Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Lahovnik: Opozicija bi morala postaviti politični prestiž v ozadje

Slovenija | 11.09.2012, 11:10

Opozicija bi morala postaviti politični prestiž v ozadje. Stvari so namreč preveč resne. Vsi bi se morali zavedati, da ima Slovenija mogoče zadnjo priložnost, da se izogne bolečim ukrepom, ki jih bomo deležni, če nas bodo v te ukrepe prisilile tuje institucije, je za Radio Ognjišče povedal ekonomist Matej Lahovnik. Z njim smo se namreč pogovarjali o včerajšnjem srečanju med slovenskim premierom Janezom Janšo in šefom evroskupine Jeanom-Claudeom Junckerjem. Slednji je po srečanju poudaril, da mora Slovenija pohiteti z izvedbo reform in da časa za te ukrepe ni več veliko.

Lahovnik je za naš radio povedal, da je Juncker na srečanju z Janšo predvsem potrdil, da so ukrepi vlade ustrezno usmerjeni. Opozoril je, da je Juncker velika avtoriteta, ne samo v območju evra, ampak uživa tudi velik ugled v Evropski komisiji. Predvsem pa po njegovem Junckerjeve izjave kažejo na to „da dejansko vlada ukrepa v pravi smeri in da Slovenija nima druge možnosti kot sanirati javne finance, bančni sistem in izpeljati strukturne reforme.“ Juncker je poudaril, naj Slovenija z izvedbo reform ne izgublja časa. Lahovnik upa, da bo ob sedanji močni razklanosti slovenskega političnega prostora med koalicijo in opozicijo prevladal razum. Pri tem je povedal, da bi morala opozicija politični prestiž pustiti v ozadju, saj so stvari preresne in da bi se morali vsi skupaj zavedati, da ima Slovenija verjetno zadnjo priložnost, da se izogne bolečim ukrepom, v katere bi nas prisilile tuje institucije. „Slovenija že ima izkušnjo kako je, če nas Mednarodni denarni sklad prisili v nujne ukrepe. Spomnimo se osemdesetih let, kakšne hude posledice so bile na življenje ljudi. Mislim, da je treba storiti vse, da se temu izognemo in sami storimo tisto, kar je nujno potrebno. Čas bi seveda tudi bil, da opozicija nekako spozna, da ni druge izbire, kot izpeljava ukrepov, ki jih sedaj vlada predlaga,“ je povedal Lahovnik.

Glede napovedi premiera Janše, ki so v zadnjem času močno razburile tako domačo kot tujo javnost, da Slovenijo že v oktobru čaka nelikvidnost, je Lahovnik dejal, da je trenutno težko napovedati, kdaj bi lahko nastopila nelikvidnost. „To je odvisno od tega, v katerem trenutku bodo tuji finančni investitorji, ki kupujejo slovenske obveznice, ocenili, da Slovenija ni več kredibilna. Tisti trenutek, ko se bo to zgodilo, tuje institucije ne bodo več pripravljene kupovati slovenskih obveznic in ko bo Slovenija poskušala refinancirati svoje obveznosti, ki jih ima do tujine, tega ne bo sposobna in se bo tehnično znašla v položaju, ko bo dejansko postala nelikvidna.“ Da se to ne zgodi, mora po njegovem Slovenija izpeljati tisto, za kar se je zavezala pred domačo in tujo javnostjo. „To pa so tri stvari: zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, sanacija bančnega sistema in izpeljava strukturnih reform. Tudi v opoziciji bi se morali zavedati, da ne glede na to, kaj se bo zgodilo, tudi če bi prišlo do kakršnih koli volitev, če bi prišlo do spremembe oblasti, da bi morala sedanja opozicija, če bi prišla na oblast, morala storiti natanko to, kar predlaga tudi že sedanja vlada.“ S tovrstnimi ukrepi bi se po Lahovnikovem mnenju Sloveniji v mednarodni javnosti povrnila kredibilnost. V primeru, da bi zašli še v politično krizo, pa Lahovnik meni, da Sloveniji ni rešitve.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...