Blaž LesnikBlaž Lesnik
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc
Slehernik v ospredju in Mamon (iz uprizoritve Celje-sv. Jožef, 2011 (foto: ARO)
Slehernik v ospredju in Mamon (iz uprizoritve Celje-sv. Jožef, 2011

Prva ponovitev uprizoritve „Slehernika“ v atriju Doma sv. Jožef Celje

Slovenija | 14.09.2012, 07:25

Pri sv. Jožefu nad Celjem bo drevi ob 20. uri prva ponovitev srednjeveškega misterija „Slehernik“. Uprizoritev bo na prostem, v atriju Doma sv. Jožef, izvedli pa jo bodo v režiji Jožeta Planinška, direktorja Doma sv. Jožef, mladi iz župnije, oba župnijska zbora in zbor zaposlenih v Domu sv. Jožef, ob spremljavi trobilne zasedbe Ars Brass iz Velenja. Nastopilo bo vsega skupaj približno sto sodelujočih.

Slehernik je srednjeveški misterij, oziroma duhovna drama ali moraliteta, ki je nekakšno nadaljevanje pasijonskih iger, s širšo tematiko in pred vsem s poosebljenimi krepostmi in seveda tudi slabostmi iz vsakdanjega življenja. V literarni zgodovini je misterij sorazmerno znan in pomeni močan člen v oblikovanju sodobne dramatike. Nastal je v 15. stoletju, po vsej verjetnosti nekje v Angliji ali na Nizozemskem. Tematika in igra je najprej živela v ljudskem izročilu, pred stotimi leti pa jo je zapisal in za sodobni čas priredil Hugo von Hofmannsthal. Po njegovem zapisu in priredbi so jo prvikrat izvedli leta 1911 na Dunaju. V medvojnem času so ga izvajali tudi na kongresnem trgu v Ljubljani, pred uršulinsko cerkvijo. Zelo znamenita in stalna ponavljajoča izvedba misterija je v Salzburgu pred tamkajšnjo stolnico na začetku Salzburških poletnih iger. V slovenščini imamo dva prevoda, Župančičevega in Grafenauerjevega. Pri sv. Jožefu smo se odločili za Župančičevega, ki je v verzih. Besedilo nam je delno okrajšal prof. Mirko Mahnič, za izvedbo priredil pa Jože Planinšek.

Izvedbo so si zastavili kot delo cele župnije Svetega Jožefa, oziroma kraja v sodelovanju z zaposlenimi iz Doma sv. Jožef. Le instrumentalisti niso iz kraja, lani jim je na pomoč priskočila Glasbena šola Celje, letos pa bo z njimi sodelovala trobilna zasedba Ars Brass iz Velenja.

„Gre za veliko prireditev, ki jo izvajamo na prostem in ponoči. Traja približno dve uri. S prvo ponovitvijo uprizoritve ji že dajemo trajnostno domovanje na hribu, vsako leto enkrat ali kasneje na več let, kot smo tudi načrtovali že pri prvi izvedbi,“ so zapisali organizatorji.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...