Štefan IskraŠtefan Iskra
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Petra StoparPetra Stopar

Sedem let od smrti brata Rogerja: njegova dediščina ostaja živa

Svet | 19.08.2012, 11:44

16. avgusta je minilo sedem let od smrti brata Rogerja iz Taizéja. Ustanovitelj ekumenske skupnosti je bil umorjen med večerno molitvijo pred 2500 mladimi. Ob tem spominskem dnevu je brat David iz tamkajšnje skupnosti za Radio Vatikan predstavil njihovo poslanstvo in projekte ter evropsko srečanje ob koncu leta, ki bo tokrat v Rimu.

„Dediščina brata Rogerja je še vedno zelo živa v življenju skupnosti“, pravi brat David. „To moremo videti v vseh mladih, ki dnevno obiščejo našo skupnost, in ki prihajajo na naša druga vodena srečanja. Trenutno pričakujemo 4000 mladih, ki bodo prišli semkaj, da se bodo zahvalili za življenje brata Rogerja.“ Na vprašanje o odnosu, ki ga je brat Roger imel s Petrovim naslednikom, je brat David poudaril na že 50-letna redna srečanja med skupnostjo in svetim očetom. Že to, da v skupnosti živijo bratje iz različnih krščanskih skupnosti, pove veliko. Ti se namreč v konkretni obliki trudijo za povezovanje in edinost med sabo. To njihovo prizadevanje pa se vidi tudi na zunaj, še posebej ko se ti srečujejo s krščanskimi verskimi voditelji. "V času papeževanja Janeza Pavla II.", pravi brat David, „je brat Roger romal v Rim vsako leto, da bi se sreča z njim. To povezanost do Petrovega naslednika se nadaljuje še danes.“

Letos taizéjski bratje praznujejo 50-letnico posvetitve cerkve sprave, ki je duhovno središče tega kraja. Ob tem je brat David dejal, da se je v tej cerkvi ustavilo že toliko ljudi, toliko mladih. Prišli so iskat Boga in sprejemat življenjske odločitve. Brat David je opomnil tudi, da je ta cerkev bila postavljena kot projekt za spravo med Nemci in Francozi po II. svetovni vojni, in da moramo še danes biti pozorni na znake sprave. Poleg prizadevanja za edinost in spravo pa še taizejski bratje sledijo načelu solidarnosti. Tako se je rodil projekt "Operacija upanje", ki je letos namenjen Južnemu Sudanu. Država Južni Sudan je nova država, stara komaj eno leto. Brat Alois, prior taizéjske skupnosti, se je tako odločil, da bo državi pomagal v zelo konkretni obliki, in sicer preko pomoči otrokom in mladim, ki niso imeli možnosti šolanja. Tako je nastala pobuda za grajenje nove šole.

Intervju so zaključili z evropskim taizéjskim srečanjem, ki bo letos v Rimu. Brat David je navdušeno pripovedoval o tem prihajajočem dogodku, še posebej, ker je Rim nazadnje gostil taizéjske romarje pred 25 leti. Brat David je še dodal, da čuti „topel sprejem, ki prihaja s strani rimske Cerkve, župnij, župnikov, skupnosti in državnikov“. Šestdnevni program se bo odvijal v duhu molitve in srečanj mladih iz vse Evrope in iz drugih celin.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...