Latinska Amerika
Kardinal Turkson latinskoameriškim škofom o pričevanju vere
Svet | 31.08.2012, 10:26
V Latinski Ameriki še zmeraj preveč družbenih krivic zatemnjuje podobo Boga, ki je v vsakem človeku. Nova evangelizacija mora zato ponuditi konkretno pričevanje vere, ki ne pozablja na pozornost do žrtev nasilja, revščine, neenakosti in izključenosti, je v pismu latinskoameriškim škofom poudaril kardinal Peter Turkson.
Poudarja še, da nova evangelizacija ne sme zanemariti dela za spoštovanje pravic vsake človeške osebe in za uravnovešen odnos s stvarstvom. Ta pereča vprašanja Latinske Amerike, povezana z nujnostjo, da ima vsak človek možnost dostojanstvenega življenja, so v središču pisma kardinala Petra Turksona. Le-tega je predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir v preteklih dneh namenil udeležencem letnega zasedanja predstavnikov Sveta škofovskih konferenc Latinske Amerike, ki je potekalo v Bogoti v Kolumbiji.
Kardinalovo pismo je v prvi vrsti odločno vabilo k novi evangelizaciji. Začenja se z besedami, ki spominjajo na pomen skorajšnje škofovske sinode, posvečene prav novi evangelizaciji. V Latinski Ameriki, piše kardinal, poslanstvo oznanjevanja ne more biti nikoli ločeno od pričevanja vere, živetega v spoštovanju in spodbujanju dostojanstva vsake osebe in v iskanju resničnega skupnega dobrega. Vesoljna Cerkev prav od katoličanov v Latinski Ameriki pričakuje njihov specifičen in bogat prispevek, ki bi lahko pripomogel pri iskanju primernih odgovorov na velike izzive današnjega časa. To iskanje lahko poteka le preko vedno večje solidarnosti, izhajati pa mora iz občestva z Bogom in brati.
Pot, ki jo je potrebno prehoditi, pravi predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir, je pot krščanskega življenja v polnosti. Jedro novega krščanskega humanizma, ki bi lahko zares pomagal izboljšati splošne življenjske pogoje na celini, pa je formacija odgovornih laikov in vse bolj živa zavzetost za prizadevanje na področju vzgoje, zlasti med najmlajšimi. Prav to pastoralno delovanje lahko konkretno preoblikuje in spremeni na bolje nečloveške razmere.
Celostni človeški razvoj, v nadaljevanju pisma pojasnjuje kardinal, mora biti dobro ukoreninjen v dejavni ljubezni in resnici. Bližnjice pri tem ne obstajajo. Brez posebne pozornosti do oseb, ki najbolj trpijo, tudi ni pravega spoštovanja in zagotovila njihovega dostojanstva. Prav v teh osebah je mogoče prepoznati trpeče Kristusovo obličje, še spominja pismo. Obenem pa omenja tudi, da se to poslanstvo v Latinski Ameriki že uresničuje, in sicer z novimi močmi zlasti po srečanju latinskoameriških škofov v Aparecidi leta 2007.
Vir: Radio Vatikan