Sedem let od smrti brata Rogerja: njegova dediščina ostaja živa
Svet | 19.08.2012, 11:44
16. avgusta je minilo sedem let od smrti brata Rogerja iz Taizéja. Ustanovitelj ekumenske skupnosti je bil umorjen med večerno molitvijo pred 2500 mladimi. Ob tem spominskem dnevu je brat David iz tamkajšnje skupnosti za Radio Vatikan predstavil njihovo poslanstvo in projekte ter evropsko srečanje ob koncu leta, ki bo tokrat v Rimu.
„Dediščina brata Rogerja je še vedno zelo živa v življenju skupnosti“, pravi brat David. „To moremo videti v vseh mladih, ki dnevno obiščejo našo skupnost, in ki prihajajo na naša druga vodena srečanja. Trenutno pričakujemo 4000 mladih, ki bodo prišli semkaj, da se bodo zahvalili za življenje brata Rogerja.“ Na vprašanje o odnosu, ki ga je brat Roger imel s Petrovim naslednikom, je brat David poudaril na že 50-letna redna srečanja med skupnostjo in svetim očetom. Že to, da v skupnosti živijo bratje iz različnih krščanskih skupnosti, pove veliko. Ti se namreč v konkretni obliki trudijo za povezovanje in edinost med sabo. To njihovo prizadevanje pa se vidi tudi na zunaj, še posebej ko se ti srečujejo s krščanskimi verskimi voditelji. "V času papeževanja Janeza Pavla II.", pravi brat David, „je brat Roger romal v Rim vsako leto, da bi se sreča z njim. To povezanost do Petrovega naslednika se nadaljuje še danes.“
Letos taizéjski bratje praznujejo 50-letnico posvetitve cerkve sprave, ki je duhovno središče tega kraja. Ob tem je brat David dejal, da se je v tej cerkvi ustavilo že toliko ljudi, toliko mladih. Prišli so iskat Boga in sprejemat življenjske odločitve. Brat David je opomnil tudi, da je ta cerkev bila postavljena kot projekt za spravo med Nemci in Francozi po II. svetovni vojni, in da moramo še danes biti pozorni na znake sprave. Poleg prizadevanja za edinost in spravo pa še taizejski bratje sledijo načelu solidarnosti. Tako se je rodil projekt "Operacija upanje", ki je letos namenjen Južnemu Sudanu. Država Južni Sudan je nova država, stara komaj eno leto. Brat Alois, prior taizéjske skupnosti, se je tako odločil, da bo državi pomagal v zelo konkretni obliki, in sicer preko pomoči otrokom in mladim, ki niso imeli možnosti šolanja. Tako je nastala pobuda za grajenje nove šole.
Intervju so zaključili z evropskim taizéjskim srečanjem, ki bo letos v Rimu. Brat David je navdušeno pripovedoval o tem prihajajočem dogodku, še posebej, ker je Rim nazadnje gostil taizéjske romarje pred 25 leti. Brat David je še dodal, da čuti „topel sprejem, ki prihaja s strani rimske Cerkve, župnij, župnikov, skupnosti in državnikov“. Šestdnevni program se bo odvijal v duhu molitve in srečanj mladih iz vse Evrope in iz drugih celin.
Vir: Radio Vatikan