Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve od 5. do 12 avgusta 2012

Svet | 12.08.2012, 16:14

Teden, ki je za nami, je v vesoljni Cerkvi zaznamovalo vnovično nasilje nad kristjani v Nigeriji. Napadov se bojijo tudi kristjani v Egiptu. Voditelji vzhodnih Cerkva medtem že izrekajo dobrodošlico papežu ob njegovem jesenskem obisku Libanona. Kaj je še odmevalo?

Na konferenci o novi evangelizaciji v Avstraliji več kot 450 udeležencev

V Avstraliji sta na pobudo tamkajšnje škofovske konference domači katoliški organizaciji pripravili konferenco o novi evanglizaciji. Poimenovali so jo Oznani 2012, zbralo se je več kot 450 redovnic in redovnikov, duhovnikov, prostovoljcev ter odgovornih po škofijah in župnijah, ravnateljev šol in učiteljev verskega pouka. Osrednji predavatelj je bil predsednik papeškega sveta za pospeševanje nove evangelizacije, nadškof Rino Fisichella. Poudaril je pomen pričevanja za prinašanje oznanila, da je zveličanje postalo resničnost, vsaki osebi, vsem krajem in vsem časom.

Kolumbovi vitezi na vrhovnem zboru o oznanjanju svobode

V ameriški Kaliforniji pa so se srečali člani katoliškega združenja Kolumbovi vitezi. Na 130. vrhovnem zboru jih je 2 tisoč razpravljalo o oznanjanju svobode po vsej državi. Tema je skušala spomniti na velika svetopisemska ideala svobode in pravičnosti, ki sta usmerjala ustanavljanje ZDA. Obenem je opozorila na odgovornost vsake generacije pri ohranjanju, varovanju in spodbujanju teh idealov. Kolumbovim vitezom je pozdrave poslal tudi papež in jim zagotovil molitveno bližino.

Na Slovaškem državljanska pobuda proti ukinitvi praznika Žalostne Matere Božje

Na Slovaškem bi lahko ostali brez dveh praznikov - enega cerkvenega in enega državnega. Za to si že dalj časa prizadevajo domači gospodarstveniki, tamkajšnji premier bi njihovo željo upošteval. Predlog je, da bi bila ukinjena praznika Žalostne Matere Božje 15. septembra in spomina na sprejem nove ustave 1. septembra. Oblikovala se je že državljanska pobuda, ki temu nasprotuje. Skupina zbira podpise pod odprtim pismom oblastem, podrlo jo je tudi nekaj poslancev, med drugim so svoje podpise prispevali predsedniki treh opozicijskih strank. V krajevni Cerkvi ob tem opozarjajo, da bi ukinitev praznika Žalostne Matere Božje med drugim pomenila kršitev obstoječega sporazuma Slovaške s Svetim sedežem.

Nadškof Schick za zakon proti bogokletju

Nadškof v nemškem Bambergu Ludwig Schick se zavzema za zakon proti bogokletju. Zasmehovanje svetnikov, svetih spisov in predmetov, bogoslužja in molitve bi po njegovem moralo biti prepovedano in po potrebi tudi kaznovano. Ob tem je poudaril, da bi bilo treba zaščiti vse vernike, ne le kristjanov. Prepričan je, da satira, ki se dotika verskega prepričanja in žali čustva vernikov, krši v ustavi zagotovljene človekove pravice. Družba, ki tistega, kar je nekomu sveto, ne ščiti, po njegovem škodi sama sebi. Nadškof Schick obenem poziva vernike, naj tudi sami ohranjajo tisto, kar je sveto. Kristjani naj odločno pokažejo, da niso pripravljeni sprejemati žaljenja svojega prepričanja in vrednot v javnosti.

Avstrijski škofje skrbno preverjajo primere spolnih zlorab

Avstrijski škofije so zavrnili očitke civilne iniciative, ki pravi, da duhovniki in laiški sodelavci, ki naj bi spolno zlorabljali otroke, še naprej delujejo na področju pastorale mladih. Avstrijski škofje so poudarili, da se ravnajo po smernicah, ki tega nikakor ne dovoljujejo. Pojasnjujejo tudi, da skrbno preverjajo vsak primer.

V Nepalu zaobljube izrekla prva domača redovnica

V Katmanduju je pred kratkim večne zaobljube izpovedala Marina Sharma. S tem se je v zgodovino zapisala kot prva domačinka v največji redovni skupnosti v Nepalu, Družbi Jezusovi. Sprejem v redovno skupnost je v tej državi, kjer prevladuje hinduizem, precej nepoznan običaj.

Vatikanski observatorij pozdravil zadnjo misijo na Mars

Direktor vatikanskega observatorija José Gabriel Funes je pozdravil pristanek največjega raziskovalnega laboratorija na kolesih, roverja Curiosity, po naše Radovednost, na Marsu. Ta bo, kot je znano, na rdečem planetu iskal morebitno prisotnost določenih elementov in skušal odkriti, ali so na njem v preteklosti obstajali pogoji za življenje. Funes meni, da bi morali biti vsi veseli uspešnega začetka misije, ki bo morda prinesla odgovore na številna vprašanja, ki si jih postavlja človeštvo. Ob tem je dodal, da se katoliška Cerkev ne boji novih odkritij. Zato ima Sveti sedež po njegovih besedah tudi svoj observatorij.

Svet, Cerkev po svetu
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...