Mladinsko delovanje v okraju Ramos Mejia
| 30.08.2012, 07:00 Matjaž Merljak
V vrsti mladinskih dni, ki se tradicionalno odvijajo v slovenski skupnosti v Argentini v drugi polovici leta, je mladina Slomškovega doma, organizirana v odsekih Slovenske dekliške organizacije in Slovenske fantovske zveze, v nedeljo, 12. avgusta 2012, pripravila že 42. Mladinski dan.
V jutranjih urah so se začele tekme v odbojki med odseki, v opoldanskih urah pa je bil slovesen začetek slavja z dvigom državnih zastav ob petju obeh himen. Dan je odprl v imenu mladinskih organizacij predsednik Branko Marinič. Sledila je mladinska maša, ki jo je daroval župnik Franci Cukjati z dejavnim sodelovanjem mladih pri petju, prošnjah in mašnih darovih.
Po kosilu je znova zaživelo na igriščih. Fantje in dekleta iz vseh odsekov so se pomerili v odbojki s ciljem, da bi dosegli naslov zmagovalca Mladinskega dne v Slomškovem domu.
V večernih urah je množična udeležba deklet in fantov ter prijateljev mladine napolnila veliko dvorano Doma za kulturni program. V imenu domače mladine je Lucijana Jakoš pozdravila častne goste. To so bili: župnik Franci Cukjati, predsednik Slomškovega doma mag. Pavel Brula in soproga Andrea Quadri ter zvezna predsednica SDO Marjanka Oblak in zvezni predsednik SFZ Martin Uštar. Branko Marinič je v imenu domačih odsekov SDO-SFZ nagovoril z navdušujočo besedo. Med drugim je dejal:
»Ko kdorkoli opazuje delovanje, ne samo mladine ampak tudi vseh ostalih organizacij in dejavnosti v Domu, bo brez dvoma presenečen ob neverjetnem uspehu, ki ga dosegajo. A še bolj čudovito in presenetljivo je gledati, kako od najmlajšega do najstarejšega vsi skrbimo, da ne bi ljubezen do naše daljne Slovenije nikoli ugasnila.Vprašam se na primer, kako je mogoče, da se po toliko letih še vidi petletnega otroka v slovenski narodni noši? Kako je mogoče, da se po vsem tem, kar nam televizija in internet nudita, še naprej vidi skupino mladih, ki z veseljem pojejo slovenske cerkvene pesmi? Kako je mogoče, da se po vseh mogočih različnih glasbah in inštrumentih, ki nam jih nudi svet, še naprej vidi mladeniča s harmoniko in veseljem do Avsenikove polke? Kako je mogoče, da se za tekmo Slovenije na nogometnem prvenstvu, zbere skupina mladih in bučno slavi gole slovenske reprezentance? Kako je mogoče, da se po toliko letih mlada dekleta še zberejo in nas presenetijo z odlično potico? …«
In še je dodal: »Naši starši, naši stari starši in vsi naši predniki so nas naučili lepih tradicij. Naučili so nas skupnega dela. Naučili so nas, da vztrajnost nikoli ni zaman. Skratka, pustili so nam ta svet za spoznanje lepši, kot so ga sami prejeli. Iz srca se jim za to zahvaljujemo. Prejeli smo neverjetno dediščino, ki jo bomo, obljubimo, nadaljevali in s katero bomo mlajšim, in nekoč našim otrokom, še naprej dokazovali ljubezen do slovenske domovine. A danes se kot mladi zavedamo, da imamo neizmerno odgovornost: Pustiti ta svet za spoznanje lepši, kot smo ga prejeli.«
Napovedovalka je nato uvedla predstavo »Rešimo Postojnsko jamo«. Domači avtorji so posegli globoko v »znanstveno fantastiko«, popeljali gledalce na kordobski Uritorco, kjer naj bi pristajali »OVNI« (UFO). Radovedne turiste zalotijo »izvenzemska bitja« in z njimi odkrijejo fantastično dejavnost tudi v Postojni. V nevarnosti je celo človeška ribica, največja privlačnost Postojnske jame. A bistroumnost in neustrašnost »znanstvenih fantastov« vse razreši in mladostni ples skupine mladenk spremeni napetost v sproščeno rajanje.
Pomembna je bila tudi naslednja točka programa: razglasitev zmagovalcev tega mladinskega dne. Pri dekletih je dosegla pokal skupina iz Našega doma San Justo, pri fantih prav tako skupina iz Našega doma. Močan aplavz je pospremil zmagovalce. Mladinska himna Slovenska smo mladina je sklenila praznovanje v dvorani. V gostinskih prostorih Slomškovega doma pa se je nadaljeval nič manj pomemben del praznovanja: družabno srečanje fantov in deklet ter prosta zabava.