Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Šola: Malica bo dražja, prevoz pa cenejši

Slovenija | 01.09.2012, 15:00

Spremembe, ki jih za šolarje prinaša novo šolsko leto, bodo vplivale tudi na denarnice staršev. V zvezi aktivov svetov staršev so prepričani, da bo ukinjena splošna subvencija za malico to zelo podražila, in upajo, da noben otrok ne bo ostal brez malice. V dijaški organizaciji pa opozarjajo na slabšanje standarda dijakov.

Subvencionirana malica le še za socialno šibke

Letošnja novost je torej drugačno subvencioniranje šolske prehrane, saj so do subvencij upravičeni zgolj še učenci in dijaki s šibkim socialnim statusom.

Predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS) Tone Meden opozarja, da bo ukinjena splošna subvencija malico precej podražila. Po njegovem je pričakovati tudi razlike med šolami. "Podražitev za enega otroka v mesečnem znesku sicer na videz ni velika - okoli 10 evrov - v celem letu pa se precej nabere, še posebej za več otrok v isti družini," poudarja Meden. Meden je ob tem izrazil upanje, da noben otrok ne bo v šoli brez malice.

Za vozače bo prevoz cenejši

Novo je tudi subvencioniranje prevozov za dijake in študente, ki so od kraja šolanja oddaljeni več kot pet kilometrov. Nov sistem v skladu z novelo zakona o prevozih v cestnem prometu uvaja splošno subvencionirano mesečno vozovnico. Cena vozovnice je odvisna od razdalje prevoza, znaša pa 20, 30 ali 50 evrov. Obenem sistem uvaja še možnost nakupa mesečne vozovnice za deset voženj, za katero bo treba odšteti 15 evrov.

Tako lahko dijaki in študenti, ki od kraja izobraževanja živijo več kot pet kilometrov, pri prevoznikih že kupijo subvencionirano vozovnico za medkrajevni potniški promet za prihodnji mesec. Če se izobražujejo v Ljubljani ali Mariboru, so na osnovi te vozovnice po novem upravičeni tudi do brezplačne vozovnice za mestni potniški promet.

Državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Mojca Škrinjar je prepričana, da so s tem družinam in dijakom oziroma študentom nekoliko olajšali finančno situacijo.

V dijaški organizaciji pripravljajo še en razpis za socialno ogrožene dijake

V Dijaški organizaciji Slovenije (DOS) pred novim šolskim letom opozarjajo, da se je standard dijakov v zadnjem letu precej poslabšal. "Država se je postavila na nasprotno stran socialno šibkih družin dijakov," je za STA dejal predsednik DOS Mitja Lešnik. Kot spomni, dijaki do 18. leta starosti niso več upravičeni do državnih štipendij, po 18. letu pa ne do otroških dodatkov. Varčevalni ukrepi so posegli tudi po subvenciji za malice dijakov, dodaja.

Ker bo prihajajoča jesen za dijake velik finančni zalogaj (nakup šolskih potrebščin, učbenikov in delovnih zvezkov), so bili v dijaški organizaciji po Lešnikovih besedah prisiljeni "vzeti stvari v svoje roke". Odprli so poseben račun namenjen Dijaškemu skladu, v katerega se je skupaj nabralo 6000 evrov. Denar bodo podelili dvajsetim izbranim dijakom, vsak pa bo prejel po 300 evrov.

Za jesen pa v DOS po navedbah Lešnika pripravljajo še en razpis Dijaškega sklada. V sklopu tega še pridobivajo sredstva od številnih organizacij in posameznikov. Prav tako pozivajo vse tiste, ki bi bili pripravljeni prispevati v sklad, da se obrnejo na njih. "Dobrodošel je namreč prav vsak evro. Naš namen je, da se v prihodnje finančna sredstva še povečajo in da denar prejme še več dijakov, ki ga nujno potrebujejo," še pove Lešnik.

Globoko bodo mogli pred prvim šolskim dnem seči v denarnico tudi starši osnovnošolcev. Samo za nakup šolskih potrebščin in delovnih zvezkov za prvošolca je treba odšteti od približno 100 evrov dalje. Prišteti je treba še kakih 45 evrov za šolsko torbo. Centri za socialno delo tako že opažajo več primerov družin, ki nakupa ne bodo zmogli.

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.