Šola: Matura ostaja, nivojski pouk se spreminja
Slovenija | 31.08.2012, 15:00
Učitelji bodo v novem šolskem letu učili po posodobljenih metodah, poudarek bo na strokovni avtonomiji, uvaja se elektronska pedagoška dokumentacija, podaljšuje se rok šolanja otrok s prilagojenim programom do 26. leta in drugo. Matura letos še ostaja, o njej bodo namreč razmišljali prihodnje leto.
Z letošnjim šolskim letom se torej že uveljavlja nekaj sprememb, ki jih prinaša leta 2011 sprejeta novela zakona o osnovni šoli, nekatere pa bodo počakale na drugo leto, je za STA dejala državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Mojca Škrinjar.
V besedilu novele zakona o osnovni šoli ni več nivojskega pouka, ampak ga bo nadomestilo oblikovanje manjših samostojnih učnih skupin. To pomeni, da šola lahko pri pouku tujega jezika, matematike in slovenščine oziroma madžarščine ali italijanščine na narodnostno mešanih območjih, razporedi otroke v heterogene ali nivojske skupine.
"Šoli je torej prepuščeno, da sama razporedi učence po svoji avtonomni in strokovni presoji," je za STA poudarila državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Mojca Škrinjar.
Zunanja matura ostaja
O vlogi mature bodo razmislili prihodnje leto, a zunanja matura zaenkrat ostaja. Ob tem se, kot je omenila, z dekani in rektorji univerz pogovarjajo o njeni vlogi pri vpisu na fakultete. "Pogovarjamo se o tem, da bi imela univerza več možnosti, da postavi svoje specifične zahteve oziroma pogoje," pravi Škrinjarjeva in dodaja, da bo svoje mnenje podala tudi komisija za modernizacijo šolstva.
Letošnjo splošno maturo je v spomladanskemu roku sicer opravilo skupaj 6735 dijakov, jesenski rok mature pa še poteka.
Mladi z motnjami v duševnem razvoju se bodo lahko šolali dlje
Spreminja se tudi pravilnik o pedagoški dokumentaciji, ki se bo vodila tudi elektronsko. To omogoča bistveno manjše administriranje učiteljev ter hkrati zelo hitro povratno informacijo učencem in staršem o njihovem delu, pojasnjujejo na ministrstvu.
Novost v letošnjem letu je tudi, da lahko učenci iz drugih držav, ki imajo težave s slovenskim jezikom, iz posameznih predmetov ostanejo neocenjeni in še vedno napredujejo v naslednji razred. A naslednje leto morajo biti povsod ocenjeni.
Pomembna sprememba pa je tudi ta, da se otroci, ki obiskujejo osnovne šole s prilagojenim programom - za otroke z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju - lahko šolajo do 26. leta starosti, medtem, ko je prej veljala omejitev šolanja do 21. leta.
Številčno ocenjevanje v tretjem razredu drugo leto
Številčno ocenjevanje v tretjem razredu pride na vrsto naslednje šolsko leto. Državni sekretarki je sicer zelo žal za opisnim ocenjevanjem, čeprav razume, da je prišlo do te spremembe. Tisto opisno ocenjevanje se je namreč po njenih besedah spremenilo v svojo "satiro" z nerazumljivimi, dolgimi besedili, ki so bila praviloma ponovljena pri skoraj vseh učencih tako da med njimi ni bilo razlike.
Škrinjarjeva verjame, da bo uvedba elektronske dokumentacije učitelje morda počasi napeljala k temu, da bi prešli h komentarjem ocen. To bi lahko počeli povsem neformalno, morda pa bi to lahko sčasoma prelili v res koristno in dobro opisno ocenjevanje, je še dejala.