Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Vladimir Truhlar (foto: nn)
Vladimir Truhlar

Vladimir Truhlar, 100 let rojstva

Slovenija | 03.09.2012, 11:48 Tone Gorjup

V Gorici se je na današnji dan pred 100 leti rodil jezuit p. Vladimir Trúhlar. V slovenski in širši evropski prostor je zaznamoval kot izviren teolog in pesnik. Ob stoletnici njegovega rojstva so imeli že sinoči v župnijski cerkvi v Dravljah spominsko sveto mašo, ki jo je ob somaševanju sobratov daroval provincial p. Milan Bizant. Po evangeliju je p. Lojze Bratina razmišljal o Truhlarjevem doživljanju Kristusa, bogoslužje pa ste obogatila župnijski zbor N's 8 in recitatorka Alenka Heferle Felc, z izborom Truhlarjevih pesmi. Njemu bo posvečen tudi znanstveni simpozij 30. septembra letos na Teološki fakulteti v Ljubljani.

Vladimir Truhlar se je rodil 3. septembra 1912 v Gorici kot zadnji izmed osmih otrok v družini Franca in Marije, rojene Malnerčič. Družina se je zaradi soške fronte umaknila na Jesenice, kjer je Vladimir končal osnovno šolo. Klasično gimnazijo je obiskoval v Ljubljani, kjer je začel tudi filozofsko-teološki študij je začel v Ljubljani in ga končal z doktoratom v Rimu s tezo o procesu sprejemanja in doživljanja Boga pri Vladimirju Solovjovu. Kot profesor teologije duhovnosti na Gregorijanski univerzi je bil pobudnik Inštituta za duhovnost na tej ustanovi. Leta 1974 se je za krajši čas vrnil v Ljubljano in želel razvijati svojo teološko smer, a ni bil sprejet. Zato se je umaknil na Tirolsko blizu Bocna in tam 4. januarja 1977 tudi umrl.

Jezuit p. Marko Ivan Rupnik je ob 25. obletnici njegove smrti o Truhlarjevi teoloiji med drugim dejal: „On je teolog, ki je ovrednotil izkušnjo, izkustvo. On ne izhaja iz nekih abstraktnih, filozofskih ali kakršnihkoli znanstvenih pojmov in metod; on je trdno prepričan, da je temelj teologije duhovno življenje, življenje v Svetem Duhu. In da iz tega duhovnega življenja jaz lahko pravilno spoznavam vso teologijo, dogmatiko in vse dugo.“ Kljub temu v Sloveniji nismo ostali brez njegovega vpliva. Med drugim je napisal Leksikon duhovnosti, Doživljanje Absolutnega v slovenskem leposlovju, dve knjgi o pokoncilski prenovi... Sicer je izdal še več kot dvajset drugih knjig in preko dvesto petdeset znanstvenih razprav v več svetovnih jezikih.

Vladimir Truhlar je bil tudi pesnik. Pesmi je začel objavljati že kot gimnazijec. Izdal je več pesniških zbirk, ki so izšle v Argentini (Nova zemlja, Rdeče bivanje, Luč iz črne prsti ter Kri in motnordeči glas.) Ob trideseti obletnici njegove smrti je izšla pri Mohorjevi izšla zbirka Temni karmin, v kateri je France Pibernik zbral Truhlarjeve pesmi. France Pibernik je takrat opozoril tudi na ozadje njegovega pesniškega ustvarjanja: „Njegova poezija je za slovensko pojmovanje izredno moderna. Moramo vedeti, da so pesnki, ki so ostali zunaj - Truhlar je bil naprimer v Rimu, Kos na Japonskem in Simčič v Argentini - imeli popolnoma drugačno literarno obzorje, kot pa tukaj v Ljubljani, kjer nisi mogel dobiti knjige z moderno poezijo. Redki so bili, ki jim je to uspelo. Tako moramo računati, da je njihov odnos, njihovo pojmovanje ali pa njihovo obzorje popolnoma drugačno in da je tudi njihova poezija bistveno modernejša od tega, kar se je dogajalo tukaj pri nas.“ Pri SAZU je 2011 v zbirki Zbrana dela slovenskih pesnikov in pisateljev izšlo Zbrano delo, 1. knjiga avtorja Vladimirja Truhlarja. Uredil jo je France Pibernik, ki je napisal tudi opombe.

 

 

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza) Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza)

Odprta še tretja sveta vrata

Potem ko je papež Frančišek na sveti večer odprl sveta vrata v vatikanski baziliki in tako začel sveto leto, je sveta vrata v četrtek odprl še v rimskem zaporu. Danes dopoldne pa je vikar za ...

Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO) Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO)

Sveto leto že začeli v Kopru in Murski soboti

Sveto leto se danes začenja tudi po vseh škofijah sveta. Tako tudi slovenski škofje po stolnicah darujejo svete maše. Dopoldne so sveto leto začeli v koprski in murskosoboški škofiji.

Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice) Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice)

Slovenske železnice v novo leto z novim voznim redom

Pred koncem starega leta smo v Svetovalnici odprli nove vozne rede slovenskih železnic. Ali bodo tudi v prihajajočem letu potniki čakali na vlake zaradi zamud? Kakšni so glavni razlogi zanje? Kako ...