapletov na romunski strani zavlekla do te mere, da bo letalo v Park vojaške zgodovine prišlo predvidoma v oktobra.

Organizatorji se s tradicionalno prireditvijo trudimo ohranjati in predstavljati bogato zgodovinsko in vojaško dediščino našega okolja ter obiskovalce seznanjati s pomenom zgodovinskih dogodkov in obdobij. Festival vojaške zgodovine je osrednji dogodek leta v Parku, glavni turistični dogodek v občini Pivka ter največji vojaško -zgodovinski in ponazoritveni dogodek v nacionalnem merilu, zatorej vabljeni v našo družbo.

Več informacij o dogodku boste našli tudi na www.parkvojaskezgodovine.si.

Slovenija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.