Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Petra StoparPetra Stopar

Kardinal Turkson o motivih za nasilje nad kristjani

Svet | 09.08.2012, 07:44

Kristjani po svetu so velikokrat tarča nasilja. Nazadnje smo poročali o napadih na kristjane v Nigeriji, v strahu pa živijo tudi kristjani v Egiptu, Pakistanu in še marsikateri državi. O tem, kakšni so motivi in kaj bi lahko končalo krvave obračune, je za vatikanski dnevnik L'Osservatore Romano spregovoril predsednik papeškega sveta za pravičnost in mir, kardinal Peter Turkson.

Kot je poročala slovenska oddaja radia Vatikan, je kardinal Turkson potrdil, da so kristjani velikokrat tarča fizičnega in psihološkega nasilja. Po njegovem je razlog prav v tem, kar kristjan predstavlja, torej svojo vero, svoje gledanje na svet in svojstven način življenja. Strinja se tudi, da so predvsem v Afriki običajno tarča tisti kristjani, ki živijo zunaj gosto naseljenih območij, saj je tam napade lažje izvesti. Po njegovem bi bilo zato bolj varno, če bi bile cerkve postavljene v bližini župnišč ali misijonskih hiš ter za primerjavo omenil, da so islamska svetišča vedno postavljena v bolj poseljenih krajih. Čeprav je ščititi svoje življenje del naše narave, je kardinal Turkson dodal, da se naša pripadnost Cerkvi ne hrani z mislijo, kako bi se zavarovali, ampak s tem, kako bi pričevali o Bogu. Ob tem je tudi jasno poudaril, da se nam ni treba opravičevati zaradi naše vere.

Kardinal Turkson je omenil nekatere države, kjer je fundamentalizem močno zakoreninjen. Kot je pojasnil, tam prihaja do pobijanja tistih, ki so drugačne veroizpovedi. Kot primer je omenil Indijo. Tam po njegovem hinduistične skupine ne prenašajo prisotnosti kristjanov. Marsikje krščanstvo vidijo kot verstvo, ki prihaja od zunaj, zato ga zatirajo tudi prek nasilja. Kot še pojasnjuje, je v nekaterih islamskih državah nasilje zaradi verske nevzdržnosti pod krinko rasističnih motivov, pri čemer omenja Zambijo in države na severu Afrike. Dogaja se tudi, da nekatere politične skupine izkoriščajo nasilje nad kristjani v svoj prid.

Kardinal Turkson opozarja, da je predvsem psihično nasilje nad kristjani prisotno tudi v zahodnih državah.

Poudaril je tudi, da verske svobode ne zahtevajo le kristjani. Vsa verstva se morajo po njegovem čutiti svobodna, vsakdo mora svobodno živeti svojo vero. Uveljavljanje verske svobode po njegovem ne bi smelo omejevati verske svobode nekoga, ki veruje drugače. Še posebej to ne bi smelo podžigati verskih preganjanj.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...